Krokový motor z FD-55BR

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Specnac
Příspěvky: 12
Registrován: 03 říj 2008, 02:00

Krokový motor z FD-55BR

#1 Příspěvek od Specnac »

Jedná sa o motor zo starej 7,5 palcovej floppy mechaniky. A problem je ten ,že neviem ako ho rozhybat. Mohol by mi niekto pomoct s tym? Motor ma 5 pinov a je ovladany cez IO M54534P.
Hladal som informacie o motore na internete aj u vyrobcu a samozrejme nikde nic. Ked ten motor niekto pozna mohol by mi povedat aj jeho parametre ? ako napr napajacie napätie a podobne ? btw nema niekto krokovy motor ktory sa mu len tak vala a chce sa ho zbavit ?

Marie Fùrie

#2 Příspěvek od Marie Fùrie »

Specnac píše:Jedná sa o motor zo starej 7,5 palcovej floppy mechaniky. A problem je ten ,že neviem ako ho rozhybat. Mohol by mi niekto pomoct s tym? Motor ma 5 pinov a je ovladany cez IO M54534P.
Hladal som informacie o motore na internete aj u vyrobcu a samozrejme nikde nic. Ked ten motor niekto pozna mohol by mi povedat aj jeho parametre ? ako napr napajacie napätie a podobne ? btw nema niekto krokovy motor ktory sa mu len tak vala a chce sa ho zbavit ?
Asi máš na mysli 5.25" mechaniku. Je to 4 fázový motor, jeden drát je spoleèný. Odpor vinutí cca 75 ohmù. Toèí se s ním tak, že se postupnì pøivádí napìtí (12V) na jednotlivé fáze, tak jak jsou vedle sebe na kabelu. Napø. tak, že se spoleèný vodiè pøipojí na +12V a fáze se postupnì pøes to tranzistorové pole M54534P spínají na zem.

Uživatelský avatar
Specnac
Příspěvky: 12
Registrován: 03 říj 2008, 02:00

#3 Příspěvek od Specnac »

velmi dakujem za pomoc a opravenie :)

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Skay »

Když už jste začali s těma krokovejma motorama, chtěl bych se zeptat, no vlastně nějak nerozumim ani tý problematice. Když mam bipolární krokovej motor s odporem vinutí 0,6ohm a proud do 2,5A na jaký napětí ho můžu připojit ? nebo lépe jaký otáčky pří jakym napětí ? takže ten motor lze provozovat jen s určitým napětím na určitých otáčkách ? a jak se dělá přídržný moment ? PWM regulací z napájecího napětí nebo ss proudem ze zdroje s proudovým omezením ?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

hlavním parametrem je oteplení při provozu, částečně nutnost nepřekročit sycení mag. měkkého materiálu. Staticky se jedná o napájení ze zdroje proudu (nebo náhražka z vyššího napětí přes odpor), dynamicky o složitější závislosti na frekvenci pro zadané zrychlení, udržení krou'ťáku a neztrácení kroků. Je o tom na webu dost, většinou na stránkách o CNC.
Chytřejší řadiče mají i pokles proudu při zastavení (šetří spotřebu a oteplení).
Nerozebírat motory, hrozí odmagnetování a ztráta momentu.

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Skay »

Díky, díky za odpověď, taky jsem si kdysi hrál s H můstkama a nevěděl jak vyřešit změnu napětí v závislosti na otáčkách, když jsem nedavno na silicon našel schematko na řízení bipoláru, vypadalo pěkně, ale jakmile to přestanu krmit taktem tak zůstane jedna dvojice otevřená nebo ne ? jak to udělam abych omezil proud na mez toho motoru ? a topení se mi dávat nechce. :(
Přílohy
100994_2mg.jpg
(82.9 KiB) Staženo 155 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

zdrojem proudu nastavitelným na dvě hodnoty, při práci naplno (na jm. proud), při absenci taktů se zpožděním na přídržnou hodnotu. Jsou na to přímo obvody pro řízení krokáčů, z hlavy je teď nevím ale vyrábí je Thomson, Toshiba, možná AD, LT, TI a kdoví kdo ještě.
Najdi si víc na stránkách firmy microcon.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Andrea »

Na starých HDD se používaly třeba obvody UC3717, ty mají v sobě i obvody pro řízení max. proudu. Nebo se používá dvojice L297 + L298, taktéž umožňuje nastavit proud.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“