Vysavač ETA, hoří jeden uhlík

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#46 Příspěvek od tatramacek »

Ahoj mám ale starší. Ale plně funkční. Za 450 kč je Tvůj - pokud jej chceš dát opravdu pořádně do kupy tak není problém. Dokoupil bych uhlíky - 80 kč. ložiska - 100 kč a odrušovací člen za 100 kč. Takže dohromady by to vyšlo na 730 kč - za motor po GO. Ale pozor.. Na šťítku - je umístěn mezi kolečky je příkon : buď 1000W nebo 800W a na motoru je číslo. To bych potřeboval. Tyto dva údaje. Napiš mi je sem a do soukromé zprávy Tvůj tel a domluvíme se co a jak. Zatím čusky. Honza :-)

Marie Fùrie

#47 Příspěvek od Marie Fùrie »

Zdravím. Abych nezakládala nové vlákno tak to dám sem.
O víkendu mi onemocnìl vysavaè ETA2407. Pøi vysávání zaèaly padat otáèky a byly "cítit" uhlíky. Vysavaè jsem rozebrala, komutátor byl úplnì èerný a uhlíky lehce ohoøelé. Jedna lamela komutátoru byla zjevnì ohoøelejší než ostatní. Komutátor jsem vyèistila, uhlíky obrousila ale po sestavení a zkoušce motoru na 12V se situace opakovala, uhlíky na jedné lamele hodnì jiskøily a po minutì provozu už byl komutátor zase jako prasátko. Na fotce je vidìt komutátor po minutì provozu a jak èerná šmouha zaèíná na té jedné zlobivé lamele. Pøi provozu na 4V, kdy se motor pomalu otáèí je slyšet, jak uhlíky pøi pøejezdu té lamely vydávají jiný zvuk, jakoby lamela mìla jinou výšku než ostatní. Je možné že se komutátor nìjak zbortil nebo je problém nìkde ve vinutí? V motorech se moc nevyznám, závada se objevila pomìrnì náhle, bìhem jednoho vysávání, pøi minulém vysavaè vysával normálnì. Pøedem díky za každou radu.
Přílohy
ETA2407-komutator.jpg
(35.66 KiB) Staženo 136 x

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#48 Příspěvek od Maskot »

Marie nechci byt spatnym prorokem ale vypada to,ze s s Tebou ten motor rozloucil.Tipnul bych to na zkrat ve vinuti.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#49 Příspěvek od helios »

Maskot ma predbehol, tiež tipujem na medzizávitový skrat.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#50 Příspěvek od tatramacek »

Ahoj - jedná se o motor z rotorem typové řady 0986 94 001. mám doma jeden zánovní - používaný asi rok - mám bna mysli rotor. Pokud by jsi jej chtěla zaslat as vyplatilo by se ti to tak mi zašli soukromou zprávu s Tvým kontaktem. Alex.

pepik9

#51 Příspěvek od pepik9 »

Taky se pripojim s problemem. Stary vysavac Pluto? (vejce) pouzivam obcas na auto. Jednou vyhodil jistic (6A), tak jsem ho rozdelal, ale zadnou spaleninu jsem nevidel. Po sestaveni zase sel. Jenze vzdycky jen par minut, pak jistic. Kdyz vychladne, zase jede. Vypada to asi na zkrat mezi zavity ? rotor? stator? Ma s nekdo zkusenost s touhle zavadou?

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#52 Příspěvek od tatramacek »

tá spálenina nemusí být vidět. Třeba máš zkrat ve šňůře anebo nějaký přechodový odpor ve vypínači že ti to hřeje. Ale v těch plutech jsou jednoduchý malinký motorky z příkonem cca. 300 W. Požádal bych tě o foto toho motoru ze strany kde je vidět kondenzátor a prohlédni i uhlíky. případně zkus ten motor běžet na chvíli mimo vysavač a uvidíš co Ti dělá problémy. Třeba může být špatnej kondenzátor - nejčastěji ten co je připojen vývody k uhlíkům - pokud jej tam máš tak jej preventivně odcvakni štípačkami. Ten motorek se sice točí ale vyhodí Ti jistič z důsledku přehřátí toho kondenzátoru. V podstatě jsou uhlíky vzájemně spojené do zkratu. Jak píši ucvakni ten kondík co je připojen k uhlíkům a pak vysavač vyzkoušej...

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#53 Příspěvek od jandu »

pepik9 píše:Taky se pripojim s problemem. Stary vysavac Pluto? (vejce) pouzivam obcas na auto. Jednou vyhodil jistic (6A), tak jsem ho rozdelal, ale zadnou spaleninu jsem nevidel. Po sestaveni zase sel. Jenze vzdycky jen par minut, pak jistic. Kdyz vychladne, zase jede. Vypada to asi na zkrat mezi zavity ? rotor? stator? Ma s nekdo zkusenost s touhle zavadou?
Podobný problém som mal aj ja - vinutie bolo vonkajším používaním navlhnuté čo spôsobilo mierny zvod medzi vinutiami. Po vysušení nie je problém.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

pepik9

#54 Příspěvek od pepik9 »

Diky, az bude trochu cas, tak to zas rozeberu.

Marie Fùrie

#55 Příspěvek od Marie Fùrie »

Tak jsem se zase trochu vrtala v tom motoru. Nejdøív jsem shánìla vhodné trafo na provedení v tomto vláknì uvedeného testu zkratu ve vinutí. Bohužel jsem vhodné trafo nesehnala. Tak jsem zkusila udìlat jiný pokus. Nabudila jsem motor do statoru (cca 1A), rotor jsem roztoèila vrtaèkou a osciloskopem koukala na kratáèe (s pøipojenou zátìží 10 Ohmù). Domnívala jsem se, že pokud bude nìkteré vinutí zkratované, bude ve výstupním prùbehu propad. To co jsem ale vidìla na osciloskopu byl "krásný" zubatý prùbìh se stejnosmìrnou složkou, žádné propady, jeden zub jako druhý. Tak nevím, jestli se takový pokus dá brát jako dùkaz, že tam zkrat není a problém je v šišatém komutátoru.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#56 Příspěvek od radekrd »

Je otázka (nevím jak jsi to měřila a na jakém osciloskopu) jestli jsi to tam viděla. Osciloskop totiž může synchronizovat od libovolné vlnky, tím pádem může vyjít ta menší vlnka pokaždé na jinou pozici a není proto vidět (má velmi malý jas).

Marie Fùrie

#57 Příspěvek od Marie Fùrie »

radekrd píše:Je otázka (nevím jak jsi to mìøila a na jakém osciloskopu) jestli jsi to tam vidìla. Osciloskop totiž mùže synchronizovat od libovolné vlnky, tím pádem mùže vyjít ta menší vlnka pokaždé na jinou pozici a není proto vidìt (má velmi malý jas).
Mám digitální osciloskop a mìla jsem to v režimu roll. S osciloskopem zacházet umím, v tom problém nebude :wink:

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#58 Příspěvek od workhard »

Ten mezizávitový zkrat se při malém napětí nemusí projevovat. Co oměřit průběh proudu při 230V?
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#59 Příspěvek od Maskot »

Marie Fůrie píše:Tak jsem se zase trochu vrtala v tom motoru. Nejdřív jsem sháněla vhodné trafo na provedení v tomto vlákně uvedeného testu zkratu ve vinutí. Bohužel jsem vhodné trafo nesehnala. Tak jsem zkusila udělat jiný pokus. Nabudila jsem motor do statoru (cca 1A), rotor jsem roztočila vrtačkou a osciloskopem koukala na kratáče (s připojenou zátěží 10 Ohmů). Domnívala jsem se, že pokud bude některé vinutí zkratované, bude ve výstupním průbehu propad. To co jsem ale viděla na osciloskopu byl "krásný" zubatý průběh se stejnosměrnou složkou, žádné propady, jeden zub jako druhý. Tak nevím, jestli se takový pokus dá brát jako důkaz, že tam zkrat není a problém je v šišatém komutátoru.
Pokud ho takto pripojis a zvednes uhliky,zkus ho otacet rukou,pokud ma zkrat je citit v urcitem miste zretelny narust potrebne sily k otaceni.Nekdy to funguje :D

Uživatelský avatar
sefi
Příspěvky: 271
Registrován: 15 dub 2008, 02:00

#60 Příspěvek od sefi »

za tie roky co som uz nieco takychto rotorov vymenil, este nikdy som nepouzival ziadne trafo ani osciloskop a ked je vytrhana med medzi dvoma lamelami komutatora a je to ociernene je to na 99% medzizavit.skrat na rotore,takto ked je to obrusene sa to uz neda urcit, najlepsie a najkratsie riesenie je skusit nový rotor..akurat clovek riskuje ze potom sa zisti este zly stator co sa mi tiez uz stalo ale to je riziko povolania.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“