Posunuti (opozdeni) obdelniku o nastaveny cas

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

to je hezké, ale nepředpokládá se obecně zpoždění definované příchodem jedné (náběžné) hrany?

jestli se pletu, tak mě někdo vyškolte.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tím, že zpozdíš/reaguješ na obě hrany, zachováš původní střídu - jestli jsem to dobře pochopil :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#18 Příspěvek od Crifodo »

copak zpožděním signálu měníš jeho střídu???

když chodíš na oběd sestávající z půl hodiny jídla a půl hodiny žvanění s cigárem a jednoho dne začneš chodit na ten oběd o pět minut později, poměr se přece nemění?

jestli si rozumíme: zpoždění (fázové) vzhledem k nějakému časovému etalonu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od ZdenekHQ »

Při analogovým zpoždění to platí, zpožďuje se všechno a spojitě, při digitálním se ale nedá reagovat jen na nástupnou hranu, pokud se kmitočet signálu mění.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Marie Fùrie

#20 Příspěvek od Marie Fùrie »

Crifodo píše:to je hezké, ale nepøedpokládá se obecnì zpoždìní definované pøíchodem jedné (nábìžné) hrany?

jestli se pletu, tak mì nìkdo vyškolte.
Mohl bys sem nakreslit jak MKO reagujícím na jednu hranu zpozdíš obdélník o promìnné frekvenci? Ráda se nìco pøiuèím od starších.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

Marie Fůrie píše:
Crifodo píše:to je hezké, ale nepředpokládá se obecně zpoždění definované příchodem jedné (náběžné) hrany?

jestli se pletu, tak mě někdo vyškolte.
Mohl bys sem nakreslit jak MKO reagujícím na jednu hranu zpozdíš obdélník o proměnné frekvenci? Ráda se něco přiučím od starších.
nakreslit ne, musel bych buď skenovat nebo schematicky editorovat a ani jedno se mi nechce, ale zkusím to popsat:

máme oscilátor 1 a oscilátor 2, oba třeba typu VCO. Oba jsou spoušteny spouštěcím vstupem, jeden přímo, druhý po průchodu spouštěcího signálu skrz MKO.
Výstup druhého bude opožděný vůči prvnímu o dobu kmitu MKO.
Jestli špatně chápu zadání, tak holt špatně chápu zadání, ve svém věku na to mám výmluvu :wink:

Marie Fùrie

#22 Příspěvek od Marie Fùrie »

Crifodo píše:
Marie Fùrie píše:
Crifodo píše:to je hezké, ale nepøedpokládá se obecnì zpoždìní definované pøíchodem jedné (nábìžné) hrany?

jestli se pletu, tak mì nìkdo vyškolte.
Mohl bys sem nakreslit jak MKO reagujícím na jednu hranu zpozdíš obdélník o promìnné frekvenci? Ráda se nìco pøiuèím od starších.
nakreslit ne, musel bych buï skenovat nebo schematicky editorovat a ani jedno se mi nechce, ale zkusím to popsat:

máme oscilátor 1 a oscilátor 2, oba tøeba typu VCO. Oba jsou spoušteny spouštìcím vstupem, jeden pøímo, druhý po prùchodu spouštìcího signálu skrz MKO.
Výstup druhého bude opoždìný vùèi prvnímu o dobu kmitu MKO.
Jestli špatnì chápu zadání, tak holt špatnì chápu zadání, ve svém vìku na to mám výmluvu :wink:
No já to pochopila tak, že se chce obecný obdélník o frekvenci 5-20kHz zpozdit o zastavenou dobu. Pøedpokládám že se jedná o obdélník získaný ze sinusovky komparátorem LM319 viz. jiné vlákno. Jelikož se jedná o digitální signál, tak ho není potøeba zpožïovat spojitì, staèí zpozdit všechy zmìny, tj. obì hrany, proto ta reace MKO na obì hrany.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Crifodo »

aha, já nevím o tom "jiném vlákně". Sorry.

Marie Fùrie

#24 Příspěvek od Marie Fùrie »

Crifodo píše:aha, já nevím o tom "jiném vláknì". Sorry.
Se nic nedìje, jen jsem se zase nic nového nenauèila :wink:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#25 Příspěvek od Crifodo »

Od jistého věku je slušné už po novém neprahnout a spíše se orientovat na konzervativní, osvědčené hodnoty. Taková 40ka hip-hoperka působí už chvilkama divně :twisted:

Marie Fùrie

#26 Příspěvek od Marie Fùrie »

Crifodo píše:Od jistého vìku je slušné už po novém neprahnout a spíše se orientovat na konzervativní, osvìdèené hodnoty. Taková 40ka hip-hoperka pùsobí už chvilkama divnì :twisted:
40 mi naštìstí ještì není a hiphopovat mì také nikdo neuvidí. Takže dál mohu v klidu prahnout po novém vìdìní :)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od ZdenekHQ »

Vidíš, měla bys to zkusit, abys mohla ve stáří vzpomínat na to, co jsi v mládí udělal špatně. Takže stáhnout Fanánka - Jevany a hurá na to ! :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Marie Fùrie

#28 Příspěvek od Marie Fùrie »

ZdenekHQ píše:Vidíš, mìla bys to zkusit, abys mohla ve stáøí vzpomínat na to, co jsi v mládí udìlal špatnì. Takže stáhnout Fanánka - Jevany a hurá na to ! :D
Dej mi pokoj s nìjakým hopsáním, víkend jsem strávila nácvikem spartakiády na lešení, ještì teï se nemùžu hnout.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od radekrd »

Marie Fůrie píše:
radekrd píše:
jankop píše:Proč mám pocit, že jedinej, kdo pochopil správně položený dotaz, nebo si dovede představit reálné řešení, je zrovna kuchařka M.F. :D
No ono totiž její navržené řešení je asi tak nejrozumější, součástky dostupné naprosto všude... Akorát si myslím, že to hradlo 74HC86 není nutné, lze to obejít a vystačit se dvěma IO. Zpoždění 4us zas není tak krátké a HCMOS na to bohatě stačí.
Ta 74HC86 je tam proto, aby MKO reagoval na obě hrany. XOR + RC = spouštěcí impuls při každé hraně :)
MKO jdou nastavit tak aby spouštěly každou hranou. Musejí se spojit příslušné vstupy. Tudíž 74HC86 není nutné použít.

Marie Fùrie

#30 Příspěvek od Marie Fùrie »

radekrd píše:MKO jdou nastavit tak aby spouštìly každou hranou. Musejí se spojit pøíslušné vstupy. Tudíž 74HC86 není nutné použít.
Tak to nevím, podle vnitøní struktury se vstupy A a B navzájem hradlují, takže pokud by to fungovalo, tak jen na základì hazardu a tudíž nespolehlivì.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“