regulacia teploty

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#31 Příspěvek od masar »

Tak tak. Jedno z modrých čísel Amára se tomu v minulém století věnovalo a tohle zapojení (s kompenzací diodou) jsem podle něj postavil a vyzkoušel, ke své spokojenosti. Až přijdu domů, tak se schválně po něm podívám. :wink:

Marie Fůrie už mě předběhla, ale tentokrát s ní musím souhlasit.

Uživatelský avatar
m6692
Příspěvky: 19
Registrován: 22 zář 2008, 02:00

#32 Příspěvek od m6692 »

EKKAR píše:Já si myslím, že Devo se příliš nemýlí - větší problém bude s přídržným proudem, jestli ten regulátor má nějaký minimální regulovaný příkon, asi bude větší než 10W příkonu toho ohřevného tělíska pistole. Jestli se nemýlím já, tak přídržné proudy většiny výkonových tyristorů/triaků se pohybují v řádu 100mA (při síťovém napájení výkon zhruba 25W minimálně) - při menší zátěži už se výkonový prvek "neudrží" sepnutý a regulace blbne. Pro jistotu bych k té pistoli paralelně zapojil do rozdvojky stolní lampu s žárovkou cca 60W - ta zajistí spolehlivou a stabilní regulaci, 10W topné tělísko k té lampě paralelně pak nebude pro regulátor žádným velkým zatížením. Lampa může zároveň upozorňovat na zapnutou pistoli. Sice poněkud drahá "kontrolka", ale spolehlivě uregulovat 10W při 230V napájení v tak širokém rozmezí je snaha regulovat hasičskou stříkačku tak, aby se s ní dalo při stejném výkonu motoru hasit i vyrábět vodní mlhu nad okenním skleníčkem na klíčení semínek orchidejí...
ja potrebujem regulovať teplotu na 25W spájkovačke / http://alextronic.sk/?akcia=showkategor ... &spat=true / takže ak som ťa dobre pochopil u mňa by to mohlo postačovať, a keďže nie som vôbec zdatný v tomto obore z predošlých príspevkov mi nie je jasné čo dosiahnem tým že budem na tom fázovom regulátore otáčať potenciometrom. Je mi jasné že to nepracuje na princípe snímania teploty a následnej regulácie podľa zosnímanej teploty skôr si ako laik myslím že ten regulátor nejakým spôsobom umožní spotrebiču odoberať len časť výkonu a tým napr. žiarovka sa nedokáže úplne rozsvietiť. V tom prípade ma ale zaujíma či to nemá nejaký negatívny vplyv na životnosť výhrevného telieska v spájkovačke. Vopred ďakujem za všetky rady a pripomienky.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od radekrd »

Na topné těleso to určitě negativní vliv mít nebude, spíš naopak - nižší teplota, vyšší životnost.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#34 Příspěvek od EKKAR »

m6692 píše:ja potrebujem regulovať teplotu na 25W spájkovačke / http://alextronic.sk/?akcia=showkategor ... &spat=true / takže ak som ťa dobre pochopil u mňa by to mohlo postačovať, a keďže nie som vôbec zdatný v tomto obore z predošlých príspevkov mi nie je jasné čo dosiahnem tým že budem na tom fázovom regulátore otáčať potenciometrom. Je mi jasné že to nepracuje na princípe snímania teploty a následnej regulácie podľa zosnímanej teploty skôr si ako laik myslím že ten regulátor nejakým spôsobom umožní spotrebiču odoberať len časť výkonu a tým napr. žiarovka sa nedokáže úplne rozsvietiť. V tom prípade ma ale zaujíma či to nemá nejaký negatívny vplyv na životnosť výhrevného telieska v spájkovačke. Vopred ďakujem za všetky rady a pripomienky.
Ten potenciometr způsobí, že do spotřebiče neteče proud po celou dobu spojitě (byť střídavě tam a zase zpátky s minimálním přerušením po dobu průchodu nulou), ale že se prodlouží mezera mezi částmi půlvln - prostě tyristor zůstane uzavřený, i když napětí po průchodu nulou začne opět stoupat. Pokud na jeho ovládací elektrodu přivedeš nějakým způsobem (nejčastěji RC článkem) opožděný zapínací impuls, otevře se třeba v momentě, kdy už část půlvlny "minula" - pak do zátěže projde jen zbytek půlvlny do nejbližšího následujícího průchodu nulou. Čím později (v rámci jedné půlvlny = 1/100 sekundy) ten tyristor sepne, tím menší výkon dovolí spotřebovat. Takže vlastně nastavíš nejvyšší možný výkon, který regulátor dovolí odebrat. Pokud má páječka plný výkon 25W a Ty budeš otevírat tyristor v 50% trvání půlvlny, dovolíš jí hřát jen 12,5W - atd. Ten převod není lineární, protože síťové napětí se mění podle sinusoidy, ale dá se to vypočítat s dostatečnou přesností.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
marli
Příspěvky: 173
Registrován: 15 bře 2007, 01:00

#35 Příspěvek od marli »

masar píše:Tak tak. Jedno z modrých čísel Amára se tomu v minulém století věnovalo a tohle zapojení (s kompenzací diodou) jsem podle něj postavil a vyzkoušel, ke své spokojenosti. Až přijdu domů, tak se schválně po něm podívám. :wink:

Marie Fůrie už mě předběhla, ale tentokrát s ní musím souhlasit.
Trošku oživím téma prosbou na masara - neporadil by jsi mi které to Amáro to bylo? Mám v pc jenom ročníky 2001 a výš... Docela by se mi ten článek hodil.

Děkuju Milan

Odpovědět

Zpět na „Poradna“