Studena katoda

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Neutron
Příspěvky: 131
Registrován: 08 dub 2005, 02:00

Studena katoda

#1 Příspěvek od Neutron »

Pocul som uz o katodach , ktore mali byt pouzite u elektronok a ktore by nepotrebovali zeravit. Na com boli zalozene , na fotoelektrickom jave , alebo na nejakom rozpade radionuklidov alebo na com ?

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od pole »

Viem ze digitrony to su tie take stare ciselniky ked neexistovali LED alebo farebne displeye z videa pracuju ako vybojky so studenou katodou ale neviem ako to funguje (najskor ako dutnavka).

A este som pocul ze ruska armada nepouzivala v lampach na zhavenie zhaviace bareie ale lampy zhavila naftou (plamenom) ale toto uz duplom nebude ono :)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

ono je to přece jen trochu jinak

#3 Příspěvek od Hill »

- digitrony jsou doutnavky (tlejivky) - svítí v nich výboj ve zředěných plynech, takže nelze hovořit o elektronce.

- itrony, tedy ty modrozelené elektroluminiscenční displeje ve videu, věži či budíku naproti tomu normální přímo žhavené elektronky jsou. Katodu tvoří žhavicí vlákna napnutá před mřížkami a anodami. Přirovnal bych to k obrazovce. Že mívají víc barev: záleží na tom, co se přimíchalo do luminoforu, někdy i na barvě filtru před displejem.

Svého času byl vývoj elektronek se studenou katodou dost intenzivní - hledaly se materiály schopné emitovat elektrony bez dodatečného žhavení, časově stálé, dlouhoživotnostní, ale pokud možno neškodné - a to byl problém. Prostě tu energii té katodě (k vypuzení elektronového mraku) je nutné jakýmkoli způsobem dodat, jinak bychom tu měli perpetuum mobile, nebo, chcete-li, volnou energii (kde by se jinak vzal emisní proud bez napětí na ostatních elektrodách?).
Vždyť v tyratronu (a to taky není elektronka, ale výbojka) je radioaktivní zářič - ale tyratron už je zase o něčem jiném.

Vývoj nakonec i přes obrovské úsilí výzkumníků uhnul k polovodičům a ještě jsem elektronku, která zesiluje, aniž by potřebovala žhavení, v žádném zařízení neviděl.

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#4 Příspěvek od mety »

To Hill:>>>>A ten tyratron načo služi?To je ten vybojkovy usmerňovač?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

tyratron

#5 Příspěvek od Hill »

Tyratron byl už ve většině aplikaci nahrazený tyristorem - jde o spínací prvek, řízený usměrňovač, který se ve vhodném okamžiku impulsem do ignitoru zapálí a začne vést. A vede do té doby, dokud skrz něj teče proud schopný udržet výboj (jinak řečeno:přitom je na něm poměrně malé napětí schopné udržet výboj).

Uživatelský avatar
Neutron
Příspěvky: 131
Registrován: 08 dub 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Neutron »

A ako tam funguje ten radioaktivny ziaric. Viem , ze do tyratronu sa dava kvapalna ortut , ktorej pary pri nizkom tlaku vytvoria vyboj medzi anodou a katodou. Ale radioaktivny ziaric ? O tom pocujem prvy raz.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

Jo jo, na ruský věci pozor, ty se s tím moc nesrali, dávali zářiče i do některej doutnavek, aby jim líp zapalovaly jenže ony svítily často i po vypnutí. A že to bylo radioaktivní potažmo při rozbití SILNĚ NEBEZPEČNĚ toxický? no a? hlavně že to fungovalo. Jednomu známýmu praskla ruská zářivková trubice v ruce když ji měnil. 14 dní měl na kahánku ale nejhorší bylo že nikoho několik hodin nnenapadlo co se mu stalo až testy ukázaly silnou otravu celýho organismu.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#8 Příspěvek od pole »

He ja mam doma taky zeleny monitor na PC PP06 co sa dakedy vyrabali TESLOV. Ten monitor sa vola ze Cajavec. A po zhasnuti svetla tiez svieti obrazovka na zeleno (pritom je absolutne vypnuty zo sietie) Preco to svieti. Moze to byt daco podobne?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

To Pole: to mohl být dosvit. Ten luminofor vzdy po ukonceni buzeni jeste chvilu sviti z toho, "co v nem zustalo" pamatuju si, ze stara COLOR 110ST mela vetsi svetelnou setrvacnost, takze tolik neblikala, narozdil od treba prenosny TESLA LCE 3366 XT, na kterou jsem si musel dlouho zvykat, pac blikala jak krava. Jinak kdyz ve tme vlezes do mistnosti, kde se pred chvili vyply zarivky a nebyl jsi pred tim v zadnem osvetlenem miste, tak muzes videt, jak Ti zarivky slabe sviti i po vypnuti (asi 5 minut)

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#10 Příspěvek od pole »

To hej ale takto krava svieti aj ked nebola pouzivana v sieti pol Roka. Ja som si skor myslel ze je tam daco ako Fosfor ze sa to nabije svetlom zhasnem a potom to svieti. Ale asi to radcsej vyhodim.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#11 Příspěvek od mi-ro »

Zkus si potmě položit třeba ruku na nějakou vypnutou obrazovku, posviť na to baterku, pak zhasni a dej ruku pryč - bude tam dělat obrys
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#12 Příspěvek od pole »

Sranda preco? Luminofor sa nabije?

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Mourek »

luminfor svítí jako třeba některé hodinky po delším osvětlení

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

Uplne nejlepsi na takovyto blbnuti je UV zarivka na kontrolu pravosti penez. kdyz jsem ji polozil na obrazovku vypnutyho televizoru, tak po vypnuti ty zarivky byla na obrazovce slabe videt svitici pruh jeste 5 minut. Prej obrazovky z radaru mely luminofor z extreme dlouhou dobou dosvitu..


Jinak v Jihlavsky podzemni chodbe je luminoforem natrena cela chodba a ta dokaze vydrzet svitit docela dlouho... :-))

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Lukas-Peca »

Píšete tu, že se v tyratronech používaly radioaktivní zářiče. Získal jsem švýcarský GR17. Mám se toho bát? Podle datasheetu má katodu molybdenovou.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“