Problém se zapojeními

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Návštěvník

#16 Příspěvek od Návštěvník »

Takže snad takto:
1)pin:5V
2)0,8V
3)6V
4)0V
5)5,5
6)0,8
7)2,2
8 )12

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od stepa »

Dobre, prijima se :) . Stejne tam mas botu...na pinu 2,6 nemuze byt 0,8V proti zemi, pokud mas zenerku 5,6V, tak tam musi byt neco v rozmezi cca 5,3-5,8V. Takze se podivej, co mas napsanyho na ty zenerce a pak to zmer znovu.

A hodnoty v tom delici ti taky nesedi...na pinu 5 proti zemi ma byt 5V...mas 5,5V...tzn jiny hodnoty v delici a to o dost(nejaky kOhm na kazdym, nebo tak 10kOhm na jednom). Meril si je predtim, nez si je tam zapajel? Premerit hodnoty :wink:
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Návštěvník

#18 Příspěvek od Návštěvník »

Mìøil jsem je. R1 odpovídá pøesnì, R3 taky. R2 má ale 86k a R4 77...Mìøeno mym multimetrem, kterýmu moc nevìøim. Podle barevného kódu odpovídají. Na zenerce je: C5V6, takkže by mìla být ok ne?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#19 Příspěvek od Atlan »

nemas tu zenerku opacne ? :)

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#20 Příspěvek od mikollar »

tiez si myslim ze ta zenerka je opacne, pasik na zenerke ma ist k plusu

Návštěvník

#21 Příspěvek od Návštěvník »

No teï jsem ji kvùli tomu nápisu stejnì vypájel, tak to zkusim, možné je všechno...

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od stepa »

Anonym píše:Měřil jsem je. R1 odpovídá přesně, R3 taky. R2 má ale 86k a R4 77...Měřeno mym multimetrem, kterýmu moc nevěřim. Podle barevného kódu odpovídají. Na zenerce je: C5V6, takkže by měla být ok ne?
No a jsme u toho...hodnoty uplne mimo. 86k/100k celkem rozdil v napetovem delici, pak se nesmis divit, ze mas uplne ujety komparacni urovne. To samy 77k/82k. K te zenerce se uz vyjadrili kluci vyse. Pritom si se na zacatku dusoval, ze hodnoty soucastek sedi :D
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Návštěvník

#23 Příspěvek od Návštěvník »

Já jsem mylnì pøedpokládal, že rezistory koupené pøímo na toto zapojení a zkontrolované podle barevného kódu, budou celkem pøesnì odpovídat. Když jsem to mìøil multimetrem, tak jsem to spíš svádìl na nìj.
Takže zítra pohledám nové a uvidím.
Všem vám moc dìkuju.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#24 Příspěvek od Zmije »

Trochu se mi nezdá způsob připojení LED2 a LED3 k OZ, nemají tam být předřadné odpory jako u LED1? To ale nesovisí s komparačníma úrovněma, spíš s životností LED/OZ.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#25 Příspěvek od Crifodo »

Tady je docela vidět, k čemu je zběsilá miniaturizace a barevné kódování :wand:

Jestli ti zatím chybí dost znalostí abys vydedukoval proč obvod nedělá co má, chtěl by to aby ses aspoň na ten multimetr mohl spolehnout. A ten napájecí zdroj s nastavitelným napětím a proudem si vyrob nebo sežeň jako první, bez něj to bude pořád improvizování.
Jak se značí katoda a jak se počítají piny si po pár botách zapamatuješ nebo ti někdo poradí, někteří i bez amoku :wink:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#26 Příspěvek od Andrea »

Zmije píše:Trochu se mi nezdá způsob připojení LED2 a LED3 k OZ, nemají tam být předřadné odpory jako u LED1? To ale nesovisí s komparačníma úrovněma, spíš s životností LED/OZ.
To nejsou OZ ale komparátory s otevřeným kolektorem, ten předřadný odpor je společný.

Návštěvník

#27 Příspěvek od Návštěvník »

Ano, o zdroji a multimetru zaèínám uvažovat. zatím jsem veškerou elektroniku dìlal opravdu jen pøíležitostnì, jen pro pobavení, ale toto je asi základ.
Takže je tu pokrok. Zapojení snad celkem funguje. Ale vzhledem k tomu zdroji to nemohu noc dobøe vyzkoušet. Zkusil jsem to už tedy rovnou na autobaterii a tam mi svítila èervená a zelená zároveò.
Funkci obvodu skoro nerozumim. Byl by nìkdo tak hodný a dokázal by mi popsat funkci tohoto obvodu? Hlavnì Znerovy diody a toho komparátoru. Z Belzova popisu jsem pochopil, že na Zenerovì diodì se mìní napìtí podle napájení a tyto zmìny nìja vyhodnocuje komparátor, je to tak? Mohl by mi to nìkdo popsat tøeba s konkrétními napìtími?

Vím, že tøeba pro vás je to až nepochopitelnì jednoduché, ale nìjaký ten rok už pracuji, a to v naprosto jiném oboru a tak už mi nezbývá moc èasu na bádání kolem elektroniky, ale zaèíná mì to bavit. Pøedem moc dìkuji za všechny odpovìdi.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od stepa »

No myslim si, ze ten Belzuv popis je srozumitelny celkem dobre, ale ze jses to ty :wink:
Anonym píše: Funkci obvodu skoro nerozumim. Byl by někdo tak hodný a dokázal by mi popsat funkci tohoto obvodu? Hlavně Znerovy diody a toho komparátoru. Z Belzova popisu jsem pochopil, že na Zenerově diodě se mění napětí podle napájení a tyto změny něja vyhodnocuje komparátor, je to tak? Mohl by mi to někdo popsat třeba s konkrétními napětími?
Toto je mylna uvaha a vubec jsi to nepochopil. Na zenerove diode 5V6 je idealne 5,6V(s vyrobnimi odchylkami dejme tomu 5,3-5,9V), ALE stale jedna a ta sama hodnota, s napetim se nijak nemeni, porad si drzi tech 5,6V...pouze prochazejicim proudem se da lehce tim napetim hybat.

Jak je videt, schema se sklada ze 2 komparatoru(ale diky tem otevrenym klolektorum dokaze vyhodnotit 3 urovne napeti). Komparacni urovne mas nastaveny delici napeti pomoci odporu R2,R3,R4. Jak znamo, komparator je idealne zesilovac s nekonecnym zesilenim(nemame nekonecne napajeni, takze na vystupu je max. napajeci napeti). Napeti na zenerce je privedeno na invertujici vstupy komparatoru, pokud prekroci napeti na delicich(jejich vystupy jsou privedeny na neinvertujici vstupy komparatoru) hodnotu zenerova napeti 5,6V , tak se komparator preklopi a LED zacnou svitit. Takhle to je dostatecne polopatisticky? jinak uz to pujde asi tezko :)

Snad jsem tam nic nezvoral, korekce mozna.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Návštěvník

#29 Příspěvek od Návštěvník »

Díky, už to trochu chápu, ale poøád mi není jasná konkrétní èinnost onoho komparátoru. Má 8 nožièek. 2 jsou napájení. zbývá jich 6., takže by mì konkrétnì zajímalo, k èemu která slouží. Datasheet jsem hledal, ale vyloženì toto jsem z toho nevyèet. A s tím souvisí i to, že nechápu, ajk mùže nìkdy svítit 1 diody, nìkdy 2 a nìkdy všechny 3. Kdyby se pokaždé rozsvítila jen jedna , tak to chápu, že komparátor pracuje jako pøepínaè, který podle vstupu, velikosti jeho napìtí sepne jeden, nebo druhý výstup. Ale že nìkdy sepne jeden, nìkdy dva, nìkdy tøi....

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od stepa »

Anonym píše:Díky, už to trochu chápu, ale pořád mi není jasná konkrétní činnost onoho komparátoru. Má 8 nožiček. 2 jsou napájení. zbývá jich 6., takže by mě konkrétně zajímalo, k čemu která slouží. Datasheet jsem hledal, ale vyloženě toto jsem z toho nevyčet. A s tím souvisí i to, že nechápu, ajk může někdy svítit 1 diody, někdy 2 a někdy všechny 3. Kdyby se pokaždé rozsvítila jen jedna , tak to chápu, že komparátor pracuje jako přepínač, který podle vstupu, velikosti jeho napětí sepne jeden, nebo druhý výstup. Ale že někdy sepne jeden, někdy dva, někdy tři....
Aha, to bude slozitejsi, nez jsem doufal.

Cinnost komparatoru uz jsem ti tady popsal v predchozim prispevku. Popis nozicek tady resit snad nemusime, to mas popsane v tom datasheetu, co sis nasel, ne? 3 komparatory tam nejsou, jsou tam dva(viz vyse).

Takze ty komparatory pracuji s otevrenym kolektorem, to mas v tom datasheetu nakreslene...ten kolektor je ten fous s oznacenim OUTPUT.

Pokud je na AKU mensi napeti nez 11,2V, tak je na delici R2/(R3+R4) mensi napeti nez na zenerce, potom je vystup prvniho komparatoru pripojeny na zem a sviti LED1. Pokud tam je napeti mezi 11,2V - 13,5V, na delici R2/(R3+R4) je vetsi napeti, nez na zenerce a vystupni tranzistor prvniho komparatoru se zavre a rozsviti se jeste LED2, protoze je obvod uzemneny pres vystupni trand druheho komparatoru(napeti na delici (R2+R3)/R4 je mensi nez napeti na zenerce a vystupni trand druheho komparatoru je otevreny)...sviti LED1+LED2. Pokud napeti presahne 13,5V, tak je na obou delicich vetsi napeti, nez na zenerce, oba vystupni trandy komparatoru jsou zavrene a obvod je uzavren pres R1+LED1+LED2+LED3...tzn ze sviti vsechny LED. Tohle uz staci, ne? :D
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“