frekvenční měnič 50Hz-10Hz a zpět

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
SHARK
Příspěvky: 4
Registrován: 03 led 2006, 01:00

frekvenční měnič 50Hz-10Hz a zpět

#1 Příspěvek od SHARK »

Prosím poraďte mi někdo,potřeboval bych řídit výkon akvarijního čerpadla a to v jednotlivých časových úsecích bez úplného zastavení. Bylo mi doporučeno postavit si nějaký frekvenční měnič který by byl schopen snižovat frekvenci z 50Hz na 10 a zpět.Potřeboval bych aby mi jelo čerpadlo na plný výkon cca 60s a poté se frekvence snižovala v časovém úseku cca 15s až na 10Hz a tím se snížil výkon čerpadla na minimum kde by stav setrval opět na 60s. Poté aby se zase v úseku 15 s dostalo čerpadlo na plný výkon tj 50Hz.

potřebuji to pro 2ks čerpadel která by tím měnila proudění vody v nádrži.
Bohužel jsem se elektronice již dlohý čas nevěnoval a vědomosti utekly jak voda :? proto vás prosím o radu či návod jak na to.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Udělat frekvenční měnič pro sinus 220V není zrovna jednoduché a pro tvůj případ ani rentabilní. Jednodušší by bylo řídit průtok škrtící klapkou na sání.

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od ViPali »

Aký je výkon čerpadiel?

Ja poznám také malé, asi 5W. Riešil by som to ako menič k žiarivke (uvedené niekde tu na fore). Malý transformátor 230V/12V by som budil zo sekundárnej strany meničom z 555 + Tranzistor a na primárnej strane by som dostal 230V.
Zdrol pulzov by som použil podobný ako na Zmäkčovač vody tiež tu na fore, s tým že budiacu 555 by som ladil na 10 - 50 Hz a riadiacu 555 na 75 : 75 sec. Výstup riadiacej 555 by som upravil RC členom t = 15 sec., ktorý by zabezpečil 15 sekundovú nábežnú a spádovú hranu.

V AR 2005(?) bol riešený menič frekvencie myslím že až na 600W. :roll:

Uživatelský avatar
SHARK
Příspěvky: 4
Registrován: 03 led 2006, 01:00

#4 Příspěvek od SHARK »

mno ono to s tou škrtící klapkou nebude ono protože jsou vyrobené z materiálu nevhodného pro styk s mořskou vodou :(
Proto hledám jiné řešení použitelné pro mošskou akvaristiku.
Jinak čerpadla mají výkon do cca 20w.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

to čerpadlo je s motorkem nebo s elektromagnetem? když snížím 5x kmitočet, asi bych se trochu bál, že odpálím vinutí nadměrným proudem :? jestli je to čerpadlo z OBI za 400,- tak bych se z toho dostal, ale kdyby mi mělo shořet čerpadlo za 8000,- ........... :x

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#6 Příspěvek od Kocur »

Při snižování frekvence se musí snižovat i napětí,to musí dělat každej frekvenční měnič.

ZdenekHQ

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

A co takhle èítaè "sinusovek" a triakem vždycky jednu pustit a tøeba tøi vynechat....

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Pokud je čerpadlo s vibrační planžetou, nedá se regulovat změnou kmitočtu.. prostě těch 50Hz potřebuje.

Uživatelský avatar
Sejny
Příspěvky: 239
Registrován: 29 zář 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Sejny »

já mám u akvárka kompresor ELITE802 s dvěma výstupy...a štvalo mě že v noci dělá randál....tak jsem do přívodu zapojil diodu a když vypnu osvětlení tak se to samo pustí přes tu diodu.....sice v noci by to mělo naopak valit naplno.....ale asi to ničemu nevadí ryby si neztěžujou a rostliny taky ne :lol:

Uživatelský avatar
trodas
Příspěvky: 31
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Prerov
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od trodas »

Kocur - Při snižování frekvence se musí snižovat i napětí,to musí dělat každej frekvenční měnič.
Kocoure, to je reci nesmysl, nemyslis?
Kmitocet je na napeti preci naprosto nezavisly. Samo, efektivni vykon pri stejnem napeti BUDE mensi u mensiho kmitoctu, ale to s napetim stale nema co spolecneho.
Pokud nemeris efektivni napeti, zeano. Neexistuje duvod, proc by kazdy frekvencni menic mel zaroven snizovat napeti.
"It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong." - Voltaire

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#11 Příspěvek od janousek »

Existuje důvod, zkus si zapojit ss napětí, kmitočet 0 Hz na motor a nebo trafo

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#12 Příspěvek od Kocur »

Přesne tak jak říká Janousek,já už jeden f měnič jednofázový stavěl a jsem vlastníkem i 3f a fungují oba dva na stejným principu.Pokud by se napětí neměnilo se snižující f pod 50Hz,vzrostl by proud do takové míry,že by shořelo vinutí,pokud motor není konstruován na nižší f než 50Hz.

Uživatelský avatar
SHARK
Příspěvky: 4
Registrován: 03 led 2006, 01:00

#13 Příspěvek od SHARK »

mno jo :( ale jak tedy vyřešit změnu výkonu čerpadel aby šlapaly bez úplného zastavení a to v těch potřebných časových intervalech.Původně jsem si myslel že je změna frekvence dobrej nápad.vkládám link pro porovnání co vlastně chci docílit a neplatit přemrštěnou cenu výrobcem:Turbelle Stream Kit 24 lhod samozřejmě v upravené verzi tj. použiju jiné čerpadla http://www.morskeakvarium.cz/main.php?p ... at3=41&p=2
tak toto je ono a pro moji verzi jsem počítal s těmito čerpadly http://www.akvashop.sk/popup_image.php?pID=1192
Hlava 802 PowerHead 1514 l/h, 20W

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#14 Příspěvek od janousek »

shark, co je tam vlastně za motor, k čemu je to snižování a zvyšování dobré.
Motor je na 230V/50Hz?

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#15 Příspěvek od rezis »

V jednom amaru vysel frekvencni menic ale toto bych resil nejakou klapkou treba plastovou te voda neublizi
Internet - metla lidstva

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“