certifikace výrobku

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Petris

certifikace výrobku

#1 Příspěvek od Petris »

Chtìl bych se zeptat, zda nìkdo nezná nìjaký vhodný zkušební ústav pro certifikaci elektronického výrobku (regulovatelného ss proudového zdroje) pro uvedení zaøízení na trh. Kromì tìchto dvou:

http://www.szutest.cz/
http://www.ezu.cz/next/main.php?le=cz

Pøípadnì jaké normy musí splòovat pro získání certifikace pro prodej zaøízení v ÈR, pøípadnì SK a Rakousko? Øešil už nìkdo tento problém?
Zatím jsem narazil na tyto normy, které by mìl splòovat (ÈSN 17-2003 - elektrická zaøízení nízkého napìtí, 18-2003 a 616-2006 - elektromagnetická kompatibilita) ale pøedpokládám, že jich bude asi více.

Díky za pøípadnou radu, protože mám v tom ponìkud hokej.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Sorry, ale tohle jsou značně drahé informace, cílený výtah z ČSN/IEC může stát 3-10K a pro CE počítej 50% navíc. Využij placené konzultace v SZ201.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

a nebo se zeptej, jak to dělají naši vietnamští soudruzi, co prodávají 18 let našim spoluobčanům vánoční svíčky a napájecí adaptéry. Výrobky horší než kdyby to vyráběla rumunská sedlačka v maštali, přitom jsem nikdy neslyšel z médií, že by nějakého rákosníka vyřešila ČOI, že měl problémy se zkušebnou nebo s atestem. Maximálně, že na trhu jsou jedovaté čínské hračky, zubní pasta s olovem nebo že celníci tam a tam připravili ke spálení padělky Adidas. Ale nikdy, nikdy o problémech s certifikáty.
Takže by se to asi dalo dělat jako oni.

Uživatelský avatar
kysmen
Příspěvky: 169
Registrován: 20 říj 2007, 02:00
Bydliště: HO

#4 Příspěvek od kysmen »

Protože se jedná o spotřebič, tak nějaké základní informace jsou v čsn 331610, to je ale vodítko pro revize .
V jaké třídě bude ten zdroj a k čemu bude určený?

Pokud by byl zařazen jako laborní, tak spadá pod EN 61010

myslím si že pány ze zkušebny bude ale také zajímat návod k obsluze, průvodní tech. dokumentace a jiné věci

viz zákon 22/1997-
(1) Výrobce a dovozce je povinen uvádět na trh jen... atd
je ho plný internet

Petris

#5 Příspěvek od Petris »

kysmen píše:Protože se jedná o spotøebiè, tak nìjaké základní informace jsou v èsn 331610, to je ale vodítko pro revize .
V jaké tøídì bude ten zdroj a k èemu bude urèený?

Pokud by byl zaøazen jako laborní, tak spadá pod EN 61010

myslím si že pány ze zkušebny bude ale také zajímat návod k obsluze, prùvodní tech. dokumentace a jiné vìci

viz zákon 22/1997-
(1) Výrobce a dovozce je povinen uvádìt na trh jen... atd
je ho plný internet
Díky moc za nakopnutí, to je pøesnì to, co jsem potøeboval vìdìt a tím je tebou uvedený zákon 22/1997, kde jsou všechny potøebné normy už uvedeny http://www.tzb-info.cz/t.py?t=15&i=2

S tím návodem k obsluze a tech. dokumentací, pøípadnì katalogové listy na mechanické prvky s tím poèítám. Zdroj je urèen pro normální provoz, bude souèástí elektrolizéru a dle specifických požadavkù se vyrobil na míru. Každopádnì se nebude jednat o kategorii urèenou pro zdravotnictví nebo laboratoøe.

Ale nechce se mi vìøit, že by pøezkušování takového pøístroje dìlala jenom dvì mnou uvedená pracovištì v ÈR. Je mi jasné, že každá má nìjakou specializaci, vztahující se k pøíslušným normám, ale dle mì jich musí být daleko více, než ony dvì zkušebny.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Některé věci může udělat i někdo jiný, ale kdo si vybaví EMC laboratoř za 10MKč ?

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#7 Příspěvek od Mysteri »

Na Slovensku robí certifikáciu elektronických výrobkov EVPU, a.s. Nová Dubnica http://www.evpu.sk . V roku 1995 certifikácia /registračnej pokladnice/ stála cca 30.tisíc Sk. Samozrejme, treba dodať kompletnú dokumentáciu a mám dojem, že aj návod v zrozumiteľnom jazyku / v slovenčine, môže byť aj v čestine/

Uživatelský avatar
makino
Příspěvky: 254
Registrován: 20 dub 2008, 02:00

#8 Příspěvek od makino »

Za pár rokov možno bude v týchto končinách zrozumiteľná reč rómština a kantončina tak na tvojom mieste by som myslel do budúcnosti a preložil už teraz návod, záručák a pod. :contract:

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“