COLOR 458 445

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
doky
Příspěvky: 19
Registrován: 28 zář 2004, 02:00

COLOR 458 445

#1 Příspěvek od doky »

Nestretol sa niekto s typom závady ktorú popíšem, prípadne nevedel by niekto poradiť?Prešiel som toto fórum a aj keď sa tu riešilo s týmto typom TV dosť problémov, nič som nenašiel.
Závada sa prejavuje tak, že TV pri zapnutí hl. vypínačom sa naštartuje vždy iným spôsobom.Niekedy ostane tmavá obrazovka,inokedy nabehne normálne,ale hneď na predvoľbu 12 a prepínanie programov trvá asi 4s.Raz sa dokonca zobrazil nejaký výpis dát. Inokedy sa po zapnutí okamžite vypne do poh.stavu a neda sa zapnúť cez DO.

Ak sa TV najskôr uvedie do pohotovostného stavu a zapne sa cez DO funguje úplne normálne.

Vymenil som hl.vypínač (kvôli mžikovému kontaktu),tranzistor VT207 a všetko premeral okolo neho, LM317, samozrejme premeral všetky elity,skontroloval zvody na mikrospínačoch (aj to som už niekedy mal a bola to docela sranda kým som na to prišiel). Ešte som spozoroval jednu vec, ktorá bude možno podstatná, že ak TV pracuje normálne, počul som občas niečo lupnúť a až po tme som zistil, že preskakuje iskra z feritu VN transformátora na odpor, ktorý sa nachádza za ním (momentálne neviem napísať jeho pozíciu na DPS ).Na celú poruchu podozrievam VN tranf. , ale prečo potom beží TV normálne a v obraze sa nenachádzajú žiadne poruchy spôsobené VN a dá sa zapnúť iba hore uvedeným spôsobom.

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od cabernet »

Mal som nedavno podobnu zavadu, ked prskalo VN trafo. Bola okrem ineho aj prepisana pamat. V takychto pripadoch to nie je vynimocne. Podarilo sa mi to odstranit po vstupe do servis. rezimu TV. V tvojom pripade bz som sa zameral tiez na pamat a procesor.

Uživatelský avatar
milin
Příspěvky: 740
Registrován: 23 zář 2005, 02:00
Bydliště: SM

#3 Příspěvek od milin »

Oprav (vyměn) VNtrafo a potom pokračuj, nebo napacháš víc škody.

Uživatelský avatar
doky
Příspěvky: 19
Registrován: 28 zář 2004, 02:00

#4 Příspěvek od doky »

Transformátor samozrejme vymením a budem pokračovať v hľadaní príčiny nelogického správania TV.Krátke prsknutie nastáva medzi jadrom VN trafa a rezistorom R407 (1k/2W) zapojeným v obvode hor.vychylovačiek.To som len doplnil informáciu k poruche s prvého príspevku.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od otakarv »

Pár krát mi také prskalo VN trafo z jádra na odpor.Pokud byla na jádře kovová spona,tak jsem ji uzemnil o chladič pružinkou a prskání přestalo.Také jsem trafo i okolí vyčistil od prachu,někdy to bývá řádně zasviněné.

Uživatelský avatar
doky
Příspěvky: 19
Registrován: 28 zář 2004, 02:00

#6 Příspěvek od doky »

Použil som pružinku (dobrý nápad), prskanie prestalo.Zatiaľ som žiadnu vadnú súčiastku nenašiel.Pozeral som cenu procesoru, ako písal cabernet,ale myslím,že procesor to nebude.
V tomto prípade by bola oprava zrejme nerentabilná. Nemá niekto ešte nejaký typ, čo ešte skúsiť?

Uživatelský avatar
doky
Příspěvky: 19
Registrován: 28 zář 2004, 02:00

#7 Příspěvek od doky »

Dobojované, funkčné.Výmena C109 47uF za 100uF.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#8 Příspěvek od Mysteri »

doky píše:Dobojované, funkčné.Výmena C109 47uF za 100uF.
A keď tam dáš nový elyt 47uF, tak to prská? Ak áno, tak závadu si neodstránil, ale iba oddialil o pár dní :wink:

Uživatelský avatar
doky
Příspěvky: 19
Registrován: 28 zář 2004, 02:00

#9 Příspěvek od doky »

Nič už neprská,to bol iný problém. 100uF som dával kôli nepravidelnému nábehu TV,ako som písal v úplne prvom príspevku a to zabralo.TV funguje bez problémov.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#10 Příspěvek od kutilmil »

Nemyslim si ze si urobil dobre. Nieje totis nieco v pohode ked musis menit suciastky proti scheme a mimoto predtym ( v povodnom zapojeni ) to nejakych zodesat rokov slapalo, takze sa tam muselo neico udiat

Uživatelský avatar
stevo59
Příspěvky: 467
Registrován: 16 čer 2007, 02:00
Bydliště: pod Tatrami

#11 Příspěvek od stevo59 »

C109 je bežná porucha týchto zdrojov, ak tam dáš 100 uF miesto 47 uF, nič nepokazíš. Jediný rozdiel je, že zdroj bude o zlomok sekundy dlhšie nabiehať. Na druhej strane máš väčšiu rezervu kapacity... :D Mal som v rukách zdroje, ktoré chodili s kapacitou okolo 5 uF, niektorým zas 10 uF už nestačilo. :idea:. Š.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“