detekèní krystal v krystalce

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
David2

detekèní krystal v krystalce

#1 Příspěvek od David2 »

Potøeboval bych poradit, jakej drátek dát do detekèního krystalu v krystalce. Ten pùvodní se mi zlomil.
Díky

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Na tom celkem nezáleží. Cokoliv co neoxiduje a drží tvar. Jestli máš starou diodu OA9, tak jí ustřihni vývod, tam dávali pozlacený bronz nebo něco na ten způsob.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

je to fakt jedno

#3 Příspěvek od Hill »

hrálo to i na bronzovou i na ocelovou pružinku, jen se s ní správně trefit do toho galenitu.
(Ale stejně nejlíp to hrálo na obyčejnou germaniovou diodu GA201)

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#4 Příspěvek od mety »

Tu germaniovu diodu odporučam aj ja.za tym všetkym nejaky nf zosik a maš jednoduche radio.pravda,ide to aj bez zosika ale treba použiť viac ohmove telefonne slúchadlo.Myslim,že kolo 200-220 ohmov.Nepamätam take srandy som robil pred 9 rokmi :)

Uživatelský avatar
Sejny
Příspěvky: 239
Registrován: 29 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Sejny »

staráý sluchátka ze kterýma to jde dobře mají 4000ohm

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od pole »

4000tisicky su v pohode mam take stare ruske. Ale uplne uzasne mozno aj hlasnejsie to ide aj s klasickym 50ohmovim telefonim sluchatkom (nousej konstrukcie - 80te roky) Jednoducho zoberete sluchatko a na jeho svorky pripojite paralerne germaniovu diodu (najlepsie az 3 paralerne). No a takto urobenu kristalku z jedneho vyvodu sluchatka pripevite na zemiaci kolik na zasuvke a druheho kontaktu sluchatka sa chytite:) -Hra to az prekvapujuco :) - netreba ziadu dlhu antenu ani nic podobne, Ako dieta som to robil, a vecer v posteli pocuval:) Este sa to da vyladit na vysiu hlasitost. Sluchatko ma v sebe taky ladiaci srobik potocite uvidite.

David2

#7 Příspěvek od David2 »

Díky za pomoc, krystalka hraje :D
Obrázek je na: http://www.davidcada.wz.cz/krystalka4.JPG

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#8 Příspěvek od jopein »

Pěkný :) , to mi připomělo , že mám ve sklepě krystalku po dědovi , kdysi hrála poměrně hlasitě, ale právě ten krystal jsem ztratil.
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

Nojo, kdysi to hrálo dost hlasitě, jistě protože SV vysilač PRAHA vyzařoval 2MW!!! do eteru, to mě za mlada nejen hrálo ale když jsem sehnal svoji první LED LQ 110 tak na detekci i svítila. Dneska ani nevím kolik vysílají ale určitě míň.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#10 Příspěvek od pole »

Coze 2MW vysielac:) ? To je mrte...

Inak ked si stratil ten detektor taj tam klasicku GA201 ci ake to ma oznacenie teslacka sklenena germaniovka

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#11 Příspěvek od mi-ro »

Ano, jedná se o vyzářený výkon tj výkon vysílače x zisk antény ale i tak měl vysílač stovky KW. To víš, to bylo jedno z mála věcí čím se mohl bolševik ukázat a to i za hranicema tak tady se nešetřilo. Kdo jezdíte do Prahy tak u Č. Brodu-Liblic je na to anténní systém (myslím že už něco strhli) ale ty dvastožáry, kotevní lana a protiváhy to je monstrózní stavba a stojí zato to vidět. http://www.sweb.cz/jkaplan/radio/liblice/liblice.htm
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#12 Příspěvek od pole »

Anaco su tam az 2 veze. Co som sa o SV a DV vysielacoch dozvedel ze je to len stoziar dlhy podla dlzky vlny na izolatore a ked je to DV tak to ma este taky kapactny dazdnik nasobic:) Medzi timi vezami je natiahnuty drat? Alebo to je len na 2 stanice?

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#13 Příspěvek od jopein »

mi-ro píše:Nojo, kdysi to hrálo dost hlasitě, jistě protože SV vysilač PRAHA vyzařoval 2MW!!! do eteru, to mě za mlada nejen hrálo ale když jsem sehnal svoji první LED LQ 110 tak na detekci i svítila. Dneska ani nevím kolik vysílají ale určitě míň.
jj. Jelo to na 80m anténu a vysílač Dobrochov byl asi 6 Km daleko

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od ViPali »

K tomu kryštálu len toľko, obstaraj si siru a olovo. Nasyp síru do skúmavky a roztop ju nad plameňom. Do roztavenej síry pridávaj postupne kúsky olova aby sa roztopili. Keď sa stratí pôvodné zafarbenie síry a bude to mať načernalé kovové zafarbenie vylej to do nejakej drevenej nádobky (10 diera zahĺbená do latky) a nechaj zachladnúť.
Keď to zachladne rozštiepni drievko, vyber krištál a pokús sa ho "pekne" rozlomiť. Povrch by mal byť vodivý, ale na zlomovej ploche sa prejaví detekčná vlastnosť PbS. Preto sa chladí v dreve, že chladne pomaly a vytvára krajšie kryštály.
S držiakom nech poradí niekto iný.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

Vysílač Liblice /639 kHz má 1500 kW, ale už hodně let se vysílá s řízenou nosnou, asi kvůli úspoře energie. Podle modulace se dynamicky mění i úroveň nosné, na poslechu by se to nemělo projevit. Akorát že kvůli vyhodnocování je tam zpožďovací obvod. Krystalky před 70 lety ale hrály podstatně slabší vysílače, na druhou stranu zas prakticky neexistovalo průmyslové rušení. :?

Odpovědět

Zpět na „Součástky“