Problém se sítovým napětím

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wh1sp3r
Příspěvky: 126
Registrován: 09 bře 2006, 01:00

Problém se sítovým napětím

#1 Příspěvek od wh1sp3r »

Napětí ze zásuvky jsem přivedl do kufříku, kde je deska s plošným spojem, na kterém je transformátor 230/12V. Kuprextit lezí na 4 distančním sloupkách, v mém případě jsou to gumové podložky stáhnuté šroubem. Zem je zapojena na kostru kufru.

Po zapojení do zásuvky jsem vzal zkušební šroubováček a dotkl jsem se šroubku, který je nejblíže ke vstupu fáze do trafa. Doutnavka svítila. To je dost divné, jakto ? Šroubek nemohl přijít do styku s fází. Odebral jsem proto šroubek, a nechal jsem tam jenom gumové podložky. Pokud sáhnu zkušebním šroubovákem na gumovou podložku, šroubovák svítí ?!? ta podložka je nevodivá :) divný .. multimetr ukazuje +- 100V na podložce vůči zemi ... jak je to možné ? Bojím se na to sáhnout :)

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#2 Příspěvek od SIDTIM »

Proměř si nejprve zásuvku na zdi-stejnou zkoušečkou. Jestli jsem to pochopil správně, máš ochranný vodič zásuvky galvanicky spojen s kostrou kufru? Pak bude se zásuvkou něco v nepořádku, pominu-li chybu v připojení flexošňůry.
Místo digitálního přístroje zkus použít ručkový, asi už i víš proč.
A zkus poslat fotografii, moc jsem to z Tvého popisu nepochopil.

btw: gumových polovodivých průchodek mám plnou krabici...
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
wh1sp3r
Příspěvky: 126
Registrován: 09 bře 2006, 01:00

#3 Příspěvek od wh1sp3r »

No, špatně si to pochopil :) Zásuvka je v pořádku, přípojka je v pořádku.

Jak jsem již řekl, kuprextit leží na 4 distančních sloupkách, které jsou vyrobeny z pryže (gumové podložky), takže kuprextit je vlastně ve vzduchu, asi 1 cm.

Na obrázku to můžeš vidět :) v místě, kde je červený kroužek, když měřím aj šroubovákem, který ukazuje fázi, tak po dotknutí pryže se rozsvítí. JE to dost divný, ta guma nemá žádný odpor samozřejmě. v tom místě je i přivedená fáze. Ta pryžová podložka se ani nijak nedotýká měděného spoje. Nechápu však, jak se mi může po dotknutí šroubovákem na tu gumu rozsvítit.... napětí je tam naměřeno okolo 100V :)
Přílohy
nakres.JPG
(17.95 KiB) Staženo 47 x

Uživatelský avatar
lintik
Příspěvky: 209
Registrován: 12 zář 2004, 02:00
Bydliště: PRAHA SEX (6)

#4 Příspěvek od lintik »

tak to jsem teda zvědavej co se tam odkud indukuje 8O

Uživatelský avatar
wh1sp3r
Příspěvky: 126
Registrován: 09 bře 2006, 01:00

#5 Příspěvek od wh1sp3r »

lintik: Taky to nechápu... právě proto sem píšu :) a opravdu, napětí měřím přes tu gumu .. když měříč dám kousek od gumy, tak nic, pouze, když se jí dotknu ... a ta guma nemá fakt žádnej odpor :) nebo může mít 20Mohm+ leda :)

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#6 Příspěvek od jasin »

Guma je plněna ve výrobě sazemi a proto není moc dobrý izolant. A i kdyby byla, tak má dost velkou dielektrickou konstantu, takže nepatrný proud, který je potřeba pro svit doutnavky se přes ní přenese kapacitně.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
lintik
Příspěvky: 209
Registrován: 12 zář 2004, 02:00
Bydliště: PRAHA SEX (6)

#7 Příspěvek od lintik »

wh1sp3r píše:lintik: Taky to nechápu... právě proto sem píšu :) a opravdu, napětí měřím přes tu gumu .. když měříč dám kousek od gumy, tak nic, pouze, když se jí dotknu ... a ta guma nemá fakt žádnej odpor :) nebo může mít 20Mohm+ leda :)
No je to teda záhada :idea:

Uživatelský avatar
wh1sp3r
Příspěvky: 126
Registrován: 09 bře 2006, 01:00

#8 Příspěvek od wh1sp3r »

jasin: taky si myslím, že proud bude skutečně hodně malý .. vyzkouším tam zapojit třeba žárovku pro zkoušku, moc tomu nevěřím :D nečekal jsem nic takového.

Uživatelský avatar
lintik
Příspěvky: 209
Registrován: 12 zář 2004, 02:00
Bydliště: PRAHA SEX (6)

#9 Příspěvek od lintik »

wh1sp3r píše:jasin: taky si myslím, že proud bude skutečně hodně malý .. vyzkouším tam zapojit třeba žárovku pro zkoušku, moc tomu nevěřím :D nečekal jsem nic takového.
žárovku ti to nerozsvítí-to se tam nějak indukuje to napětí- nebo jak psal Jasin -se to tam přenáší kapacitně (ale v každým případě je to nemilé)

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#10 Příspěvek od dolac »

Vravel si že ti svietila skúšačka aj pri dotyku na skrutku, že? A bola tá skrutka vtedy spojená s kostrou? Potom nemohla svietiť. Nemáš dobre uzemnenú skriňu. A že ti svieti guma? Pokiaľ je spojená s kostrou a kostra nie je uzemnená, je to možné. Vyskúšaj tam dať dištančku z iného materiálu.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

jasin píše:Guma je plněna ve výrobě sazemi a proto není moc dobrý izolant.
viděl jsem už dost gumových kabelů, kde byl nejen vnější plášť ale i izolace jednotlivých žil z gumy...
Izolovalo to docela dobře, pokud to po 40 letech nezpuchří a neopadá, nebo nevyhřeje se nadproudem.

Uživatelský avatar
wh1sp3r
Příspěvky: 126
Registrován: 09 bře 2006, 01:00

#12 Příspěvek od wh1sp3r »

dolac: kuft je uzemněný perfektně :) jenom ta guma mě rozhodila :) vůbec sem to nepochopil.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Je GUMA a GUMA - jsou různá plniva a další přísady, které mění vlastnosti původního skoro 100% izolantu na nepříliš dokonalý vodič. A taky bych se na místě Whispera podíval na samotný kapacitní proud - jestli mu neprochází přímo z těch kontaktních plošek přes DPS do kostry kufru.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

Kontrolní otázky:
-Je v obvodu přívodní šňůry rozdvojka?
-Měřil jsi propojení jednotlivých žil v přívodu?
-nemáš v obvodu náhodou dvoužilovou prodlužku (k sekačce)
-Je trafo s "dělenou kostrou, nebo má vinutí na sobě?
- Víš, že "fázovka" je pouze na hledání fáze a že Ti bude svítit na každým i kupovaným adaptéru do zdi (o spínaných nemluvě).

Některý druhy gum jsou docela vodivý - (odpor v megaohmech), jejich vodivost je i závislá na napětí. Ze stářím se zvyšuje.

"rozdvojky" obracejí na jedné straně polaritu.

Vinutí transformátoru mezi sebou a kostrou tvoří konddenzátor, který přenese síťové napětí na výstup, nebo na kostru. Toto síťové napětí má charakter statické elektřiny a není nebezpečné. způsobuje pouze rušení a rozsvícení doutnavky. Pokud chceš kvalitní trafo, tak si nech vyrobit trafo z vinutím primáru a sekundáru na sobě, ale řekni si o to, aby Ti mezi vinutí dali stínící měděnou fólii (budou vědět oč jde). výstup z ní pečlivě uzemni.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#15 Příspěvek od SIDTIM »

Znova si přečti můj první příspěvek, kolegové tu v podstatě popsali totéž.
1. nevěř gumě coby izolantu!
2.už vůbec nevěř doutnavce s gigovým odporem v sérii ve fázovce! S tou Ti najdu cokoliv kdekoliv.
3.použij analog
4.neber na lehkou váhu Artabanovy a Ekkarovy názory, chlapi vědí, o čem píšou!
..a co shoří, nezhnije..!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“