Oscilátor

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

Oscilátor

#1 Příspěvek od markoni »

Zdravím
potřeboval bych poradit jakou hodnotu odporu a konďíku mám dát na MH7400 aby to ten oscilátor generoval 600 kHz neexistuje nějaký program na výpočet kde bych zadal kmitočet a ono by to vyhodilo hodnotu odporu a kondíku?díky.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Potřebné údaje byly v modrém AR , celé číslo se věnovalo 74kám , na výpočet by Ti mohl stačit excell .

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od markoni »

BOBOBO píše:Potřebné údaje byly v modrém AR , celé číslo se věnovalo 74kám , na výpočet by Ti mohl stačit excell .
já vím jak to zapojit už mě ten oscilátor běžel na 7 MHz ale kde vzít ty vzorečky do toho excelu jinak díky všem.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

markoni píše:Zdravím
potřeboval bych poradit jakou hodnotu odporu a konďíku mám dát na MH7400 aby to ten oscilátor generoval 600 kHz neexistuje nějaký program na výpočet kde bych zadal kmitočet a ono by to vyhodilo hodnotu odporu a kondíku?díky.
http://www.electronics-tutorials.ws/seq ... seq_3.html

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od markoni »

Andrea píše:
markoni píše:Zdravím
potřeboval bych poradit jakou hodnotu odporu a konďíku mám dát na MH7400 aby to ten oscilátor generoval 600 kHz neexistuje nějaký program na výpočet kde bych zadal kmitočet a ono by to vyhodilo hodnotu odporu a kondíku?díky.
http://www.electronics-tutorials.ws/seq ... seq_3.html
Konkrétně bych potřeboval jak zapsat ten vzoreček do excelu prosím po lopatě.díky

PS:základní školu mám dávno za sebou :oops:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#6 Příspěvek od Andrea »

markoni píše:Konkrétně bych potřeboval jak zapsat ten vzoreček do excelu prosím po lopatě.díky

PS:základní školu mám dávno za sebou :oops:
Na co to potřebuješ psát do excelu 8O

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

zohledňuje ten vzorec tolerance napájecího napětí?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Musím nalistovat doma . Zítra chci poslat .
P.S. pochopil jsem to tak , že těch výpočtů bude chtít dělat více , pro více kmitočtů . Vím , že je to stejně jen orientační , takto vytvořený generátor bude mít relativně velký rozptyl v kmitočtu .

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

No právě, na to není potřeba excel, beztak to bude kmitat na frekvenci +/- 30% od vypočtené.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

to je hezká tolerance, soudruh klimatolog Pružinský taky pravil, že Rakousko dostihneme a předstihneme v ekonomice do 10 let. Skoro se trefil.

Možná by se dalo změřit frekvenci pro hraniční hodnoty a pak buď vzorec poopravit nebo provést grafickou interpolaci.
Potíž bude, že vnitřní struktura jednotlivých hradel se bude lišit podle výrobce, takže skutečné úrovně překlápění a tím i rychlost se bude lišit pouzdro od pouzdra.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Netrhat , nemám potřeby bojovat . I já jsem býval , jako amatér , který jsem dodnes , v situacích , kdy jsem nemohl měřit . A tak k těmto věcem , zvláště jsme-li v bastlírně , chtěl i takto přistupovat . Jsem elektronik samouk a měřící přístroje mimo osciloskop , jsem si musel vyrobit . I když jsem začínal s doma udělaným elektronkovým osciloskopem bez kalibrací . Dnes si změřím mnou potřebné veličiny na mnou vyrobených přístrojích dle AR.

Stan3

#12 Příspěvek od Stan3 »

markoni píše:Zdravím
potøeboval bych poradit jakou hodnotu odporu a konïíku mám dát na MH7400 aby to ten oscilátor generoval 600 kHz neexistuje nìjaký program na výpoèet kde bych zadal kmitoèet a ono by to vyhodilo hodnotu odporu a kondíku?díky.

Záleží na zapojení hradel, našel jsem asi 3 rùzné zapojení a podle zapojení to bude buï : f=1/(4*RC) nebo f=1/(2*RC)
Dej nákres a pak by se to dalo spoèítat.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#13 Příspěvek od Zmije »

Zdravim, pokud si dobře pamatuju, tak frekvence těchto oscilátoru závisí strašně moc na parametrech konkrétního hradla, zejména na rozhodovacích úrovních, pokud chceš přesnou frekvenci, která nebude příliš závislá na teplotě, napájecím napětí a konkrétním kusu IO, tak postav oscilátor s kristalem a příslušnou děličkou, nebo alespoň oscilátor s OZ, kde se dá rozptyl jeho parametrů lépe korigovat. Nebo se musíš smířit s tím, že výpočet bude jen orientační a přesnou frekvenci musíš nastavit až s konkrétním IO.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Tak jsem zapátral v literatuře a podle ní takto . Podle zapojení viz níže , je perioda 2RC nebo RC . Nedalo mi a postavil jsem a měřil . Zde pro 7400 bez indexu 5,1V teplota pokojová R=1k , C=10n 7ks , rozptyl 40-44kHz , R=1k , C=1n , rozptyl 400-440kHz . Při použití , mám 1ks ALS kmitočet 510kHz . Tzn. použiju-li pro 7400 a odpor kolem 1k vzorec f=1/2,3*R*C dostanu se na přesnost +-5% . Což pro zábavu bez měření stačí .
Přílohy
DSC00343.JPG
(28.3 KiB) Staženo 49 x
DSC00342.JPG
(48.81 KiB) Staženo 41 x
DSC00341.JPG
(50.72 KiB) Staženo 52 x
DSC00340.JPG
(33.03 KiB) Staženo 44 x
DSC00339.JPG
(33.46 KiB) Staženo 55 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Ještě k tomu výpočtu s použitím excellu . Použijeme pro praxi upravený vzorec f=1000000/2,3*R*C [Hz , kOhm , nF] , kliknete na buňku např. ve sloupci c v řádku 3 a zapíšete : =1000000/(2,3*a3*b3) . To = je bezpodmínečně nutné ! Nyní když zadáte do buňky a3 hodnotu v kOhm a do buňky b3 hodnotu v nF , objeví se Vám po opuštění buňky b3 v buňce c3 výsledek v Hz .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“