Nabíječka AKU Pb

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kovikk
Příspěvky: 35
Registrován: 10 dub 2008, 02:00

#46 Příspěvek od kovikk »

Mám klasickou 12V nabíječku - trafo+diodový můstek+ampérmetr
Nabíječka je do 10A
Chci udělat regulátor proudu, protože vybitou baterku to je schopný nabíjet i 10A což není ideální.
Použil bych tyristorovej regulátor podobné konstrukce jako psal jano2 na
http://elektroworld.info/modules.php?na ... 5564#85564 jenom si nejsem jistej jak bude fungovat stávající ampérmetr. Bude měřit správně? Byla tady o tom diskuze ale trochu mě to zmátlo a znejistěl jsem. Nemám zrovna mnoho času na experimenty jinak bych to odzkoušel.

Díky za radu

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#47 Příspěvek od EKKAR »

Nebude, protože jak začneš sinusovku fázově regulovat, nebude už to rozsekaný mít harmonický průběh a to rozhodí cejchování ampérmetru - jediná možnost jak to doladit bude osciloskop a měřit amplitudu impulsů na obrazovce.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#48 Příspěvek od masar »

Bude měřit správně?
Pokud je to magnetoelektrický systém (t.j. systém s otočnou cívkou), bude měřit střední hodnotu proudu bez ohledu na jeho průběh a to je v nabíječkách ta správná hodnota. Takže pokud bude ručka ukazovat na 5A, bude mít proud velikost stř. hodnoty 5A a za hodinu dodá nabíječka 5Ah. Pokud je to systém feromagnetický, bude výchylka (i u nesinusových průběhů) ukazovat efektivní hodnotu proudu, což je ale hodnota, ze které dodaný náboj nelze určit (např. nabíjení stř. proudem se ss složkou).
U digitálních měřidel je to zřejmě nutno zkontrolovat. :wink:

Uživatelský avatar
Petr7
Příspěvky: 72
Registrován: 18 lis 2006, 01:00
Bydliště: jižní čechy

#49 Příspěvek od Petr7 »

Zdravím.Potřebuji si udělat nějakou jednodušší nabíječkun na 75Ah baterku.Mám nabíječ Shark 10 ale to je docela málo.Chci něco co by dalo aspoň tu 1/10.K dispozici mám dvě trafa.
První:trafo je s EI32-průřez10.8cm2-vinutí sek. je 2x24,5V vinuto průměrem drátu 1mm. Primár snad průměrem 0,35mm.
Druhé trafo je upravené z 24 V trafa z 24V rozvodu v dílnách.Nyní má 21.8V bez zátěže.Vinutom je drátem prům.2mm.průřez jádra je asi 15cm2.
Nabíječku by jsem chtěl udělat podle Jano2 z 30.6.2007 v tomto threadu.
http://elektroworld.info/modules/Forums ... 59_741.jpg .Můžete doporučit které trafo by vyhovovalo lépe?
A ještě mám jeden dotaz.Několikrát se zde objevil odkaz na nabíjení ..stylem..trafo-můstek žárovka.Jak velká žárovka je potřeba a je možno uvést jednoduchou skicu? Díky za případné odpovědi.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#50 Příspěvek od EKKAR »

Určitě bych použil to větší - jednak má vinutí udělané silnějším drátem, takže má i vyšší proudovou zatížitelnost, druhak má větší plochu pro ochlazování. Další pak musíš vylaborovat - ten "systém" usměrňovač - žárovka je jednoduchý, ale lety ověřený a spolehlivý. Prostě se mezi usměrněný zdroj (bez vyhlazení kondenzátorem) a akumulátor zapojí žárovka. Její výběr je nejožehavější problém, protože jednak žárovka má za úkol "požrat" napětí, o které na počátku nabíjení nabíječ převyšuje akumulátor a druhak má za úkol svým nelineárním odporem do jisté míry stabilizovat nabíjecí proud. Vybírá se podle rozdílu napětí mezi špičkovou hodnotou na transformátoru a plně nabitým akumulátorem (hodnota napětí) a podle požadovaného nabíjecího proudu. Žárovky lze samozřejmě řadit i do série nebo paralelně, vždy pro dosažení potřebného parametru. Lze udělat i přepínání několika různých, s pomocí nich se dá měnit velikost nabíjecího proudu. Pro přesnější radu je potřeba znát přesněji parametry trafa - hlavně napětí na prázdno a při zatížení.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#51 Příspěvek od masar »

Žárovka má ještě jednu vděčnou úlohu - indikuje nabíjecí proud akumulátoru. :wink:

Uživatelský avatar
marimm
Příspěvky: 185
Registrován: 25 říj 2005, 02:00
Bydliště: Západné Slovensko
Kontaktovat uživatele:

#52 Příspěvek od marimm »

To pisarcik: Prosím zašli mi schému na môj email.

Ach, pardón. Neprešiel som až do konca, už tú schému mám.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#53 Příspěvek od gepard »

masar píše:
Bude měřit správně?
Pokud je to magnetoelektrický systém (t.j. systém s otočnou cívkou), bude měřit střední hodnotu proudu bez ohledu na jeho průběh a to je v nabíječkách ta správná hodnota. Takže pokud bude ručka ukazovat na 5A, bude mít proud velikost stř. hodnoty 5A a za hodinu dodá nabíječka 5Ah. Pokud je to systém feromagnetický, bude výchylka (i u nesinusových průběhů) ukazovat efektivní hodnotu proudu, což je ale hodnota, ze které dodaný náboj nelze určit (např. nabíjení stř. proudem se ss složkou).
U digitálních měřidel je to zřejmě nutno zkontrolovat. :wink:
Zdárec, jen jsem se chtěl zeptat právě ohledně toho měření proudu pomocí dig. měřidel s přev. A/D C520D, ICL 7106/7107 - přes bočník. Jde tedy (samozřejmě po nastavení) pomocí nich měřit regulérně nabíjecí proud, přičemž se bude jednat o fázovou regul. proudu "sekaná sinusovka nebo dokonce obdélník s řízenou šířkou pulsu"? Chtěl bych dát místo ručkového právě dig. měřidlo. Bylo by to vůbec možné? Díky moc za případné info.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#54 Příspěvek od tomasjedno »

gepard píše: Zdárec, jen jsem se chtěl zeptat právě ohledně toho měření proudu pomocí dig. měřidel s přev. A/D C520D, ICL 7106/7107 - přes bočník. Jde tedy (samozřejmě po nastavení) pomocí nich měřit regulérně nabíjecí proud, přičemž se bude jednat o fázovou regul. proudu "sekaná sinusovka nebo dokonce obdélník s řízenou šířkou pulsu"? Chtěl bych dát místo ručkového právě dig. měřidlo. Bylo by to vůbec možné? Díky moc za případné info.
Tak tam dáš RC filtr, ne?

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#55 Příspěvek od gepard »

tomasjedno píše:
gepard píše: Zdárec, jen jsem se chtěl zeptat právě ohledně toho měření proudu pomocí dig. měřidel s přev. A/D C520D, ICL 7106/7107 - přes bočník. Jde tedy (samozřejmě po nastavení) pomocí nich měřit regulérně nabíjecí proud, přičemž se bude jednat o fázovou regul. proudu "sekaná sinusovka nebo dokonce obdélník s řízenou šířkou pulsu"? Chtěl bych dát místo ručkového právě dig. měřidlo. Bylo by to vůbec možné? Díky moc za případné info.
Tak tam dáš RC filtr, ne?
Zdárec, tak pokud to je takhle jednoduchý, tak to je v poho. Dík
-- Gepard --

Uživatelský avatar
img_rbk
Příspěvky: 113
Registrován: 20 zář 2007, 02:00

#56 Příspěvek od img_rbk »

Co sa týka nabíjačiek tak niet nad túto, bola uverejnená v AR6/79. Vyhotovil som ich niekoľko a sám ich mám dve k úplnej spokojnosti.
Na vstup je potrebné dať nejaký filter. Pri vačšom prúde ruší.
Až zapojíte priamo pri nabíjaní nejakú slabú žiarovku na príslušné napätie alebo odpor, tak pri nabíjaní sa akumulátor rekuperuje.
Přílohy
Nabijacka.JPG
(52.64 KiB) Staženo 224 x

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#57 Příspěvek od jandu »

Na publikovanej dps je chyba. Ak to niekto stavia, nech prekontroluje zapojenia R2,3,4.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
img_rbk
Příspěvky: 113
Registrován: 20 zář 2007, 02:00

#58 Příspěvek od img_rbk »

Dps som si navrhol sam podla skatulky tak som chybu nezistil. No nabijacky pracuju. :D

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#59 Příspěvek od hafca »

Já mám už dlouhé roky kondenzátorovou nabíječku a jsem s ní naprosto spokojený. Je to zdroj proudu a stačí na hustoměru zjistit, jak na tom baterka je a ohlídat si čas. Stačilo na ní běžné trafo na 24V a v primáru dva krabicové kondenzátory. Jeden 4mikro a druhý 8. Je to tuším podle knížky od pánů Ručky a Arendáše (snad jsem to moc nezkomolil). V sekundáru jen jedna dioda a nic jiného. Mimo jiné je to zkratuvzdorné. Jediná nutnost je, připojit jí nejdřív na baterku a až potom do sítě.
Naposledy upravil(a) hafca dne 08 lis 2008, 09:46, celkem upraveno 1 x.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#60 Příspěvek od helios »

hafca píše:Já mám už dlouhé roky kondenzátorovou nabíječku a jsem s ní naprosto spokojený. Je to zdroj proudu a stačí na hustoměru zjistit, jak na tom baterka je a ohlídat si čas. Stačilo na ní běžné trafo na 24V a v primáru dva krabicové kondenzátory. Jeden 4mikro a druhý 8. Je to tuším podle knížky od pánů Ručky a Andreáše (snad jsem to moc nezkomolil). V sekundáru jen jedna dioda a nic jiného. Mimo jiné je to zkratuvzdorné. Jediná nutnost je, připojit jí nejdřív na baterku a až potom do sítě.



Kondíky v primáre sú fajn vec, len treba na výstup pridať obvod, ktorý pri výstupnom napätí 16 až 18V pripojí náhradnú záťaž. Sám som pár takých nabíjačiek vyrobil. Niektoré sa mi po čase vrátili so spáleným trafom, lebo majiteľ chcel nabiť batériu s prerušeným článkom, napätie na trafe sa nebezpečne zvýšilo, trafák sa presýtil a napokon zhorel. Na to páni Arendáš a Ručka zabudli upozorniť. :?
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“