žhaveni elektronky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
franni
Příspěvky: 170
Registrován: 26 led 2008, 01:00
Bydliště: žďár116,posta žďár 29412

žhaveni elektronky

#1 Příspěvek od franni »

ahoj,potreboval bych rekapitulaci o žhavení,uz jsem v tom tak zamotanej ze mi je z toho :puke: je prime a neprime,muzu zhavit stridavym 6,3V ci stejnosmernym 12,6 ,ale mam hokej v tech pinech,diky

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od patt_01 »

franni píše:ahoj,potreboval bych rekapitulaci o žhavení,uz jsem v tom tak zamotanej ze mi je z toho :puke: je prime a neprime,muzu zhavit stridavym 6,3V ci stejnosmernym 12,6 ,ale mam hokej v tech pinech,diky
Proč stejnosměrnym 12,6V?? 8O

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od patt_01 »

A proč m áš hokej v pinech, dyt to je uplně jednoduchý, v datasheetu elektronky je žhavení značeno F jako filament. V elektronce to poznáš taky kam je žhavící vlákno zapojeno. U některých elektronek se dvěma systémy je vyveden střed, např. ECC83, buď žhavíš 12,6V 150mA a nebo 6,3V 300mA...

Uživatelský avatar
franni
Příspěvky: 170
Registrován: 26 led 2008, 01:00
Bydliště: žďár116,posta žďár 29412

#4 Příspěvek od franni »

takze pin 4 a 5 je na 6,3 a kdyz spojim 4 a 5 a ukostrim pin 9 tak muzu napajet napr ecc83 stejnosmerem12,6??

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od zdenoeddie »

franni píše:takze pin 4 a 5 je na 6,3 a kdyz spojim 4 a 5 a ukostrim pin 9 tak muzu napajet napr ecc83 stejnosmerem12,6??
neuviedol si typ elektronky (snad zakladna informacia), ak sa jedna o ECC... ano mozes, a laskavo si otvor google, a pohladaj si katalog elektroniek, na internete je aj cesky (Tesla).

Uživatelský avatar
lintik
Příspěvky: 209
Registrován: 12 zář 2004, 02:00
Bydliště: PRAHA SEX (6)

#6 Příspěvek od lintik »

franni píše:takze pin 4 a 5 je na 6,3 a kdyz spojim 4 a 5 a ukostrim pin 9 tak muzu napajet napr ecc83 stejnosmerem12,6??
to určitě ne -jeto blbě (4 a5 je na 12.6 V) 9 se v tomto případě neuzemňuje

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od zdenoeddie »

lintik píše:
franni píše:takze pin 4 a 5 je na 6,3 a kdyz spojim 4 a 5 a ukostrim pin 9 tak muzu napajet napr ecc83 stejnosmerem12,6??
to určitě ne -jeto blbě (4 a5 je na 12.6 V) 9 se v tomto případě neuzemňuje
jj jasne, to uzemnit som si nejak nevsimol :oops:

Uživatelský avatar
franni
Příspěvky: 170
Registrován: 26 led 2008, 01:00
Bydliště: žďár116,posta žďár 29412

#8 Příspěvek od franni »

tak nahodou jsem googlil,ale nejak se mi nepodarilo najit,na kterych pinech je 12,6V,a zapojeni to spojeni 4 a 5 spojit a 9 pinem se pouziva kdy?

Uživatelský avatar
boga
Příspěvky: 40
Registrován: 17 kvě 2005, 02:00

#9 Příspěvek od boga »

je to jednoduchy
a) 12,6V na 4 a 5
b) 4 a 5 spojis a na 4+5 a 9 das 6,3V

kdyz se podivas tak 4-9 a 5-9 je zhaveni tech dvou triod takze 4-5 jsou dve vlakna v serii tzn 12,6V nebo 4-9 a 5-9 paralelne 6,3V

Uživatelský avatar
franni
Příspěvky: 170
Registrován: 26 led 2008, 01:00
Bydliště: žďár116,posta žďár 29412

#10 Příspěvek od franni »

a boga diky,jak jsi na tom s tim soldanem?doufam ze jsi me pochopi,560 leze uz stejnosmernych

Uživatelský avatar
boga
Příspěvky: 40
Registrován: 17 kvě 2005, 02:00

#11 Příspěvek od boga »

No ja doufam ze jsi pochopil ty me, tj rozdil mezi 50W a 100W verzi neni ve vyssim napeti, ale v poctu koncovych lamp a vystupakem
Jinak jsem na tom jako vcera, proste pres tejden jsem na koleji, makam na tom jenom o vikendech.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Je to trochu starší věc , dnes v módě . Vážení , elektronky nemají piny , ale nožičky . Jinak co se týče fce lidově , aby fungovala elektronka , musí se vyvolat emise elektronů z katody a to je v tomto případě teplem . To vznikne odporovým ořevem použitím odporového žhavícího vlákna , které je uvnitř trubičky s emisním povlakem - katodou . Hlavně se vyrábí elektronky s jedním systémem , tj. jako jeden tranzistor . Také se vyrábí s více systémy (dva tranzistory pro např. diferenciální stupně ) v jedné baňce . A tyto systémy mohou být na (s) jedné katodě , nebo na vlastních katodách . V případě dvou nezávislých systémů jsou uvnitř dvě katody a v každé je jedno žhavicí vlákno . Ve výše uvedeném případě je to právě tak , je vyveden společný pól žhavení a z každého systému také . Takže je možno i vypnutím poloviny žhavení vypnout z činnosti jeden systém elektronky . Před nástupem tranzistorové techniky se ustálila produkce elektronek nejvíce ve standartu žhavení 6,3V -E a žhavící proud 0,3A -P . Proto musí být lampa ECC "žhavitelná 6,3V-ty . Ale pokud jsou vývody žhavení zapojeny viz výše , lze žhavit i 12,6V-ty . V těch dobách byl problém- bylo relativně drahé a bez důvodu , vyrábět ss napětí pro žhavení a tak se žhavilo (u všeho popisu platí , že většinou-pro hnidopichy ) střídavým napětím . I tomu speciálnímu vinutí na trafu se říkalo žhavicí vinutí . V případě usměrňování anodových napětí , se používaly usměrňovačky s přímo žhavenou katodou a tato katoda pak byla na potenciálu anodového napětí . Tím odpadl problém s průrazným napětím katoda-žhavení , ale muselo být další žhavicí vinutí na trafu . To jen tak lidově na okraj . Dnes není problém st napětí usměrnit a žhavit ss napětím . I ušetřit jeden vodič jde , ale je zde možné si vyrobit problém . Ty dva do páru stočené vodiče , jsou to nejbezproblémovější řešení . Ať se daří .

Uživatelský avatar
franni
Příspěvky: 170
Registrován: 26 led 2008, 01:00
Bydliště: žďár116,posta žďár 29412

#13 Příspěvek od franni »

zdravim,k tomu zhaveni,proc by to byl problem,kdyz ty vodice budou stoceny?ja mam zhaveni prave nestocene, spojene 4 a 5 a na dalsi elektrronku a 9



jinak diky za info

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od mtajovsky »

Špatně čtete. BOBOBO napsal "nejBEZproblémovější řešení". Vodiče se stáčejí, aby byly co nejtěsněji u sebe a tak se omezilo magnetické pole kolem nich vznikající průchodem žhavícího proudu.

Uživatelský avatar
valla
Příspěvky: 614
Registrován: 12 úno 2006, 01:00

#15 Příspěvek od valla »

tiez sa to stacalo preto aby sa vedelo ze je to zhavenie :wink:
neviem ako moze mat problem zo zhavenim a brumem,ja som stacal aj nestacal vodice a brum ziadny,treba vediet ako to zhavenie viest a nemoze byt problem tak isto aj jednosmerne zhavenie je podla mna zbytocne staci mat vyvedeny stred a ten uzmenit alebo si tam dat dva odpori na zem hodnoty akolo 22R az 100R :wink:
najvecsi problem z brumom su zemne slucky a to sa neda poriadne vysvetlit ja som maval stym vzdy problemi a mohli mi radit kolko chceli a stale to brumele az som si prisiel na to sam ako kde mam co uzmenit a teraz nemam problem lebo secky zeme si zapajam podla vlastneho postupu z ktorim nemam ziaden problem a nebrumi mi ziadny zosik :D

Odpovědět

Zpět na „Poradna“