schema regulátoru napětí a proudu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Filispin_CZ
Příspěvky: 9
Registrován: 05 led 2007, 01:00

schema regulátoru napětí a proudu

#1 Příspěvek od Filispin_CZ »

Ahoj, mám na všechny zde přítomné dotaz. Mám spínaný zdroj napětí 24VDC/6,5A. Je možno tento zdroj doplnit o regulaci napětí a proudu? Rád bych upozornil všechny, co budou můj dotaz komentovat, že nejsem absolutně zběhlý v této problematice. Sám si dokážu vyrobit plošný spoj a osadit ho součástkami, ale nejsem absolutně schopen si tuto regulaci navrhnout. Může mi někdo navrhnout schéma, případně alespoň zaslat odkaz, kde ho najdu? Díky za jakékoliv nápady nebo připomínky, které se budou týkat mého konkrétního dotazu. Marek

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#2 Příspěvek od Banda »

Buď upravíš původní zapojení a pokud nechceš šťárat do toho zdroje, budeš si muset postavit další.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od mtajovsky »

Ta regulace bude nejspíš jen v omezeném rozsahu. Takové spínací zdroje, o jakém píšete, hlavně jejich invertorová část, se navrhují pro nějaké napětí na vstupu, výstupu a zátěž.

Pro regulaci je třeba najít obvod zpětné vazby a tam regulaci zabudovat. Je potřeba prostudovat schéma a navrhnout to individuálně.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#4 Příspěvek od jandu »

mtajovsky píše:Ta regulace bude nejspíš jen v omezeném rozsahu. Takové spínací zdroje, o jakém píšete, hlavně jejich invertorová část, se navrhují pro nějaké napětí na vstupu, výstupu a zátěž.

Pro regulaci je třeba najít obvod zpětné vazby a tam regulaci zabudovat. Je potřeba prostudovat schéma a navrhnout to individuálně.
Asi na 100% pravda. Dopátrať sa k schéme, spôsobom pokus/omyl s možným rozsahom párkrát odídu aktívne prvky, ..... no neviem. Určite sa neoplatí. Schodná cesta bude dobudovať reguláciu, ale .... potom je takmer lepšie postaviť/kúpiť regulovaný zdroj.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Stan3

#5 Příspěvek od Stan3 »

Napø. s MAA723 + ext.tranzistor a upravit na rozsah 2-20V/6,5A. Chlazení výkonového tranzistoru bude muset být dimenzováno na cca 160W. Volil bych rozdìlení na dva-tøi tranz.paralelnì,pøípadnì ventilátor pro chlazení.
Nebo použít spínaný stabilizátor napø. LT1074(5A),úèinnost cca 80-90%.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Jsem rozhodně proti MAA . Zaděláte si na problémy !

Uživatelský avatar
Filispin_CZ
Příspěvky: 9
Registrován: 05 led 2007, 01:00

#7 Příspěvek od Filispin_CZ »

Dík za odpovědi, teď jsem ale na vážkách, zda řešit regulaci pomocí MAA723, nebo upravit stávájící zapojení. Nějaké nápady? Něco jako pro a proti u jednotlivých způsobů regulace.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

BOBOBO píše:Jsem rozhodně proti MAA . Zaděláte si na problémy !
Co proti 723 mas? Postavil jsem s ni uz par zdroju a zadny problemy se nekonaly. Byly to jeste stary Teslacky kovovy kulaty typy.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Stavěl jsem podle AR , 1974 , musím dohledat a ofotit . Odchází omezení proudu . Je tam i úprava a stačí jakýkoliv operák . Mám vestavěno 2x +- . Od té doby pracuje bez oprav .

Stan3

#10 Příspěvek od Stan3 »

BOBOBO píše:Jsem rozhodnì proti MAA . Zadìláte si na problémy !
Stavìl jsem už hodnì zdrojù s MAA723 a vždy pracovali spolehlivì. Tento IO byl navržen pro stab.zdroje a vždy mì pobaví rùzné konstrukce s operaèními zes. kde pomocí zenerky dìlá jeden referenci,další jako rozdílový zes., napájený to bývá nesymetricky(napø +30V,-5V) a pomocí kompenzace offsetu se nastavuje výstupní napìtí :D nabo 0V a pøi zmìnì teploty to "ujede".

Pro Filispin_CZ: upravovat ten zdroj bych nedoporuèoval, regulaèní obvody potøebují urèité napìtí pro svojí funkci a pøi snížení napìtí nemusí fungovat a nìco odpochoduje do háje,do slova.(Pøi nastavování jednoho zdroje mi nefungovala zpìtná vazba a zbytky tranzistoru mi proletìli kolem hlavy,rána že jsem asi pùl hodiny neslyšel na levé ucho) :lol:

Uživatelský avatar
Filispin_CZ
Příspěvky: 9
Registrován: 05 led 2007, 01:00

#11 Příspěvek od Filispin_CZ »

Pro Stan3: Ahoj, mám na tebe jeden dotaz. Pokud změním svůj záměr na regulaci napětí i proudu na pouze regulace napětí, měl bys nějaké vhodné zapojení, které bych mohl použít? Připomenu jen, že bych to chtěl napájet spínaným zdrojem 24VDC/6,5A a ideální by bylo toto: regulace napětí a proud maximálně 5A. Nemusí to být zkratuvzdorné.

Stan3

#12 Příspěvek od Stan3 »

Podívej se na tento odkaz:
http://abcdimenze.wz.cz/elektronika/zdroj40V.html

Jelikož už bys to napájel ss napìtím neosazoval by se vstupní diodový usmìròovaè, a ani pøepínaè pro zmìnu rozsahu.
nastaveno pevnì na rozsah 2-20V, pro proud 6A bys musel dát menší hodnotu R9.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Zde máte originál připomínky .Rad jsem se držel a nelituji
Přílohy
DSC00347-1.JPG
(39.02 KiB) Staženo 361 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

popis problému
Přílohy
DSC00346-2.JPG
(40.49 KiB) Staženo 115 x
DSC00346-1.JPG
(28.97 KiB) Staženo 124 x

Uživatelský avatar
Filispin_CZ
Příspěvky: 9
Registrován: 05 led 2007, 01:00

#15 Příspěvek od Filispin_CZ »

Díky všem za odpovědi. Nakonec to vyhrál zdroj, který mi doporučil Stan3. Vrhnu se na to a pak písnu jak to dopadlo.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“