Jak se zbavit zemnících smyèek??

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Návštěvník

Jak se zbavit zemnících smyèek??

#1 Příspěvek od Návštěvník »

Propojil se starší video Grundig z poèítaèem pøes kompozitní vstup televizní karty, ale nejsem s to se zbavit 50Hz kmitoètu pronikajícího jak do videosignálu,tak do audia.Zkoušel jsem rùzné kondenzátory jak mezi zemìmi tak mezi signálem a nic :-( .
Jedniné co mi pomohlo bylo, když jsem propojil zem základní desky videa se zemí poèítaèe navíc kusem drátu - alespoò zmizely pruhy na obrazovce (brum ve kterém se zvuk prakticky ztrácí zùstal, i když je slabší). Zkoušel jsem i trafa, ale nevím kolik závitù mám namotat (napø.mf trafo z rádia na kompozit nevyhovìlo, pøesto že by mìlo teoreticky ten kmitoèet v pohodì pøenést - mf je pøece 10.7MHz, na audiu se prakticky ztratily basy). Nevíte jak tohle øešit?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

dvě příčiny

#2 Příspěvek od Hill »

Jednoho vlivu se zbavíš snadno: všechny spotřebiče připoj z jediné zásuvky (ne z jednoho okruhu, ale jednoho vývodu!). Jakkoli nemám rozdvojky a prodlužovačky v lásce, je to v tomto případě řešení.

Nejspíš máš k tomu videu připojenou kabelovku nebo hodně daleko přizemněnou anténu. Schválně vytáhni anténní kabel. Jestli brum zmizí, znamená to, že musíš přerušit spojení mezi koaxiálem a vstupem videa. Tak, aby síťový kmitočet pokud možno neprošel. K tomu s výhodou poslouží třeba anténní oddělovač z TVP Tesla do řady C110 - prostě kondíky relativně malých kapacit musíš oddělit jak střední vodič, tak plášť koaxiálu od videa.

Mimochodem: trafo optimalizované pro 10,7MHz nemá definované parametry pro kmitočty výrazně nižší ani vyšší (navíc obvykle tyto obvody mají vestavěný kondenzátor, takže jde o laděné trafo přímo na 10,7MHz). K přenosu jakéhokoli širokopásmového signálu, ať už jde o FBAS nebo audio, naprosto nevhodné.

Návštěvník

#3 Příspěvek od Návštěvník »

Díky za informace, skuteènì to jde z kabelovky.Zkusím to znovu z kondenzátory , tentokrát na koaxu.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Na společnou anténu bacha, nevím čím to je, ale často bývá rozvod podivuhodně zprasený a na stínění koaxiálu proti PEN i několik dost V střídavých. Moc hezké to je, když se propojuje video s cinch výstupem tříčipové kamery předtím zapojené na firewire k počítači a na konektoru to kouzlí fialové jiskřičky :(
Kde to jde, galvanicky oddělit, nebo aspoň předem změřit (ručkovým měřákem).
Přílohy
oasis 043.jpg
oasis 041.jpg
oasis 005.jpg
oasis 002.jpg
Naposledy upravil(a) Crifodo dne 20 říj 2021, 16:22, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
bart1
Příspěvky: 132
Registrován: 12 črc 2004, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od bart1 »

Mnì taky náhodnì bruèel zesilovaè. Taky se ukázalo že to tam jde pøes vidio ze spoleøné antény. Problém se vyøešil kondíkama jak již bylo popsáno. Jo a spoleèná anténa taky pøi zapojování jiskøí. Ono to taky mùže být tím že dùchodci tam zapojujou kdejaké sr.... .
Jinak si neumím vysvìtlit proè je obraz z èt1 obzvláštì v dobì zpráv šílený a v noèních hodinách naprosto super.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#6 Příspěvek od Honza_dy »

To odělení antény kondíkama bych taky potřeboval, jenže mám dojem že to musí být nějaké speciální vysokonapěťové typy nebo se mýlím? Kdyžtak uvítám i náznak kapacity... 8O

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#7 Příspěvek od Mirda »

Honza_dy píše:To odělení antény kondíkama bych taky potřeboval, jenže mám dojem že to musí být nějaké speciální vysokonapěťové typy nebo se mýlím? Kdyžtak uvítám i náznak kapacity... 8O
Mám to udělané z nějaké starší Nokie anténí konektor kde na stínění jsou dva 2n2 paralelně a prostřednim jeden 2n2 na 2,5 kV ale to napětí tam asi nikdy nebude. Sloužily na oddělení sítě. Chodí to OK.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

dimenzování kondíků

#8 Příspěvek od Hill »

To je záležitost bezpečnosti - v televizorech, které měly spojenou kostru se sítí (ať už přímo nebo přes usměrňovací můstek) je elektrická pevnost 2,5 kV podmínkou. Šlo o to, aby kondíky vydržely i případné napěťové špičky.
V tomhle případě na ně nejsou kladené žádné zvláštní bezpečnostní požadavky, vždyť jimi budeš oddělovat napětí do nějakých 50V naprázdno (to je zatím maximum, s nímž jsem se v hromadných rozvodech setkal). V podstatě tedy stačí kondíky na napětí 100V, hodnota jejich sériové kombinace vychází teoreticky už od 10 pF, aby prošly všechny TV kanály.
V praxi stačí jádro koaxiálu přerušit kapacitou kolem 1nF, plášť pak jedním dvěma kondíky 2n2-4n7.

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “