Odpájkovanie súčiastok a konektorov

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
a4tech
Příspěvky: 205
Registrován: 08 zář 2002, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Odpájkovanie súčiastok a konektorov

#1 Příspěvek od a4tech »

Zdravím, dostal som darom starú dosku z PC. Tak som chcel vypájkovať nejaké súčiastky. No bieda. Pájka a odsávačka na to nestačia. Ako na to idete vy? Samozrejme sa pokúšam nezničiť plošné spoje. Skúšal som to odvrtávať ihlou. No na niektoré to nefunguje. Asi je použitý bezolovnatý cín.
Čakám na Vaše postupy. Dík

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od urbanek »

Odpájet něco z prokovené desky není sranda. Já to dělám tak, že na zapájené vývody součástky zespoda nanesu větší kapku cínu a nahřívám a nahřívám, dokud nepovolí...

Uživatelský avatar
dalik
Příspěvky: 305
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Hranice

#3 Příspěvek od dalik »

Ja to polozim na sporak a vytahuju pinzetou... ale toho smradu...
Líp už bylo.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

Ja jsem uspesne vyzkousel horkovzdusnou pistoli. Na opravy MB bych s tim byl opatrnej, ale na ziskani soucastek z vadne MB to je perfektni reseni. Jen je treba vyzkouset spravnou teplotu a davat bacha at se nepopalis.

Návštěvník

#5 Příspěvek od Návštěvník »

Já to dìlám horkovzdušnou pistolí.Zapnu ji na druhý stupeò a asi ze vzdálenosti 20cm desku nahøívám ze strany PS.Nejlépe mimo bytové prostory,protože to smrdí ještì druhý den.Desku si upnu do svìráku a pak už jen v pohodlí tahám souèástky.Patice a IO jsou jako nepoužité a není ani problém vyjmout patici od CPU. :wink:

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#6 Příspěvek od jandu »

Pištolovou 100W pájkovačkou a kalafunou. Kalafonia pomáha rozviesť teplo. Na zásuvkyúzástrčky používan odsávačku, ostatné mechanickou silou.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od radekrd »

Kdysi jsme na to používali el. plotýnkový vařič. Po nahřátí praštit s deskou o stůl a všechno naráz vypadá. Ale je z toho hroznej smrad (ještě větší odvaz je to na plynovém sporáku :) ).

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

radekrd píše:Kdysi jsme na to používali el. plotýnkový vařič. Po nahřátí praštit s deskou o stůl a všechno naráz vypadá. Ale je z toho hroznej smrad (ještě větší odvaz je to na plynovém sporáku :) ).
Hm, to jsem nezkoušel - ten plynový sporák ano, ale s plechovým komínkovým nástavcem na nejmenším hořáku. Jenom nevím, jak by všecko vypadlo, když 99% součástek má na straně PS zahnutý aspoň jeden vývod - vždycky jsem to musel páčit zahnutou chirurgickou preparační pinzetou nebo hákovým peánem. O tom smradu ze spáleného laminátu radši mluvit nebudu - zalígrované dveře a otevřené okno a stejně rodina držkovala jako bych pekl chrousty...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#9 Příspěvek od Davidsev »

Právě jsem zkusil horkovzdušnou pistoli, doporučuju 8-)

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#10 Příspěvek od helios »

Ja som to robil s malým PB horákom v pivnici. Išlo to docela fajn, len ten smrad sa týždeň nedal vyvetrať. :P
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Davidsev píše:Právì jsem zkusil horkovzdušnou pistoli, doporuèuju 8-)
Presne tak - kupil som si taku s regulaciou teploty aj fukania a da sa s tym z dosky vybrat skoro vsetko - bez zbytocneho smradu a znicenia suciastok.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#12 Příspěvek od gepard »

EKKAR píše:
radekrd píše:Kdysi jsme na to používali el. plotýnkový vařič. Po nahřátí praštit s deskou o stůl a všechno naráz vypadá. Ale je z toho hroznej smrad (ještě větší odvaz je to na plynovém sporáku :) ).
Hm, to jsem nezkoušel - ten plynový sporák ano, ale s plechovým komínkovým nástavcem na nejmenším hořáku. Jenom nevím, jak by všecko vypadlo, když 99% součástek má na straně PS zahnutý aspoň jeden vývod - vždycky jsem to musel páčit zahnutou chirurgickou preparační pinzetou nebo hákovým peánem. O tom smradu ze spáleného laminátu radši mluvit nebudu - zalígrované dveře a otevřené okno a stejně rodina držkovala jako bych pekl chrousty...
Zdárec,
:lol: :lol: :lol: :lol: , kur.a, já mám dost, chrousty, :lol: Tak to bylo dobrý! Málem jsem si ustříknul do textilu. Tu techniku se sporákem samozřejmě taky znám :lol: , i ten smrad, hahahaha.
Již však používám s oblibou tu horkovzdušku a malou plynovou hořákovou soupravu pro pájení (sada, nejlépe se zúženým nástavcem).
Jde to s tím jak "po másle".
-- Gepard --

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

V předminulém a minulém století (a určitě i dřív - hlavně před érou DDT a podobných svinstev) se chrousti ve velkém sbírali, usmrcovali vařící vodou nebo opečením v troubě a používali se jako zdroj poměrně kvalitních krmných bílkovin pro hospodářská zvířata. Protože chroust je býložravec, dobytku se vlastně vrátilo to, co jinak chrousti v přírodě sedlákům na poli sežrali. Až komunistické centrální plánování chrousty nahradilo zkrmováním masokostních mouček, vyráběných v kafilérkách ze zdechlin i nemocných zvířat - neboli usnadnila se recyklace i takových "chuťovek", jako jsou BSE neboli Creutzfeld/Jacobsova choroba...
Takže pečení chrousti jsou reálný, jen mírně historicky zapomenutý fakt...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
spano23
Příspěvky: 7
Registrován: 06 bře 2008, 01:00
Bydliště: Levice

#14 Příspěvek od spano23 »

Mne sa dari ked pouzivam mikropajku a medeny odsavaci pruzok. ale dobre (najme SMD IO) idu ked nanesiem tam velke mnozstvo cinu a cele to tam zahrejem. a aj kvalitna kalafuna nie je na skodu.

Marie Fùrie

#15 Příspěvek od Marie Fùrie »

Já používám na hromadné oèesávání plynový sporák a souèástky vytahuju peanem. Jednou jsem zkusila i elektrickou troubu nastavenou na 190°C, strèit do ní desku na pár minut a pak z ní souèástky sklepnout. Problém byl s hysterezí teploty v troubì, nìkterá deska byla OK a na nìkteré se upekly plastové díly. A samozøejmì pak trvalo mìsíc než trouba vyèichla :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“