Tesla CK-5489 W/T vertikál

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#16 Příspěvek od kokun »

1ramon píše:
kokun píše:
Tak teď už ho teprve nenajde, když už to "celé proletoval" sám. (Je otázka, jak se naučil pájet - já tvrdím, kdo pájet neumí, "nemá v TVP co dělat"!!!).
Co je na pájení za umění? Trafopájkou jsem to nedělal, neboj :lol:
Vím, o čem mluvím (píšu) - to co mně kolikrát přijde na stůl, to je "děs". A je to kolikrát i po "kolezích-opravářích" - o amatérech ani nemluvě. Už jsem tu psal, řada z nich by měla jít nejprve "na praxi" k nějakému klempířovi.
A to, že jsi to nepájel trafopájkou, o ničem nevypovídá. Já používám "trafopájku" (mám 2: se silnějším a se slabším hrotem!) tak z 97%. Mikropájku (příp. odsávací pistoli) používám jen na IO, C-MOS, příp. SMD.
A vytvořit kvalitní pájený spoj - i v tom je kus "umění".
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
1ramon
Příspěvky: 45
Registrován: 11 lis 2008, 01:00

#17 Příspěvek od 1ramon »

Protože mi chvíli trvá udělat dobrý spoj, s trafopájkou se mi často přepaloval cín a co se i někdy odlepil tišťák, tak jsem se naštval a koupil mikropájku, teď dělám všechno s ní, a myslím to vypadá obstojně. Když tuším studňák raději odsaju a napájím nově, odsávačku mám jen obyč. mechanickou.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#18 Příspěvek od Killroy »

1ramon mimo jiné píše:Protože mi chvíli trvá udělat dobrý spoj, s trafopájkou se mi často přepaloval cín a co se i někdy odlepil tišťák..
No vidíš, a to je právě výsledek toho že to dobře neumíš. I s trafopáječkou se dá velice slušně dělat.

Killroy

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#19 Příspěvek od kokun »

1ramon píše:Protože mi chvíli trvá udělat dobrý spoj, s trafopájkou se mi často přepaloval cín a co se i někdy odlepil tišťák, tak jsem se naštval a koupil mikropájku, teď dělám všechno s ní, a myslím to vypadá obstojně. Když tuším studňák raději odsaju a napájím nově, odsávačku mám jen obyč. mechanickou.
Tím, že používáš mikropájku (předpokládám, že s regulací teploty), máš alespoň zaručeno, že to "nepřepálíš" - jak jsi napsal, s trafopájkou se ti to "úspěšně dařilo".
Odstranění "studenta" není kolikrát jen o novém "prohřátí spoje". Pokud pájka řádně nepřilne k vývodu součástky, později se "student" tvoří znovu - a dle procházejícího proudu (vlivem přechodového odporu) se spoj také řádně "vyžhaví". Pak je to o tom: součástku vyndat, vývody očistit (až na kov!), pocínovat a zapájet zpátky do DPS. Pokud se pracuje pečlivě, předchozí závada nemá šanci na zopakování!
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“