Úprava rozsahů

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#46 Příspěvek od Sendyx »

Prostě bezpečně a zaručeně odpoj měřící ústrojí, abys ověřil, že mezi svorkama v tom bakelitovém krytu něco není.

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#47 Příspěvek od cackler »

Marie Fůrie píše:
cackler píše:já bych těď zkusil udělat bočník pro těch 100mA a předřadník na 200V k jednomu z těch tří měřáků. kterej by byl teda asi nejvhodnější na těch 200V?
Vezmi ten druhý (350uA) a dej k němu do série 560k a 10k trimr a mělo by to jít dostavit na těch 200V.
zkoušel jsem to počítat podle vzorců podle kterejch se má správně předřadník počítat, vycházely mi blbosti, tak jsem si pro ten první (1,57mA) trojčlenkou dopočítal, že by to mělo bejt 127,4kOhm a funguje to skvěle :) přesnost asi nebude nic moc, ale to doladim.

ješte k tomu volmetru základní dotaz :) chápu dobře základní princip zapojení, že když z toho zdroje budu odebírat až těch 100mA při max 200V, tak to mi přes ten voltmetr nepoteče? takže se nemusim bát o ten trimr, že by byl přetíženej?


a teď ješte vyřešit bočník na těch 100mA. měřidlo má základní rozsah 2mA a odpor 111Ohm. tady to bude horší protože co jsem čet tak bejvá hodně malej odpor. Bylo by vhodný ho vyrobit z odporovýho drátu co maj v GESu z konstantanu?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#48 Příspěvek od Crifodo »

Jak správně říká Sendyx, ověření linearity je dost důležité. Některé měřáky pro to měly magnetické bočníky pro nastavení. Jinak ovšem pro jeden kus není problém změřit cejchovní křivku a pak vyrobit stupnici na míru. Je to ale pracnější než nasázet stupnici v Corelu kopírováním úhlu 2°60x :wink:
Napěťovou odolnost trimru bych neřešil, je totiž blbost do trimru pouštět celý úbytek. 90% hodnoty můžou být pevné odpory a trimr pak jako bočník k malému z nich, i pro časovou stabilitu. Nebo vůbec nasázet paralení hodnotu 2-3 odporů po nastavení. Předpokládá se, že budeš laborovat s použitím přesného aspoň 1% multimetru...
Tím si i změříš proud pro ověřování, ne že vezmeš 10V, 10k odpor v sérii s měřicím ústrojím a budeš myslet, že ti tam teče jmenovitý proud, jak tu někdo "vtipně" radil :roll:
Myslím že pro laboratorní zdroj je blbost měřit výstupní proud dalším bočníkem kterým protéká celý proud. Stačí měřit napětí na snímacím odporu který zdroj používá pro omezení nadproudu. Měl by ale být s malým součinitelem, aby měření necestovalo s dobou ohřevu bočníku.

Marie Fùrie

#49 Příspěvek od Marie Fùrie »

cackler píše:zkoušel jsem to poèítat podle vzorcù podle kterejch se má správnì pøedøadník poèítat, vycházely mi blbosti, tak jsem si pro ten první (1,57mA) trojèlenkou dopoèítal, že by to mìlo bejt 127,4kOhm a funguje to skvìle :) pøesnost asi nebude nic moc, ale to doladim.

ješte k tomu volmetru základní dotaz :) chápu dobøe základní princip zapojení, že když z toho zdroje budu odebírat až tìch 100mA pøi max 200V, tak to mi pøes ten voltmetr nepoteèe? takže se nemusim bát o ten trimr, že by byl pøetíženej?
Odpor voltmetru má být co nejvìtší a ampérmetru co nejmenší, aby co nejménì ovlivòovaly mìøené velièiny. Proto se na voltmetr hodí nejvíc ten 350uA mìøák, protože k nìmu pøijde nejvìtší odpor a bude nejmíò topit. Když ho tím pøedøadníkem upravíš na rozsah 200V, tak pøes nìj pøi 200V poteèe 350uA. Je to jako když spoèítáš, že na 10V musíš pøipojit 10k odpor, aby tam tekl 1mA a pak by ses bál, aby skrz nìj pøi 10V neteklo víc.

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#50 Příspěvek od cackler »

Crifodo píše:Jak správně říká Sendyx, ověření linearity je dost důležité. Některé měřáky pro to měly magnetické bočníky pro nastavení. Jinak ovšem pro jeden kus není problém změřit cejchovní křivku a pak vyrobit stupnici na míru. Je to ale pracnější než nasázet stupnici v Corelu kopírováním úhlu 2°60x :wink:
Napěťovou odolnost trimru bych neřešil, je totiž blbost do trimru pouštět celý úbytek. 90% hodnoty můžou být pevné odpory a trimr pak jako bočník k malému z nich, i pro časovou stabilitu. Nebo vůbec nasázet paralení hodnotu 2-3 odporů po nastavení. Předpokládá se, že budeš laborovat s použitím přesného aspoň 1% multimetru...
Tím si i změříš proud pro ověřování, ne že vezmeš 10V, 10k odpor v sérii s měřicím ústrojím a budeš myslet, že ti tam teče jmenovitý proud, jak tu někdo "vtipně" radil :roll:
Myslím že pro laboratorní zdroj je blbost měřit výstupní proud dalším bočníkem kterým protéká celý proud. Stačí měřit napětí na snímacím odporu který zdroj používá pro omezení nadproudu. Měl by ale být s malým součinitelem, aby měření necestovalo s dobou ohřevu bočníku.
Abych pravdu řekl, moc jsem toho nepochopil co jsi napsal :-D

co se týče linearity, tak nevim jak bočník nebo cokoliv uvnitř by jí mohlo ovlivnit? to ovlivní spíš celkovej rozsah, ale linearitu ne? Nechce se mi do těch měřidel ještě víc hrabat, už těď je div, že ještě neco ukazujou.

s tim trimrem jsem to myslel tak, že základní princip zapojení je ten, že voltmetr je zapojenej vlastne paralelně se spotřebičem, takže ideálně přes něj neteče žádněj proud - to znamená ani přes předřadník - tzn ani přes trimr?

metoda 10V a 100K odpor se osvědčila. kde je problem?

zdroj není moc laboratorní, je primitivní a jednoúčelovej a žádnej odpor pro omezení nadproudu neni :-) takže bočník musim udělat.

Marie Fùrie

#51 Příspěvek od Marie Fùrie »

Crifodo píše:Tím si i zmìøíš proud pro ovìøování, ne že vezmeš 10V, 10k odpor v sérii s mìøicím ústrojím a budeš myslet, že ti tam teèe jmenovitý proud, jak tu nìkdo "vtipnì" radil :roll:
To myslíš zase mì? Vèem je problém, když vezmu mìøák s odporem 111 ohmù, do séri k nìmu dám 100kiloohmù a pøipojím to na 10V tak tam nepoteèe (témìø pøesnì) 100uA?

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#52 Příspěvek od cackler »

Marie Fůrie píše:Odpor voltmetru má být co největší a ampérmetru co nejmenší, aby co nejméně ovlivňovaly měřené veličiny. Proto se na voltmetr hodí nejvíc ten 350uA měřák, protože k němu přijde největší odpor a bude nejmíň topit. Když ho tím předřadníkem upravíš na rozsah 200V, tak přes něj při 200V poteče 350uA. Je to jako když spočítáš, že na 10V musíš připojit 10k odpor, aby tam tekl 1mA a pak by ses bál, aby skrz něj při 10V neteklo víc.
jo už mi došlo co jsem napsal za blbost :-D takže zkusim to udělat z toho 350uA.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#53 Příspěvek od Crifodo »

Marie Fůrie píše:To myslíš zase mě? Včem je problém, když vezmu měřák s odporem 111 ohmů, do séri k němu dám 100kiloohmů a připojím to na 10V tak tam nepoteče (téměř přesně) 100uA?
jé, tos byla zase ty? :roll: já nerad :wink:

Je v tom problém, jednak 1) tazatel stěží bude mít odpor aspoň 0,5% třídy přesnosti aby si nezhoršoval třídu přesnosti dost obstojného měřidla (1,5%),
2)jednak běžný ohmmetr měří s dost velku chybou i kdyby si odpor ověřil
3) takovým stylem práce si může podvědomě vytvořit myšlenkovou zkratku že napětí zdroje/odpor odporu= proud měřákem, přičemž na úbytek na měřáku se můžeme ******. Dostatečně jsi adeptu nezdůraznila, že se to může zanedbat jen tady, kdy je poměr odporů 1:1000 tudíž na to ....... nedbáme.

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#54 Příspěvek od cackler »

Crifodo píše:
Marie Fůrie píše:To myslíš zase mě? Včem je problém, když vezmu měřák s odporem 111 ohmů, do séri k němu dám 100kiloohmů a připojím to na 10V tak tam nepoteče (téměř přesně) 100uA?
jé, tos byla zase ty? :roll: já nerad :wink:

Je v tom problém, jednak 1) tazatel stěží bude mít odpor aspoň 0,5% třídy přesnosti aby si nezhoršoval třídu přesnosti dost obstojného měřidla (1,5%),
2)jednak běžný ohmmetr měří s dost velku chybou i kdyby si odpor ověřil
3) takovým stylem práce si může podvědomě vytvořit myšlenkovou zkratku že napětí zdroje/odpor odporu= proud měřákem, přičemž na úbytek na měřáku se můžeme ******. Dostatečně jsi adeptu nezdůraznila, že se to může zanedbat jen tady, kdy je poměr odporů 1:1000 tudíž na to ....... nedbáme.
já jsem tady nemusíš o mě mluvit jako, že tu nejsem :-P
ok takže kdy na poměr odporů dbáme? abych věděl do budoucna.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#55 Příspěvek od Crifodo »

no přece tehdy, když by byl odpor měřáku srovnatelný s odporem předřadníku :wink:
Jestli chceš to kalibrování/nastavování dělat aspoň pro měřák s 2% přesností, tak bys neměl zanedbat nic co má větší než 1% vliv na přesnost nastavování.
Běžné odpory mají 5 nebo 10% chybu, staré z E6 i 20%.

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#56 Příspěvek od cackler »

dobře tak předřadníky jsem už snad pochopil teoreticky a prakticky. teď bych potřeboval dát dohromady ten bočník. Nejřív asi bude třeba spočítat potřebný odpor a podle toho se vybere průměr drátu? A taky jak je nejlepší vyřešit proudovou odolnost odporovýho drátu? Jestli stačí jen jeden nebo jich dát víc paralelně?

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#57 Příspěvek od cackler »

tak jsem něco zkoušel počítat:
Rb = Rm/(I/Im)-1
Rb = 111/(0,1/0,002)-1
Rb = 2.2653 Ohm

jestli je to správně, tak budu potřebovat drát s docela velkym odporem na metr protože třeba konstantan 0,2mm má na metr 18,5 Ohmu to znamená, že bych potřeboval skoro 12cm drátu. Největší odpor na metr jsem našel u manganinu 0,1mm a to 55,4 Ohmu - to by byly asi 4cm což už je reálný. rád bych zejtra koupil tak mi prosim někdo potrďte jestli to tak bude fungovat nebo nějaký lepší řešení :)

drát je to tento: http://www.ges.cz/?page=index&or=sort&i ... ES06914586

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#58 Příspěvek od Cust »

a co tak koupit 3 rezistory 6,8 Ohm a dát je paralelně?

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#59 Příspěvek od cackler »

Cust píše:a co tak koupit 3 rezistory 6,8 Ohm a dát je paralelně?
hm to vychází skoro přesně, ale přece jenom je to bočník kde může bejt až 20W...

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#60 Příspěvek od Cust »

aha pardon já to celé nečetl, co na nich bude za napětí?

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“