Jističe bzučí

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tominekk
Příspěvky: 295
Registrován: 16 črc 2004, 02:00
Bydliště: 49°11'30.229"N, 16°35'29.415"E
Kontaktovat uživatele:

Jističe bzučí

#1 Příspěvek od tominekk »

Zdarec!
Doma se mi objevil takový problém:
Jističe bzučí.
Neví někdo co s tím může být?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Vždyť je tam cívka a elektromagnet tak proto při pruchodu stř. proudu bzučí. Tady se asi bude jednat o mechanickou závadu-něco bude uvolněný.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od rezis »

Zdar no jak pise mi-ro s principu tu bzuci ale nektere nejdou slyset ani po deseti letech treba ABB a nektere bzuci jako krava i nove treba KANIA. Hold ne vzdy se da usetrit :?
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

Jističe

#4 Příspěvek od Dratak »

Začal bych asi takhle. Nejprve vypni hlavní jistič před elektroměrem. Když se přesvědčíš že je to vypnuté, otevři rozvaděč v bytě a zkontroluj všechny svorky, všechny spoje. Dotáhni všechny šroubky. Pokud jsou tam hliníkové vodiče chce to občas dotáhnout preventivně. Zapni hlavní jistič. Bude-li to opět bzučet, vypínej postupně jednotlivé jističe, až zvuk zmizí. Pak hledej co všechno je připojeno na té větvi s "bzučícím" jističem. Nepřipojil jsi tam nějaký spotřebič s vyšším odběrem, není již odebíraný proud na hranici jmenovité hodnoty jističe? Není vám zima, nepřitápíte si elektrickým radiátorem a nebzučí to od té doby? Nedostal jsi jako dárek pračku, rychlovarnou konvici, mikrovlnku-a nebzučí to při jejich zapnutí? Zde by mohl být problém.
Pokud ano, řešil bych to takhle. Pro pračku a zásuvku v kuchyni na konvici, mikrovlnku apod. samostatný přívod CYKY 3Cx2,5 přímo z tohoto rozvaděče a jistit kombinací jističe C16A s proudovým chráničem s reziduálním proudem 30mA. Taky jde o to, jakou hodnotu jističe máš před elektroměrem. Pokud tam je 16A je to špatně, nejlepší je to předělat na 25A a vyměnit i všechny vodiče kolem elektroměru vč. přívodu do bytové rozvodnice. To ale nemůžeš již dělat sám, jen firma s patřičným oprávněním-jde o zásah do neměřené části instalace. Pak si můžeš udělat nové větve již v TN-S, třeba na tu pračku, mikrovlnku apod. a původní rozvody (světelný okruh, původní zásuvky) ponechat zatím v TN-C. Norma to povoluje.
Jinak rozvody v bytě, většinou 2x2,5Al můžeš jistit max.16A, jsou i případy (instalace z 50.let) kde jsou v bytě 4 jističe 6A a před elměrem 15A. Pokud to postačí, dám tam bez obav 10A bez nutnosti zasahovat do čehokoliv v neměřené části. Více již ne, kvůli selektivitě jištění.
Pokud zjistíš že to dělá samotný jistič, že již při malém odběru vrčí, vyměň ho za stejnou jmenovitou hodnotu a stejnou charakteristiku. Zase záleží na tom co tam máš. Jestli ještě "bakeliťáky", tak by možná stálo zato to předělat komplet, jestli do toho budeš chtít investovat. Jinak k těm značkám, zvolil bych radši kvalitu, firmu která je již na trhu dlouho. Já mám tedy doma jističe LSN (OEZ Letohrad) a na chalupě Felteny (dnes snad již Moeller). Celý rozvaděč v jedné značce. Nemám s nimi nejmenší problém. Takže se nevyplatí šetřit na nepravém místě.

Jinak u nás na chalupě, když jdu kolem trafostanice, kde je v rozvaděči hlavní deion 400A, pak dva 160A na jištění dvou větví nadzemního vedení a jeden 200A na jištění jedné kabelové větve, to je "bzučení" slyšet na 2m od té skříně, hlavně když je větší odběr.....a to nemluvím o trafu... :) :) :)

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od badoch »

Vyměň ho , v žádném případě by neměl bzučet, něco není vpořádku.Nebo na zkoušku prohoď s jiným.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“