MC600Q - optika, obsluha

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

MC600Q - optika, obsluha

#1 Příspěvek od DKL »

Zdravím všechny bastlíøe. Mám problém s tímto gramofonem. Koupil jsem ho prakticky nefunkèní a postupnì odstraòuji jednotlivé závady. Po poèáteèních, klasických problémech s blikajícími diodami, šramocením v pohonu, nefunkènímu ovládání raménka atd. jsem se zasekl u dvou vìcí. Jednak mi nefunguje snímání okraje desky - byl vadný KPX81, po výmìnì se nic nezmìnilo. IR dioda svítí, napájím ji trvale a snažím se vzájemným náklonem a seøizováním výšky o co nejvyšší citlivost. Souèasnì mìøím napìtí na fototranzistoru a podaøilo se mi dosáhnout nad deskou poklesu napìtí jen asi o 0.2V, to je asi málo. Nad bílou plochou padá skoro na nulu.
Druhá vìc je že vlastnì nevím jak má probíhat automatické nasazení pøenosky na okraj desky - pokud tlaèítko < stisknu jen krátce tak pøenoska jen kmitne kousek smìrem k talíøi a hned se vrátí. Pokud jej držím déle tak po tom kmitnutí zpomalí a pokraèuje nad desku. Poté gramofon normálnì funguje a mùžu se tlaèítky libovolnì posouvat vpøed/vzad. Pokud bìhem reprodukce stisknu krátce < nebo > tak se pøenoska jen zvedne (pauza?) a druhým krátkým stiskem zase pokraèuje v pøehrávání. Nemáte nìkdo uživatelský manuál anebo nevíte jak má obsluha pøesnì vypadat?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Tím prvním krátkým stiskem šipky se má spustit celá sekvence automatického nalezení okraje desky a přehrátí. Bohužel, k tomuto typu snad neexistuje dostupný servisní manuál - servis se dělal jen přímo ve výrobní fabrice v Litovli, takže nebylo ani odkud vynášet "makulaturu"... Ale ten uživatelský manuál bych snad někde vyhrabal...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Servisní nikdo nemá, jedině jesli by to někdo nevyžádal z archivu, který by měl být v Hlinsku (odvezeno z Litovle).

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od sambiliong »

DKL píše: Pokud během reprodukce stisknu krátce < nebo > tak se přenoska jen zvedne (pauza?) a druhým krátkým stiskem zase pokračuje v přehrávání.
Tohle je v pořádku

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#5 Příspěvek od DKL »

No, zdá se mi že je ten prvotní pohyb dost energický. Nevím jestli to tak má být. Po tom co se mi podaøilo rozchodit i koncové vypnutí tak stejnì rychle probìhne i návrat raménka. Je slyšet jak raménko ￾ukne o stojánek...

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#6 Příspěvek od DKL »

EKKAR píše:Tím prvním krátkým stiskem šipky se má spustit celá sekvence automatického nalezení okraje desky a pøehrátí. Bohužel, k tomuto typu snad neexistuje dostupný servisní manuál - servis se dìlal jen pøímo ve výrobní fabrice v Litovli, takže nebylo ani odkud vynášet "makulaturu"... Ale ten uživatelský manuál bych snad nìkde vyhrabal...
Aha, myslel jsem že se musí držet až do nalezení okraje, no jinak jestli by jsi byl ochotný to najít a alespoò nafotit... Samozøejmì až bude èas.
Naposledy upravil(a) DKL dne 07 zář 2008, 21:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#7 Příspěvek od DKL »

sambiliong píše:
DKL píše: Pokud bìhem reprodukce stisknu krátce < nebo > tak se pøenoska jen zvedne (pauza?) a druhým krátkým stiskem zase pokraèuje v pøehrávání.
Tohle je v poøádku
I za tuto informaci dík, zpoèátku se mi to jevilo (ve spojení se špatnými tlaèítky) spíš jako chyba než vlastnost.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#8 Příspěvek od Hifista »

Po krátkém stisku šipky "Vlevo" se raménko zvedne a plavným pohybem najede na okraj desky. Tam se usadí na desku v drtivé většině případů naprosto přesně, ale někdy (spíše vyjímečně třeba jen po obrácení desky) se netrefí. Již při testu tohoto modelu před dávnými lety v AR se to stávalo. Zřejmě je to dáno tvarem okraje desky. Dále je nutno přesně nastavit dorazovým šroubkem v zadní části raménka výšku přenosky nad nad deskou při najíždění. Hodnotu momentálně nesdělím, jelikož jsem zatím nenalezl manuál.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#9 Příspěvek od DKL »

Otázka je co znamená "plavný pohyb". V mém pøípadì pøenoska doslova vystøelí, avšak (pokud tlaèítko < nedržím) tak se hned vrátí na stojánek. Pokud však tlaèítko držím déle tak raménko zpomalí a mùžu pohodlnì ruènì najít libovolné místo na desce.
Pøi koncovém vypnutí se raménko zpìt vydá stejnì energicky až doslova narazí na stojánek. Je to vpoøádku?
A ta optika se mi jeví jakoby málo citlivá. Pokud pøed raménko nastražím bílý papír (v dosahu onoho rychlého kmitu a ve výšce desky) tak raménko normálnì stihne zabrzdit, klesne a zapoène "pøehrávání". Avšak okraj desky nenajde - pokles napìtí na snímacím fototranzistoru je tak malý že jej elektronika nezpracuje. Opakuji že jsem fotodiodu a fototranzistor nastavil fyzicky na maximální citlivost (nejvìtší pokles napìtí na fototranzistoru) a jejich èoèky dokonale vyèistil. Stejnì i základní výšku pøenosky nad deskou mám nastavenu na nejlepší výsledky. Vypadá to jakoby infradioda mìla malý výkon (ale prokazatelnì svítí).
Jsou to už poslední mouchy na tomto stroji, pùvodnì nefungovalo skoro nic a velice rád bych jej mìl plnì funkèní. Ten návod by se mi taky moc hodil. Servisní manuál je podle všeho nesehnatelný.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#10 Příspěvek od DKL »

Takže oba poslední problémy jsou vyøešeny. Obì závady zpùsoboval pøerušený odpor R45 - 1k8. Po výmìnì zaèalo fungovat i vyhledávání okraje desky. Vše teï probíhá jak výše popisujete. Takže dìkuji za rady, ona se bez znalosti správné funkce dost dobøe závada hledat nedá.

Návštěvník

#11 Příspěvek od Návštěvník »

Nemùžu se pøihlásit, ale jestli ještì chceš ten uživatelský manuál, mám ho i se schématem oskenovaný, tak dej vìdìt - pošlu Ti ho mailem.
Ekkar

geza2001

#12 Příspěvek od geza2001 »

Dobrý den,
mùžu Vás také poprosit o zaslání manuálu na Teslu MC600Q?
Dìkuji

geza2001@centrum.cz

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Máš to tam.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“