Cim nahradit LT1101

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Izmail
Příspěvky: 157
Registrován: 26 zář 2008, 02:00

#46 Příspěvek od Izmail »

Marie Fůrie píše:
Izmail píše:Dal jsem si v multisimu resistor, kteremu jsem pri 0° nastavil 100 ohmu, a pak jsem tam jeste dopsal funkci polynomu cidla pt100. Kdyz pak zmenim teplotu - nastaveni rezistoru, tak se automaticky zmeni i odpor. To zesileni 10 jsem neresil, ted se koukam do datasheetu ze se musi mezi svorky 1,2 a 7,8 dat rezistory. Ale nejsem z toho datasheetu moc chytrech, chtelo by to umet anglicky :D
Stačí chápat jak ten rozdílový zesilovač funguje, na to nepotřebuješ umět anglicky, když máš vnitřní schéma.
No prave, to je ten problem, moc nechapu jak to funguje, chapu, to tak, ze to ma vstupy a kdyz se na jednom vstupu objevi jine napeti nez na druhem, tak se objevy nejake napeti na vystupu.
ZdenekHQ píše:A tohle jsme používali na měření teploty motoru my (za tím byl budič proudové smyčky) - při simulaci i bez korekce nelinearity nešla chyba přes 1 stupeň v rozsahu 0-100st - což bohatě stačilo. Nutností byl pouze výběr dvou odporů na 0.1% .
Zeptal bych se, potrebuju tu korekci nelinearity? Kdyz budu data zpracovavat v procesoru pomoci polynomicke f/ce a regresni analyzi.

Marie Fùrie

#47 Příspěvek od Marie Fùrie »

Izmail píše:No prave, to je ten problem, moc nechapu jak to funguje, chapu, to tak, ze to ma vstupy a kdyz se na jednom vstupu objevi jine napeti nez na druhem, tak se objevy nejake napeti na vystupu.
To je ale dost mizerná pøedstava, vy jste se neuèili operaèní zesilovaèe a výpoèty operaèních sítí? Ten rozdílový zesilovaè je jedno ze základních zapojení.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#48 Příspěvek od Cust »

nelinearita?
máš analogové i výpočetní možnosti, je to přece na tobě, nebo na zadání
nebo udělej obě a v diplomce je porovnej nebo udělej jednu a zdůvodni proč.. o to snad v té práci jde... ne?

Uživatelský avatar
Izmail
Příspěvky: 157
Registrován: 26 zář 2008, 02:00

#49 Příspěvek od Izmail »

Marie Fůrie píše:
Izmail píše:No prave, to je ten problem, moc nechapu jak to funguje, chapu, to tak, ze to ma vstupy a kdyz se na jednom vstupu objevi jine napeti nez na druhem, tak se objevy nejake napeti na vystupu.
To je ale dost mizerná představa, vy jste se neučili operační zesilovače a výpočty operačních sítí? Ten rozdílový zesilovač je jedno ze základních zapojení.
Ucili jsme se rozdilovy souctovy invertujici a neinvertujici OZ. Zakladni zapojeni, jsem sice elektrofakulta ale zamereni na teleinformatiku.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#50 Příspěvek od Cust »

no to jo, ale jak chceš teleinformovat, když nedokážeš dostat do kompu normalizovaný signál...

Uživatelský avatar
Izmail
Příspěvky: 157
Registrován: 26 zář 2008, 02:00

#51 Příspěvek od Izmail »

Cust píše:no to jo, ale jak chceš teleinformovat, když nedokážeš dostat do kompu normalizovaný signál...
tak ze vas na bastlitlirnbe poprosim o pomoc :lol:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#52 Příspěvek od ZdenekHQ »

Zeptal bych se, potrebuju tu korekci nelinearity? Kdyz budu data zpracovavat v procesoru pomoci polynomicke f/ce a regresni analyzi.
Jelikož se odpor čidla / teplota dopočítavala zpětně v PLC jen na "integer" logice 0-65535, musel jsem najít funkci, která nebude potřebovat desetinný místa - takže jsem se vykašlal na polynom a nechal jsem jen lineární část. Na tuhle aplikaci to stačilo.

X= 62886 - ( 30*ADout + (7*(ADout / 10)) ADout je číslo naměřené převodníkem
Y= ( 6*ADout - 2200 ) / 100
t= X / Y
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 01 říj 2008, 18:35, celkem upraveno 2 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#53 Příspěvek od Cust »

chtělo by si to nastudovat základní zapojení OZ...
rada nad zlato :-)

Marie Fùrie

#54 Příspěvek od Marie Fùrie »

Izmail píše:
Marie Fùrie píše:
Izmail píše:No prave, to je ten problem, moc nechapu jak to funguje, chapu, to tak, ze to ma vstupy a kdyz se na jednom vstupu objevi jine napeti nez na druhem, tak se objevy nejake napeti na vystupu.
To je ale dost mizerná pøedstava, vy jste se neuèili operaèní zesilovaèe a výpoèty operaèních sítí? Ten rozdílový zesilovaè je jedno ze základních zapojení.
Ucili jsme se rozdilovy souctovy invertujici a neinvertujici OZ. Zakladni zapojeni, jsem sice elektrofakulta ale zamereni na teleinformatiku.
No a ten LT1101 jsou dva operaèní zesilovaèe za sebou, viz. obrázek, to snad zvládneš spoèítat. (Jestli ne, tak nemáš na titul z elektrooboru nárok, jsou to základy elektroniky)
Přílohy
lt1101.gif
(3.14 KiB) Staženo 29 x

Uživatelský avatar
Izmail
Příspěvky: 157
Registrován: 26 zář 2008, 02:00

#55 Příspěvek od Izmail »

ZdenekHQ píše:
Zeptal bych se, potrebuju tu korekci nelinearity? Kdyz budu data zpracovavat v procesoru pomoci polynomicke f/ce a regresni analyzi.
Jelikož se odpor čidla / teplota dopočítavala zpětně v PLC jen na "integer" logice 0-65535, musel jsem najít funkci, která nebude potřebovat desetinný místa - takže jsem se vykašlal na polynom a nechal jsem jen lineární část. Na tuhle aplikaci to stačilo.

X= 62886 - ( 30*ADout + (7*(ADout / 10)) ADout je číslo naměřené převodníkem
Y= ( 6*ADout - 2200 ) / 100
t= X / Y
Diky :) , ale napsat ten polynom do mikroprocesoru by problem nebyl, to zvladnu, spis je u me horsi to zapojeni, uz jsem z toho jelen, pochopil jsem ze to musim delat mustkem, a pak pres obvod kterej to zpracuje. Ale nechapu jak ten obvod presne funguje, asi budu muset se slovnikem prekladat datasheet :(
chtělo by si to nastudovat základní zapojení OZ...
rada nad zlato
Ty 4 zakladni zapojeni umim :)
No a ten LT1101 jsou dva operační zesilovače za sebou, viz. obrázek, to snad zvládneš spočítat. (Jestli ne, tak nemáš na titul z elektrooboru nárok, jsou to základy elektroniky)
Tohle bych zvladnul, ale v tom datasheetu to je trosku slozitejsi.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#56 Příspěvek od Cust »

a já myslel, že na VŠ je angličtina povinná ...

Marie Fùrie

#57 Příspěvek od Marie Fùrie »

Izmail píše:Tohle bych zvladnul, ale v tom datasheetu to je trosku slozitejsi.
V datašítu je pøesnì tohle, jen jsou vyvedené ty uzly mezi 9R a 90R. Tak konec výmluv a poèítat nebo budu zlá paní uèitelka (a studenti urèitì potvrdí, že mi to jde dobøe :lol: ).

Uživatelský avatar
Izmail
Příspěvky: 157
Registrován: 26 zář 2008, 02:00

#58 Příspěvek od Izmail »

Marie Fůrie píše:
Izmail píše:Tohle bych zvladnul, ale v tom datasheetu to je trosku slozitejsi.
V datašítu je přesně tohle, jen jsou vyvedené ty uzly mezi 9R a 90R. Tak konec výmluv a počítat nebo budu zlá paní učitelka (a studenti určitě potvrdí, že mi to jde dobře :lol: ).
Jak prijdu domu vrhnu se na to, ted jsem na brigade, tak by se jim moc nelibilo ze neco pocitam :lol: dik moc.

Marie Fùrie

#59 Příspěvek od Marie Fùrie »

Izmail píše:
Marie Fùrie píše:
Izmail píše:Tohle bych zvladnul, ale v tom datasheetu to je trosku slozitejsi.
V datašítu je pøesnì tohle, jen jsou vyvedené ty uzly mezi 9R a 90R. Tak konec výmluv a poèítat nebo budu zlá paní uèitelka (a studenti urèitì potvrdí, že mi to jde dobøe :lol: ).
Jak prijdu domu vrhnu se na to, ted jsem na brigade, tak by se jim moc nelibilo ze neco pocitam :lol: dik moc.
OK, a doporuèuji to poèítat obecnì a ty 99R a R krátit až úplnì na konci, pak z toho jasnì vyplyne, jak nastavit zesílení 10.
(Pøíklady na výpoèty operaèních sítí jsou tøeba tady :wink: )

Uživatelský avatar
Izmail
Příspěvky: 157
Registrován: 26 zář 2008, 02:00

#60 Příspěvek od Izmail »

Marie Fůrie píše:
Izmail píše:
Marie Fůrie píše: V datašítu je přesně tohle, jen jsou vyvedené ty uzly mezi 9R a 90R. Tak konec výmluv a počítat nebo budu zlá paní učitelka (a studenti určitě potvrdí, že mi to jde dobře :lol: ).
Jak prijdu domu vrhnu se na to, ted jsem na brigade, tak by se jim moc nelibilo ze neco pocitam :lol: dik moc.
OK, a doporučuji to počítat obecně a ty 99R a R krátit až úplně na konci, pak z toho jasně vyplyne, jak nastavit zesílení 10.
(Příklady na výpočty operačních sítí jsou třeba tady :wink: )
No to je parada mockrat dekuju, zkusim si to vsechno propocitat, moc se to hodi :)

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“