Notebook ACER Travelmate 292 nejde na baterii

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bezny
Příspěvky: 215
Registrován: 08 čer 2005, 02:00

Notebook ACER Travelmate 292 nejde na baterii

#1 Příspěvek od Bezny »

Pořídil jsem starší NB ACER TM 292, jehož jediným problémem je, že nejde zapnout na baterii. objednal jsem tedy novou a v mezičase ze zvědavosti rozpáral a analyzoval starou baterii. Podezření, ža problém není v baterii se potvrdilo dnes, kdy dorazila baterie nová. Notebook jede v pohodě na síťový adaptér, baterii i dobíjí. Ale pokud se má zapnout na baterii tak ani neškytne ani neblikne, jako by tam baterie vůbec nebyla. Pokud se nabootuje na zdroj a ten se pak odpojí tak okamžitě zdechne. Pinout baterie mám, zkontroloval jsem, že napětí z článků dochází na kontakty notebooku. Než zahájím rozborku rád bych měl přestavu co tam uvnitř budu dělat a proto prosím pokud jste na něco podobného narazili, podělte se o zkušenosti. Podotýkám, že notoricky problémový DC/DC obvod MAX1987 v tomto typu patrně není použit, prý je tam ADP3205. Schema nemám a servisní manuál je leda pro výměnkáře bloků a víc než výměnu mb nenabízí (...smutný smajlík).

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#2 Příspěvek od galjo »

tento hladáš ??

Uživatelský avatar
Bezny
Příspěvky: 215
Registrován: 08 čer 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Bezny »

galjo píše:tento hladáš ??
Díky, ale tohle už mám. Možná to bude stačit možná ne.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od rezis »

Napeti z baterky by melo jit pres nejaky fet a pojstku normalne sproste pres diodu na vstup kde se pripojuje adapter.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Bezny
Příspěvky: 215
Registrován: 08 čer 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Bezny »

rezis píše:Napeti z baterky by melo jit pres nejaky fet a pojstku normalne sproste pres diodu na vstup kde se pripojuje adapter.
Tak po dvou invazích do nitra ntb to vzdávám. V první vlně jsem zkoušel babské rady jako odpojit zdroj i baterku a držet 30 sec. tlačítko Start, flashnout starší BIOS (verze 1.30b nějak šachuje se sledováním napětí baterie), odpojit na 5 minut baterii CMOS.
V druhém kole jsem pátral po napětích na MB, jsou tam uzly kde je cca 16V jak při provozu na síťový napáječ tak na baterii, brutální error typu přepálená pojistka to tedy není. Dál jsou tam místa kde je 5V jen při připojeném napaječi, ne na baterii. Což však může být buď bug nebo feature. Tlačítko Start je jedním koncem na zem, na druhém konci je při napaječi 16V, na baterii však nic. To je špatně určitě, elektronika pak samozřejmě netuší, že uživatel něco mačká. Patrně se nekoná napětí, které má být trvale na startovacích obvodech. Bez schematu a studia logiky zapínání nemá další šťourání cenu , tak jsem to zatím zabalil. Schema jsem na Netu nevyštrachal, občas ho někdo v Rusku nebo Číně nabízí za $$$, ale je nebezpečí, že na konci budu mít primitivní User Guide.
Pozitivní je, že jsem dospěl k poznání, že notebook lze rozebrat a složit a dokonce pak i funguje a na stole nezbývají šroubky. Do této doby jsem tomu nevěřil. Pokud bude mít někdo zájem o Service Manual na tento ntb tak si řekněte, hodím ho do uploadu. Ale není v něm schema, takže je to jen pomůcka pro postup rozebrání.
Mějte se a díky za rady.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od rezis »

A co zkusit takovou prasarnu a napeti z baterky mu vrazit pres diodu na vstup. On bude asi zmateny a nepozna ze jede na aku a tak bude psat blbe vydrz ale mel by ji normalne nabijet. A na nouzovku lepsi nez nic
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Bezny
Příspěvky: 215
Registrován: 08 čer 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Bezny »

Jo, přesně s tímhle workaroundem si v duchu pohrávám. Jen to ještě chci domyslet a trochu proměřit. Jednak se možná bude baterka snažit sama sebe dobíjet a druhak a hlavně, jde o to kolik to bude v ve vypnutém stavu brát. Při připojeném zdroji minimálně svítí na noťasu ledka. Tak aby nebyla baterka do dvou dnů grogy. Jistě by se tam dal dát vypínáček, ale notebook používá moje choť, která je prostě technicky neupgradeovatelná (blbé, ale výstižné slovo). Takové zesložitění obsluhy by už asi nezvládla.
Na diodě taky vznikne nějaký úbytek, dopad na runtime z baterky neumím odhadnout.
Pokud to zkusím a k něčemu dojdu, svěřím se zde s výsledkem.
Díky za nápad.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“