Změna kapacity vstupního kondenzátoru u mosfet zesilovače

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

Změna kapacity vstupního kondenzátoru u mosfet zesilovače

#1 Příspěvek od Petr603 »

Mám postaveno tohle (V-MOS 60):

Obrázek

R1 =2k2
R2 =33K
R3 =2k2
C1 = 10uF
C2 =47pF

Komplet dokumentace:

http://www.czechaudio.com/pdf/AA_01_91_1.pdf
http://www.czechaudio.com/pdf/AA_01_91_2.pdf
http://www.czechaudio.com/pdf/AA_01_91_3.pdf

Kdysi sem tu resil problemy s teplotni stabilizaci,ty dokonale vyresila az vymena koncovych tranzistoru za original Tesla KUN10 (20,40). Mel jsem tam IRF630 (640).

Ted uz mam hotovy cely zesik:

Obrázek

Zvukove parada :-). A ladim posledni vec a to vymenu vstupniho elytu za neco kvalitnejsiho.Nejaky MKP nebo aspon MKT.
Na jinem foru me nekdo napsal ze "Vstupní elyt společně s R2 tvoří horní propust, s mezní frekvencí (-3db) = 1/(2xPíxRxC)."

Bohuzel z toho nejsem moc moudry abych si to spocital.Mam k dispozici Wima MKS 2,2 a 4,7uF.Vetsi kapacity bych tam ve svitku asi nedaval hlavne kvuli jejich rozmerum a taky cene.

Nakolik omezim dolni frekvence jejich pouzitim misto soucasnych 10uF?

Poradi nejaka dobra duse jak tu vstupni cast upravit,treba i snizit vstupni impedanci na 10K ze stavajich 33K (neni 33K v dnesnim zarusenem eteru moc?),aby zustal zachovan prenos nejnizsich kmitoctu?

Diky moc za kazdou radu.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#2 Příspěvek od Cust »

vyhový i 2,2 uF, ale níž už nechoď
i kdyby jsi šel níž, tak ti to sice neořeže dolní frekvenci, ale už to bude srát fázi nízkých kmitočtů

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Není to zas nějaký pokus o vtip? Postavit ne zrovna levný zesilovač z 200? komponentů, nechat na tom horu práce, a pak kalkulovat že jeden svitek navíc mě ekonomicky položí? :roll:

To trafo je mi silně povědomé :D

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#4 Příspěvek od Cust »

pár takových traf se mi váli po stole - tak kdyby někdo chtěl...

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od zdenoeddie »

Cust píše:pár takových traf se mi váli po stole - tak kdyby někdo chtěl...
parametre?

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#6 Příspěvek od Petr603 »

to Cust: diky za info

to Crifodo: Jo to trafo... :-) .Mam ho tam prozatim,dava o neco mensi napeti nez by bylo vhodne,i kdyz i tak to na zatrepani sladkym domovem postacuje.Mozna bude nakonec stacit na furt.Je odsud z fora,z bazaru.
Je to stavene ze spousty veci co byly doma,ze soucastek bych rekl prevazna vetsina.
Jasne ze me to ekonomicky nepolozi :wink: ,ale kdyz uz mam doma WIMA MKS-4 vyse uvedenych kapacit tak proc je nevyuzit.Hlavni duvod proc tohle resim jsou romery!!
Pasuje tam tak akorat 2,2uF, vsechno ostatni uz je vetsi.Co teprv tech 10mikro..
A nechce se me ten kondenzator lepit nekde na vstupni konektor,plosnak zespodu atd.. Je to sice skladano z veci ktere sem mel doma nebo relativne levne nakoupil az na par vyjimek,ale je fakt ze prace to dalo neuveritelne moc (a jeste nekonci - elox predniho panelu,drobne mechanicke upravy atd..) a tak chci aby to pri otevreni vypadalo co nejlepe :wink:

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#7 Příspěvek od Cust »

zdenoeddie píše:
Cust píše:pár takových traf se mi váli po stole - tak kdyby někdo chtěl...
parametre?
dvě vinutí od sebe oddělená po 30 V, každé má vyvedený střed, jádro tuším 41 x 41 mm

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od zdenoeddie »

Cust píše:
zdenoeddie píše:
Cust píše:pár takových traf se mi váli po stole - tak kdyby někdo chtěl...
parametre?
dvě vinutí od sebe oddělená po 30 V, každé má vyvedený střed, jádro tuším 41 x 41 mm
hmm to vypada zaujimavo, prudovo mi to vychadza okolo 2,5A na jedno vinutie ak dobre pocitam, kolko by si za neho chcel?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#9 Příspěvek od Cust »

napiš SZ, do tohoto vlákno to nepatří ...

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#10 Příspěvek od Atlan »

hmmm... to trafo mi je povedome nie je z napajaca radiostanice ? :)

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#11 Příspěvek od Petr603 »

To moje trafo ma ale 2x22V ,neco pres 200W,to uz nevim presne.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

Nakolik omezim dolni frekvence jejich pouzitim misto soucasnych 10uF?
Při použití 10uF je pokles o 3dB kolem 0,5Hz, při použití 2,2uF je pokles o 3dB na 2Hz. Takže klidně použij ten 2,2uF.
Poradi nejaka dobra duse jak tu vstupni cast upravit,treba i snizit vstupni impedanci na 10K ze stavajich 33K (neni 33K v dnesnim zarusenem eteru moc?),aby zustal zachovan prenos nejnizsich kmitoctu?
To je jako chtít udělat čtveraté kolečko. :wink:

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#13 Příspěvek od BASTLECS »

Petr603 píše:Jo to trafo... Mam ho tam prozatim,dava o neco mensi napeti nez by bylo vhodne .......
Výměna trafa se mi jeví jako nesmysl - vyhozené peníze. Podle schématu potřebuje zesík +/-33V, a jestliže (jak píšeš jinde) to trafo dává 2x22V, mělo by to stačit /22 x 1,4 =30.8/. Ten rozdíl 2,2V už to nevytrhne. Pokud trafo nevrčí, nehřeje se atd, vůbec bych to neřešil.

Kdysi jsem také koketoval s myšlenkou na mosfet, ale hned se našlo mnoho znalých lidí, kteří mě varovali před stavbou zesilovače se spínacími IRFxxx. Výměna za staré dobré Tesly ve tvém případě to pouze potvrzuje.
I tak ovšem stále zastávám názor, že mosfet má své opodstatnění pouze pokud se postaví z mos tranzistorů určených extra pro audio aplikace. Ovšem ty jsou již v takové cenové hladině, že už je snad lepší se pustit do lampáče. V ostatních případech bych si asi raději sehnal nějaké kvalitní zapojení s klasickými bipolírními tranzistory, nebo darlingtony.
Opravdu by mě zajímalo, jak to hraje s těmi Teslami.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#14 Příspěvek od SIDTIM »

Těch modulů V-MOS 60 jsem před cca 20 lety stavěl 10 kousků, všechny doteď jedou.
Dva mi hrají doma-před nimi je jen 24-polohový řadič coby regulátor hlasitosti-viz FOX audio-a nemůžu si stěžovat. Zvuk opravdu pěkný, nehledě na to, kdy bylo zapojení poprve publikováno. A navíc, jak praví sám kazzatel-je dokonale blbovzdorné.
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#15 Příspěvek od BASTLECS »

V rychlosti jsem proletěl vyhledávače, hledal jsem tranzistory KUN. To už asi nebude tak snadno sehnatelná věc, nebo se pletu?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“