Triaková regulace

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JarekZak
Příspěvky: 3
Registrován: 16 led 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Triaková regulace

#1 Příspěvek od JarekZak »

Zdravím,

stavím si jednoduchý regulátor domovního osvětlení s mikroprocesorem. Jako řídící prvek používám Triak TIC226M spínaný optotriakem MOC3020. S triaky bohužel nemám zatím moc zkušeností.
Zajímalo by mne, jestli je úplně jedno, který řízený vývod triaků se připojí k fázi a který ke spotřebiči (jestli jsou totožné), nebo je třeba je odlišovat.
Pak se chci ještě zeptat, jakou minimální dobu musí být rozsvícena LED dioda v optotriaku, aby se vždy sepnul.
Děkuji za každou odpověď. Uvítal bych také nějaký odkaz na stránky s popsaným impulsním řízením triaků. Na napěťové řízení jsem našel stránek dost (i na tomto fóru je několik odkazů), ale na impulzní řízení jsem nic nenašel (asi neumím hledat).

Všem moc díky.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Impulzním řízením triaku máte nejspíše na mysli jeho fázové řízení(plynulé stmívání osvětlení).
V zapojeních, kde je triak řízen optotriakem je prakticky lhostejné, ke které anodě je připojena zátěž, protože optotriak propojuje přes ochranný odpor druhou anodu triaku(A2) s jeho řídící elektrodou, při tom je LED dioda galvanicky oddělena (pokud ovšem z nějakých důvodů úmyslně řídící obvody s výkonovými nepropojíme). Obvyklejší však je připojení zátěže (tedy v našem případě žárovek) do přívodu k anodě A2 (u TIC226 spojena s chl. křidélkem).
Minimální doba svitu LED diody je závislá na typu triaku. U TIC226 je to minimálně 20 mikrosekund. Je však vhodné volit tuto hodnotu o něco větší, v případě řízení síťového kmitočtu např. 200mikrosekund. Při řízení indukčních zátěží je pro spolehlivé spínání tuto dobu nutné prodloužit, popř. volit sérii jehlových impulsů.
Jiná věc ovšem je, jak zajistíte odrušení tohoto způsobu regulace. Pokud budou rozvody rozsáhlé, bude pravděpodobně i rušení na vf dost významné. Máte dobré sousedy? :?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od masar »

Nevím, kde to schema mám hledat. Ještě se tu příliš neorientuji. V soukromé zprávě máte můj mail. :?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

tohle jsem našel, ale zkušenost s tím nemám:
http://www.dhservis.cz/dalsi_1/stmivac_do.htm

Uživatelský avatar
Speder38
Příspěvky: 28
Registrován: 11 dub 2007, 02:00

#5 Příspěvek od Speder38 »

Můžete mi prosím poradit jak a čím se nechá odrušit triaková regulace žárovky? Někde jsem četl že stačí tlumivka v sérii se žárovkou ale stejně nevím jak velká tlumivka se má použít.

Uživatelský avatar
salzvo
Příspěvky: 219
Registrován: 03 čer 2005, 02:00
Bydliště: okres Opava

#6 Příspěvek od salzvo »

Můžete mi prosím poradit jak a čím se nechá odrušit triaková regulace žárovky? Někde jsem četl že stačí tlumivka v sérii se žárovkou ale stejně nevím jak velká tlumivka se má použít.
Myslím, že by měl stačit kombinovaný odrušovací kondenzátor s tlumivkou (třeba TC241, je na 2,5A). Ty jsem používal i u regulátoru k vrtačce a žádný problém.

Uživatelský avatar
Speder38
Příspěvky: 28
Registrován: 11 dub 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Speder38 »

diky za radu jeste bych ale potřeboval vědět jak to mám zapojit mam to k tomuto zapojení: http://www.dhservis.cz/dalsi_1/stmivac_do.htm

Uživatelský avatar
Rakosnik
Příspěvky: 184
Registrován: 03 kvě 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Rakosnik »

Pro JarekZak: No kamos delal triakovou regulaci, ale sam sem to nestavel takze moc neporadim....:(

ale tu stranku...

http://elektrolab.wz.cz/?nizkenapeti=15&title=nn15
:lol: :lol:
Good luck

Uživatelský avatar
Speder38
Příspěvky: 28
Registrován: 11 dub 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Speder38 »

mam takovej problem udal jsem si regulator z Triaku BT 137 diaku a kondenzátoru 100N a reguluju to potenciometrem 500k ale jaksi skrz nej jde asi velkej proud protoze kdyz chci ubrat vykon tak to v nem jiskri myslite ze mam sehnatpotak na vetsi vykon nebo co se s tim da delat?

Uživatelský avatar
Rakosnik
Příspěvky: 184
Registrován: 03 kvě 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Rakosnik »

ja myslim ze to je podobny jako LM 317...
delal sis to? před potenciometrem je odpor... vetsinou tak 300R :wink:
myslim ze zalezi na pomeru R1 a P1... ja tam mam 240R a potenciometr 4,7kOhm/A
Good luck

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

Jiskří ti to proto, protože do série s potenciometrem nemáš zapojený ochranný odpor cca 10kOhmu, který zajišťuje, že při vytočení potenciometru na doraz neteče obvodem příliš velký proud, který jinak způsobí přetížení odporové dráhy na konci potenciometru. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“