přenos nf signálu

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

přenos nf signálu

#1 Příspěvek od mi-ro »

Teoreticky řeším problem přenosu nf signálu bezdrátově. Konkrétně se jedná o ozvučení na závodech. Zesílení nf a reprodukcí tl. reproduktorama máme vyřešeno ale přenos na místa cca 1km, spolehlivě,aby do toho nikdo nelezl, legálně, to je zatím problem. Nemáte někdo zkušenosti? Dík miro

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

Přenos nf signálu

#2 Příspěvek od jasin »

Zajímavou fintu zkoušeli pro přenos při havárii v dolech. Do země se zarazí notný kus od sebe dvě zemnicí tyče a na ně se přivede výstup nf zesilovače (desítky watů stačí).
Další tyče zaražené stovky metrů odtud stačí připojit na vstup zesilu a je tam použitelný signál.
Bez vf techniky a chodí to i do hloubky zeměkoule :D

Zkoušeli jsme to na povrchu a podle rozpětí napájecích tyčí (a nf výkonu) to opravdu stovky m udělá.
Ale nesmí tam někde být zemění síťového zdroje. Pak je potřeba účinný notchfiltr na padesátku :)

Uživatelský avatar
JoseD
Příspěvky: 1
Registrován: 22 dub 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

K "podzemnímu" přenosu

#3 Příspěvek od JoseD »

A nešla by tímto způsobem přenést (rozumnou rychlostí) i data? (cca 500m) & a když ne, tak jaký způsob by byl na uvedenou vzdálenost nejlepší & nejlevnější ?(klidně i radiový) PS: Nemám amatérskou licenci, ale v naší obci mezi kopci to snad bude jedno.. 8-) dík José

Kab¾amajster

Re: K "podzemnímu" pøenosu

#4 Příspěvek od Kab¾amajster »

JoseD píše:A nešla by tímto zpùsobem pøenést (rozumnou rychlostí) i data? (cca 500m)
Ak myslis data Ethernetove(pocitacova siet) tak podlamna neni co riesit :) predsa WiFi 2,4GHz je to volne pasmo. Zariadneia kupis v kazdom dobrom obchode s PC prislusenstvom. Nieco o WiFi.. Ja to volne pasmo ktore ale ma svoje pravidla ktore u vas v CR ustanovuje CTU ide hlavne o maximalny vyziareny vykon ktory je u nas v SR 1mW. Taktiez na vonkajsie pouzitie musis pouzivat original licencovane anteny nje bastlene a tak. Ale na druhej strane je aj pravda ze CTU nevenuje zbytocne cas, energiu a financie kontrolovanim WiFi...Vacsinou sa kona az na podnet nejakeho dotknuteho subjektu ktoremu svojim nedodrzanim vseobecno zavaznych nariadeni zarusis signal. A ak byvas nekde na dedine tak tam by som si hlavu s CTU osobne nelamal :) Aaby to vsetko dobre slapalo mala by byt medzi ntenami priama viditelnost. Signal rusia samozrejme budovy, cokolvek kovove, ale aj stromy! Vela zdaru s WiFi ak si myslel prave toto... :P

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

O přenosu pomocí WiFi jsem taky přemýšlel. Je pravda že v husté aglomeraci může být problém najít jeden z 13 (nebo kolik jich je) kanálů a neinteferovat s jinými ale většina akcí se odehrává právě "v přírodě". Může být problém s přímou viditelností která je asi nutná. HW by dokonce nemusel být ani dráhý. PC mechanici, poraďte, lze WiFi kartu nějak naprogramovat a provozovat bez PC? Asi těžko a PC k vůli tomu tahat nebudu.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

to Miro

#6 Příspěvek od honza637 »

Já bych ti mohl pomoci. Takovéhle finty jsem vymýšlel s pomocí radiostanic od Tesly (vozidlovky). chodí to na sdílených FRQ a nahazovalo se to pomocí DTMF kodu. a schazovalo taktéž a neni problém to obměnit. Dokonce i nějaké stanice mi zbyly .... kdyžtak se ozvi a nějak to stvoříme. Rád bych to řešil tady na foru ale nemam tolik času a sem na forum tak moc nechodím. Bohužel jsem ještě na škole a mám ještě k tomu zaměstnání takže času je málo.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
1XGP
Příspěvky: 20
Registrován: 24 říj 2006, 02:00

#7 Příspěvek od 1XGP »

Dobrej napad. VRky a PRky byly "IDIOTENZICHER" a nemely as tak spatny parametry.
Můj sen? Odpočívat v létě ve stínu anténního pole :-)

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od honza637 »

S VRkou se dá užít mnoho srandy .... je to docela geniálně stvořené radio, jen je škoda že má dost úzký závěs ... víc jak rozpětí 4MHz nedá....:(
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
1XGP
Příspěvky: 20
Registrován: 24 říj 2006, 02:00

#9 Příspěvek od 1XGP »

Kdysi davno sem vlastnil VR20 predelavka na 145MHz s MHF 0312 v kmitoctove ustredne.
Můj sen? Odpočívat v létě ve stínu anténního pole :-)

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od honza637 »

Nebyl to náhodou MHF0320?
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
1XGP
Příspěvky: 20
Registrován: 24 říj 2006, 02:00

#11 Příspěvek od 1XGP »

Tak sem se splet :lol: Samozrejme 0320 to uz je asi tak 10-12let mozna vic.
Můj sen? Odpočívat v létě ve stínu anténního pole :-)

Uživatelský avatar
karel29
Příspěvky: 6
Registrován: 06 úno 2006, 01:00

#12 Příspěvek od karel29 »

ahoj a nemate nekdo na tenhle IO katalogovej list ??
nemuzu ho na netu najit diky
karel

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od honza637 »

Že taky něco neřekneš. mám ho v knížce. Až najdu scanner, hodim ho na radiotechnikatabor.cz/tesla :)
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
karel29
Příspěvky: 6
Registrován: 06 úno 2006, 01:00

#14 Příspěvek od karel29 »

tak to je super ze ho mas to by bylo fajn jeslti tohle nekde bude na stazeni

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od honza637 »

To víš, knížky od Tesly znají kde co ... Dokumentace je základ. Mimochodem mám někde zahrabané i kmitočtovky s MHF na 80 a 160 tušim.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“