Nafouklé kondenzátory

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od stepa »

MirrA1 píše:SMD tantalové C 1mF/6,3V (vel. 7x6mm) se normálně dělají, to stejné 2,2mF/6,3... na maloobchodní prodej jsem nekoukal. Ale myslím si, že by se měli dát sehnat.
Ostatně vyrábějí se kondenzátory s kapacitami stovky F na napětí okolo 10V které jsou stejně velké jako nám známé 1mF/16V, ale bohužel se mi je nikde v maloobchodním prodeji nepodařilo sehnat :D


Další věc je ta, že pokud by se místo těch elektrolytů daly tantaly, tak bude stačit i menší kapacita, možná i 2mF budou úplně stačit...
Normalne se dela veci, ale jde taky o dostupnost. Bud mlzis a nevis kde to prodavaji, nebo uz nevim...odkaz si nedal(asi zadnej neni) a cenu si taky nenapsal. A kdyz tady radis velkoobchodky, tak to asi bude 4/5 lidem k prdu, protoze se k nim stejne nedostanou a na ty desky je cpat nebudou.

Ale rada cenna: "Dej tam tantaly, myslim ze se daji sehnat" :?
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#32 Příspěvek od MirrA1 »

stepa píše:
MirrA1 píše:SMD tantalové C 1mF/6,3V (vel. 7x6mm) se normálně dělají, to stejné 2,2mF/6,3... na maloobchodní prodej jsem nekoukal. Ale myslím si, že by se měli dát sehnat.
Ostatně vyrábějí se kondenzátory s kapacitami stovky F na napětí okolo 10V které jsou stejně velké jako nám známé 1mF/16V, ale bohužel se mi je nikde v maloobchodním prodeji nepodařilo sehnat :D


Další věc je ta, že pokud by se místo těch elektrolytů daly tantaly, tak bude stačit i menší kapacita, možná i 2mF budou úplně stačit...
Normalne se dela veci, ale jde taky o dostupnost. Bud mlzis a nevis kde to prodavaji, nebo uz nevim...odkaz si nedal(asi zadnej neni) a cenu si taky nenapsal. A kdyz tady radis velkoobchodky, tak to asi bude 4/5 lidem k prdu, protoze se k nim stejne nedostanou a na ty desky je cpat nebudou.

Ale rada cenna: "Dej tam tantaly, myslim ze se daji sehnat" :?
Tak např dělá to AVX Lanškroun. Ale dělá to také spousta konkurentů- vishay, nichicon, kemet, matsuo, rohm... Z katalogu AVX: http://avx.com/docs/Catalogs/taj.pdf , ta stejná kapacita se dělá i v sérii TPS kde je nízký ESR...
Přímo od výrobce to zeženeš snad jedině formou vzorků-pošlou ti klidně celou cívku s pár-set kusy. Ale nějací distributoři by to mohli normálně kusově nabízet.

Jinak tou radou jsem se snažil podotknout, že se tam v dnešní době dá strčit i něco jiného než nespolehlivé hliníky.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#33 Příspěvek od EKKAR »

AVX KYOCERA v Lanškrouně mám "za bukem" (cca 15km) - ale že by něco poskytovali jako vzorky, dokonce ve formě celé cívky s SMD tantaly, o tom nic nevím. Naopak, co znám lidi, kteří tam dělají, tak fabrikanti jdou jak moucha po flusu po vynášení byť i jen mimotolerančních kusů z fabriky - hrozí za to finančním postihem a při opakovaném přistižení okamžitým vyhazovem. Přitom ty mimotolerance jdou "do stoupy" - na recyklaci ve specializované firmě. Kdyby je prodávali ve slevě, bastlíři by jim utrhali ruce...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od forbidden »

Kdyz uz se bavite o kondikach, na novejsi MB uz lepsi vyrobci zacali davat nejaky gelovy elyty. Mely by byt pry lepsi, ty se daji normalne sehnat?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#35 Příspěvek od EKKAR »

O gelových nic nevím, ale už stará Lanškrounská TESLA dělala hliníky s elektrolytem (kyselina boritá) v kašovité formě, nasáklé v separátoru = jemném nasákavém papíru. AVX KYOCERA ale opravdu mění materiál a tantal s jeho nedobrou pověstí coby těžkého kovu nahrazuje v SMD kondech jiným relativně vzácným kovem, NIOBEM. Jak jsou daleko s technologií nevím - ale už asi dál než v poloprovoze.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#36 Příspěvek od rnbw »

forbidden píše:Kdyz uz se bavite o kondikach, na novejsi MB uz lepsi vyrobci zacali davat nejaky gelovy elyty. Mely by byt pry lepsi, ty se daji normalne sehnat?
Vraj je to z nejakeho polymeru. Sanyo to robi uz mozno 15 rokov (Sanyo OSCON). Teraz to zacali robit aj dalsie firmy, tak neviem, neviem, ako to dopadne.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#37 Příspěvek od rnbw »

ZdenekHQ píše:Pokud má rovný vývody, vypadne sám. Pokud má zahnutý a "amatér" to nikdy nedìlal, bezpeènìjší je mùj postup. Pøece jenom jsme na Bastlírnì. :)
Zahnute vyvody su humus. Nastastie to robil na zakladnych doskach len Acer. Robil som to tak, ze som nahrial spajkovackou, pridal cin, malym skrutkovacom narovnal a potom vytiahol ako kazdy iny elyt (nahriat jeden vyvod, vytiahnut elyt do sikma, potom druhy vyvod - ak nevypadne hned, tak opakovat). Takto vytahujem kvalitne elyty z odpalenych dosiek (typicka zavada: odpaleny chipset od zdroja) a uspesne pouzivam pri opravach (kupit u nas kvalitny elyt je dost problem).

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od forbidden »

Neco s polymerem to bude, nasel jsem nejaky typy u Hitana: http://www.hitano.com.tw/electrolytic.html
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#39 Příspěvek od Killroy »

EKKAR píše:AVX KYOCERA v Lanškrouně mám "za bukem"
Já myslel že to tam šlo jeden čas plaite a že AVX tu výrobu opustili?

Killroy

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#40 Příspěvek od MirrA1 »

EKKAR píše:AVX KYOCERA v Lanškrouně mám "za bukem" (cca 15km) - ale že by něco poskytovali jako vzorky, dokonce ve formě celé cívky s SMD tantaly, o tom nic nevím. Naopak, co znám lidi, kteří tam dělají, tak fabrikanti jdou jak moucha po flusu po vynášení byť i jen mimotolerančních kusů z fabriky - hrozí za to finančním postihem a při opakovaném přistižení okamžitým vyhazovem. Přitom ty mimotolerance jdou "do stoupy" - na recyklaci ve specializované firmě. Kdyby je prodávali ve slevě, bastlíři by jim utrhali ruce...

Můžu ti říct, že s tím poskytováním vzorků je tomu skutečně tak. Stačí si zažádat o vzorky a celou cívku máš doma. :D Ostatně nevím co se ti na tom nezdá, když tohle dělá každý výrobce... Poskytování vzorků je jen pro jejich dobro.

EKKAR: jak je to s niobem? Nioby se už dlouhou dobu normálně vyrábí a prodávají. Mají výhodu oproti tantalům v tom, že nehoří. Zase ale mají taky nevýhody krom jinýho vyšší zbytkovej proud... Ten fakt, že je tantal težkej kov kromě toho hoření témeř nevadí.
Co se týče jiných technologií, tak se tady dělají vodivý polymery (nehořlavé, nízký ESR) pojistkové kondenzátory.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#41 Příspěvek od EKKAR »

Já vím, že když jsem ty žluté tantalové minicihličky (22uF/5V) sháněl do čítače, musel jsem si je nechat dovézt známým z Anglie - strašně se tomu divil, že jsou přece vyráběné u nás, tak jak to, že si je neseženu sám a tady. Vedení závodu v Lanškrouně mi pro jistotu ani neodpovědělo na dopis, kterým jsem je žádal o sdělení, kde můžu jejich výrobky v tuzemsku koupit... Je to shruba 14 let, naštěstí jsem nějaké později získal na Amperu, tuším to bylo roku 1998 nebo 2000. S "á-vé-iksem" jsou tady v regionu lidé spíš nespokojení - málo platí, honí pracovníky jako za Hitlera (prý)... Takže už jsem vzdal i snahu o získání "vzorků"...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak přemýšlím, kam to přilepit, ať neotevírám nový vlákno, nebo se uelytujeme....

2x zkušenost s KMG :

1. Zřejmě krátkodobý přepětí či překmit na výstupu step-down měniče 12V - elyty "sam-yong" na 16V bez poškození, k nim připojenej paralelně KMG - exploze, step-down měnič po smrti. Kombinace elytů divoká, ale na věci to nic nemění.

2. Zdroj spínaný (TOP225) 3.6V/10A - s malou zátěží (1A) a novým elytem KMG 2200u/10V/105st. - za usměrňovačem pomalu najíždí napětí s teplotou elytu (asi o 0.3V po zahřátí), přitom s Hitanem 2200u/16V/EXR drží jak přibitý. Přitom tam je zpětná vazba přes optron, která by to měla srovnat.

Jinak další potvrzená zkušenost - je lepší menší kapacita na větší napětí než naopak - ovšem důležitou roli hraje kmitočet měniče. Přesnej tip na můj momentální TOP elyt dávat nebudu, nebo zmizí jak Hitana 2200u/16V/HT EXR.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
distrikt
Příspěvky: 72
Registrován: 04 říj 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od distrikt »

jj s kondikama si není ladno zahrávat když mi bouch jeden elektrolyt pod rukou tak sem solidně letěl vzduchem navic sem se malem posral :lol:

Uživatelský avatar
jopo166
Příspěvky: 1238
Registrován: 30 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#44 Příspěvek od jopo166 »

ja som menil kondenzatori pomocov 100w spajkovacki a odsavacki na konci vimenil som 10kusov boli nafuknute pocitac resetoval a mali polovicne hodnoti je tam tvrda pajka a mikropajka to netopi

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#45 Příspěvek od Devo70 »

jopo166 píše:ja som menil kondenzatori pomocov 100w spajkovacki a odsavacki na konci vimenil som 10kusov boli nafuknute pocitac sa resetoval a mali polovicne hodnoti je tam tvrda pajka a mikropajka to netopi
nefunguje Ti y :wink:
mikropájka to topi :P

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“