Funkčnost ovládání KO s "D" a spolupráce s HT12D.

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 60
Registrován: 20 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Funkčnost ovládání KO s "D" a spolupráce s HT12D.

#1 Příspěvek od ZdenekH »

Dobrý den. Zapojení
http://pandatron.cz/?439&jednotlacitkove_ovladani
jsem postavil, ale bohužel je pro trvalé překlopení obvodu potřeba stisknout tlačítko velmi krátce (skoro mžikově), jinak k překlopení dojde pouze na krátkou dobu a obvod se opět vrací do původního stavu. Už jsem zkoušel různé kombinace RC členů a bezúspěšně (používám obvod MC14013BCP). Chová se to stejně i při použití s DO od firmy Holtek HT12D. Protože to napájím přes sériový kondenzátor ze sítě nechci tam dávat monostabilní obvod, který by to asi vyřešil, ale taky by mi zvedl spotřebu. Nemá z vás nějaký nápad jak to jednoduše ošetřit. Všem díky.
Zdenek

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Jindra2 »

Problém bude asi v napájení, zkusil bych funkci při napájení ze stabilizovaného zdroje, při správné funkci to bude tím. Je napájení ze sítě nějak stabilizováno? Hlavně odběr relé bude asi dost velký, vznikne pokles napětí při sepnutí a obvod se resetuje.
Jindra

Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 60
Registrován: 20 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekH »

V napájení to určitě nebude, protože jsem teprve v oživovacím stádiu a testuji to na stabilizovaném zdroji. K napájení z kondu jsem se ještě nedostal. Přesto díky.

Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 60
Registrován: 20 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekH »

Ještě maličkost. Musel jsem odpojit C1, protože při přivedení H na vstup C3 se vybil a nabíjením prodlužoval délku impulsu.

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Jindra2 »

Ještě bych zkusil zvětšit odpor v bázi tranzistoru na 10k, jinak je zapojení OK. Taky vybíjecí dioda paralerně k R2 by neškodila :)
Jindra

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Jindra2 »

Pro tlačítko je C1 nutný, při ovládání z DO snad ne.
Jindra

Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 60
Registrován: 20 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekH »

Díky. Zkusím to s tou vybíjecí diodou, je možné že to ovlivňuje ten resetovací RC člen (zkrátit konstantu). S druhým "D"čkem v pouzdře se nemusí nic dělat? Uzemnit nebo připojit na +. Mohou být vývody "ve vzduchu"?

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Jindra2 »

Určitě nepoužité vstupy uzemnit nebo na +U, při jejich velkém vstupním odporu (>100 Mohmů) se na nich může indukovat cokoliv.
Jindra

Marie Fùrie

#9 Příspěvek od Marie Fùrie »

ZdenekH píše:Díky. Zkusím to s tou vybíjecí diodou, je možné že to ovlivòuje ten resetovací RC èlen (zkrátit konstantu). S druhým "D"èkem v pouzdøe se nemusí nic dìlat? Uzemnit nebo pøipojit na +. Mohou být vývody "ve vzduchu"?
Vývody ve vzduchu zvyšují odbìr, R nebo S zapojit na +, zbytek vstupù na zem. Ta dioda by nemìla mít na funkci vliv, uplatní se jen pøi vypnutí napájení. To tlaèítko je co zaè? Jestliže to generuje nábìžnou hranu i pøi puštìní, tak jsou tam nìjaké zákmity.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#10 Příspěvek od Zirafka »

No může toho být i vícero:

1. mezi napájení relé a IO bych dala diodu a napětí pro IO ještě jednou filtrovat
2. jaké tlačítko používáš? Nefunguje jako "dávač" impulzů?
3. nezapojené vstupy určitě zapojit na Ucc nebo Udd podle jejich funkce tak, aby to nedělalo neplechu.

Při napájení ze sítě pozor, někdy to umí být nepříjemné :!:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tenhle způsob jednotlačítkovýho on/off je nanic. Možná bude dobře fungovat pro novej superfastmikrospínač, ale jak se trochu vychodí, bude si to dělat, co chce. Fuj.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#12 Příspěvek od Zirafka »

No a ještě by šlo použít přepínací tlačítko a využít druhou část 4013 jako RS klopný obvod potlačující kmitání toho tlačítka. Pak by to chodilo dosti spolehlivě.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Taky se dá použít přepínací tlačítko, na vstup C proti zemi kondík 100N a tlačítkem přepínat zem/plus. Má to o trošku lepší spolehlivost než původní zapojení.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od radekrd »

Nebo zapojit RC článek mezi /Q a D, pak to celkem chodí.

Uživatelský avatar
ZdenekH
Příspěvky: 60
Registrován: 20 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekH »

Díky všem za nápady. Základem je, ale pořád spolupráce s IO Holtek HT12D, ne z tlačítek, z jehož vývodu 17 odebírám logické stavy. Jedná se o výstup, který má na výstupu úroveň H při shodě všech adresových vstupů. Nejjednodušším řešením je pravděpodobně vytvoření jehlového impulsu z úrovně H z HT12D. Ještě si zkusím pohrát ze sériovou kapacitou na výstupu HT12D. Jinak naprosto spolehlivé zapojení jednotlačítkového ON-OFF mám na svých stránkách, bohužel obsahuje relé a tím má i velkou spotřebu.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“