Analogová maticová klávesnice

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
marzou
Příspěvky: 130
Registrován: 24 čer 2007, 02:00

Analogová maticová klávesnice

#1 Příspěvek od marzou »

Ahoj všem,
analogová maticová klavesnice - http://www.mcu.cz/news.php?extend.1228.3 - připojení pouze na jeden pin MPC - zajímalo by mě zda-li to někdo již zkoušel, s jakými se setkal problémy atd....
Chystám se něco takového realizovat.
Předpokládám, že na klávesnici bude možno stisknout pouze jednu klávesu s tím, že jakýkoli jiný (samozřejmě větší) počet kláves bude oznámen uživateli jako chybná manipulace s klávesnicí.
Takže za důležitý parametr od těch, co to již zkoušeli, budu považovat počet kláves na počet bitů AD převodníku při toleranci odporu 1%, samozřejmě s chybovostí rozeznání stisknuté klávesy max 0.1%, aby to nebyla spíš věštírna než klávesnice 8-) .

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#2 Příspěvek od mihal »

Videl som to uz davnejsie v app.note motoroly, ale je to skor na skolne ucely. Neviem si predstavit to zdesenie obsluhy pri klavesnici, ked po case zoxiduju kontakty tlacitok a popisky prestanu sediet s funkciou :twisted:

Uživatelský avatar
marzou
Příspěvky: 130
Registrován: 24 čer 2007, 02:00

#3 Příspěvek od marzou »

mihal píše:Videl som to uz davnejsie v app.note motoroly, ale je to skor na skolne ucely. Neviem si predstavit to zdesenie obsluhy pri klavesnici, ked po case zoxiduju kontakty tlacitok a popisky prestanu sediet s funkciou :twisted:
No to je jistě zajímavá připomínka! Tomu by šlo ale předejít volbou několikanásobně vetších odporů než bude předpokládaný odpor zoxidovaného kontaktu při stisknutí tlačítka. . .
Prodávají také fóliové klávesnice, i o ní uvažuji, zde by asi problém s oxidací kontaktů nebyl takový.
Ale když vezmu běžnou klávesnici, za jak dlouho může dojít k citelné změně odporu kontaktu dané oxidací? v normálním prostředí?

Uživatelský avatar
Viper_T
Příspěvky: 49
Registrován: 24 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Viper_T »

Ahoj, nedávno jsem tohle zapojení klávesnice použil, konkrétně s PIC16F819.
Funguje to opravdu výborně. Na určení hodnot jednotlivých rezistorů doporučuji použít nějaký simulační program(Multisim). A/D převodník co jsem použil je 10bit. a mám na něm připojeny 3x4 klávesy - spolehlivost je 100%.
S tou oxidací tlačítek jsem nepočítal, ale tak velká snad nebude a v nejhorším případě jenom upravím hodnoty v programu. Podle mých odhadů by při pečlivé práci šlo na 10bit převodník připojit minimálně kolem 30ti tlačítek ale to je jen můj hrubý odhad.

Uživatelský avatar
marzou
Příspěvky: 130
Registrován: 24 čer 2007, 02:00

#5 Příspěvek od marzou »

Viper_T píše:Ahoj, nedávno jsem tohle zapojení klávesnice použil, konkrétně s PIC16F819.
Funguje to opravdu výborně. Na určení hodnot jednotlivých rezistorů doporučuji použít nějaký simulační program(Multisim). A/D převodník co jsem použil je 10bit. a mám na něm připojeny 3x4 klávesy - spolehlivost je 100%.
S tou oxidací tlačítek jsem nepočítal, ale tak velká snad nebude a v nejhorším případě jenom upravím hodnoty v programu. Podle mých odhadů by při pečlivé práci šlo na 10bit převodník připojit minimálně kolem 30ti tlačítek ale to je jen můj hrubý odhad.
No výborně, až ti zoxidují tak, že se z klávesnice stane věštírna:), tak dej určitě vědět, docela by mě zajímalo jak dlouho jí to bude trvat, předpokládám že používáš standardní klávesnici, ne fóliovou.
Předpokládám, že si to řešil tak, jak to plánuju já (stiknutí pouze 1 tlačítka, atd...).
Tak by mě ještě zajímalo jaký si použil nejmenší a největší rezistor?

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#6 Příspěvek od mihal »

Zalezi na pouzitych kontaktoch, ak vylucis oxidaciu (jaz.rele alebo zlatene kontakty) tak to urcite dlho fungovat bude, ale za tie prachy urcite najdes vacsi mcu :wink:

Uživatelský avatar
marzou
Příspěvky: 130
Registrován: 24 čer 2007, 02:00

#7 Příspěvek od marzou »

mihal píše:Zalezi na pouzitych kontaktoch, ak vylucis oxidaciu (jaz.rele alebo zlatene kontakty) tak to urcite dlho fungovat bude, ale za tie prachy urcite najdes vacsi mcu :wink:
Uvidíme, zatim bohužel neproběhl žádný dlouhodobější experiment, takže se o tom mužem jen dohadovat.
Jinak cena fóliové klávesnice (a u ní bych řekl, že je oxidace mnohem menší) je stejná jako té standardní, takže prachy navíc to stát určitě nebude :lol:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Občas se to používá v TV atd., veselý okamžiky nastávají, když na DPS vznikne svod např. díky navlhlýmu prachu... To se pak dějí věci..

Jinak při vhodně zvolené matici se dá bez problémů vyhodnotit i vícenásobný stisk, např. SHIFT+něco apod.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

považoval jsem předložené řešení za takovou nouzovku nebo hračku. Když někdo navrhuje systém u kterého si zakládá na spolehlivosti, určitě nepoužije nejmizernější fóliovku, nehermetizovanou, nebo nejlacinější mikrospínače, a architekturu postavenou na jediným zbývajícím vstupu.
Jinak u kvalitních mikrospínačů a vícenásobného čtení, ev. potvrzeného optickou indikací, a u odporové sítě třeba o 2-3 řády větší než miliohmy přechoďáků to snad šanci má :wink:
Použít ošizený hw, problematické periférie a pak se ukájet nad softwarovým řešením, to považuju za speciální druh masochismu :twisted:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

ZdenekHQ píše:Občas se to používá v TV atd., veselý okamžiky nastávají, když na DPS vznikne svod např. díky navlhlýmu prachu... To se pak dějí věci..
TV s takovým řešením je třeba přibít na pranýř rezavou dvoustovkou :wink:

Uživatelský avatar
Viper_T
Příspěvky: 49
Registrován: 24 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Viper_T »

marzou píše:
Viper_T píše:Ahoj, nedávno jsem tohle zapojení klávesnice použil, konkrétně s PIC16F819.
Funguje to opravdu výborně. Na určení hodnot jednotlivých rezistorů doporučuji použít nějaký simulační program(Multisim). A/D převodník co jsem použil je 10bit. a mám na něm připojeny 3x4 klávesy - spolehlivost je 100%.
S tou oxidací tlačítek jsem nepočítal, ale tak velká snad nebude a v nejhorším případě jenom upravím hodnoty v programu. Podle mých odhadů by při pečlivé práci šlo na 10bit převodník připojit minimálně kolem 30ti tlačítek ale to je jen můj hrubý odhad.
No výborně, až ti zoxidují tak, že se z klávesnice stane věštírna:), tak dej určitě vědět, docela by mě zajímalo jak dlouho jí to bude trvat, předpokládám že používáš standardní klávesnici, ne fóliovou.
Předpokládám, že si to řešil tak, jak to plánuju já (stiknutí pouze 1 tlačítka, atd...).
Tak by mě ještě zajímalo jaký si použil nejmenší a největší rezistor?
Jo to tlačítko může být zmáčknuto jenom jedno.
Ty rezistory jsem použil takovéhle:
http://img206.imageshack.us/my.php?image=timerxek5.jpg

Standardní klávesnici? :D Já jsem klávesnici postavil z jednotlivých tlačítek protože jsem jí nechtěl objednávat pře net... Vypadá to hrozně, ale funguje to :D
ObrázekObrázek

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

když jsme u těch tlačítek, kdysi se vyprodávaly klávesnice Zbrojovky Brno, obdoba XT klávesnice. Někdy před 10 lety asi za 50,- kus. Měla tlačítka s Hallovou sondou, spolehlivost blížící se nekonečnu. Nevýhoda větší spotřeba a složitější vyhodnocování než jen kontakt mikrospínače. Výhoda precizní chod, dobrý vzhled a snadná montáž a demontáž jednotlivých tlačítek.
http://www.sweb.cz/balek.v/cs%20pocitac ... 2717kl.jpg
http://osmi.tarbik.com/cssr/obrazky/consul_2717_1.jpg

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#13 Příspěvek od mihal »

Tie stroje boli navrhnute aby vydrzali dlhsie ako po novu verziu os, dnes to staci nieco vyse zarucnej doby, potom na srot - konzumna doba :evil:

caven_neprihl.:D

#14 Příspěvek od caven_neprihl.:D »

Crifodo píše:když jsme u tìch tlaèítek, kdysi se vyprodávaly klávesnice Zbrojovky Brno, obdoba XT klávesnice. Nìkdy pøed 10 lety asi za 50,- kus. Mìla tlaèítka s Hallovou sondou, spolehlivost blížící se nekoneènu. Nevýhoda vìtší spotøeba a složitìjší vyhodnocování než jen kontakt mikrospínaèe. Výhoda precizní chod, dobrý vzhled a snadná montáž a demontáž jednotlivých tlaèítek.
http://www.sweb.cz/balek.v/cs%20pocitac ... 2717kl.jpg
http://osmi.tarbik.com/cssr/obrazky/consul_2717_1.jpg
:D :D Toto jsem mìl doma, než mi to bratranec rozbil :D:D zezadu se dalo došáhnout prostì nìèím èímkoliv na ty starý ruský epromky ještì jemámnìkde doma. A on mi jednu vyndal a nìkam prostì dala už to nejelo :( :(

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“