Zvláštní chování elektronky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní chování elektronky

#1 Příspěvek od Lukas-Peca »

Mám tu elektronku RE034. Po připojení na 4 Vst žhavení a 150 Vss stabilizovaných na anodu jí při mřížkovém předpětí 4 V protéká proud 3,5 mA, přestože podle katalogu by to mělo být jen 0,25 mA. Při předpětí 0 V jí teče proud 8 mA, což je v katalogovém grafu mimo zanesené hodnoty :) (správně by mělo být 3,5 mA). Je možné, aby tak stará elektronka měla po cca padesáti letech mimo provoz takovou dobrou emisi - 1400 %? Nebo někde dělám chybu? Nevadí střídavé žhavení?
Zkraty v ní nejsou (měřeno multimetrem na rozsahu 20 Mohm), getr je lesklý i zevnitř, takže vakuum bude v pořádku, žádné výboje v ní taky nejsou. Při měření dosti podobné elky B424 ve stejném obvodu jsem naměřil zcela reálné hodnoty, tak opravdu nevím.

Uživatelský avatar
Vakuum
Příspěvky: 75
Registrován: 28 kvě 2006, 02:00

#2 Příspěvek od Vakuum »

Proč by to nemohlo být - po těch letech... - spíš může být zdeformovaný systém, nebo i výrobní odchylka, než 1400% emise. Zkus si změřit víc hodnot, jestli se chová jinak normálně. Ale nepřekračovat dovolenou anodovou ztrátu, tedy Ua*Ia<cca 0,5W (to odhaduju). Samozřejmě předpokládám, že všechno měříš správně - jiné (zaručeně dobré) elektronky se chovají při stejném měření normálně?

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Lukas-Peca »

Ta B424 mi vyšla na nějakých 56% (5,08 mA místo 9 mA při anodovém napětí 150 V a předpětí 0 V). Teď jsem ještě zkusil RE144 a ta má 2,96 mA místo cca 1 mA při 105 V na anodě a předpětí 5,6 V, tedy necelých 300 % emise. Nevím ale, jestli to neměřím úplně blbě. Anodové napětí beru ze stabilizační doutnavky přímo na anodu elektronky. V katodě mám odpor 57 ohm kvůli měření katodového proudu. Na mřížku beru předpětí z odporového děliče, který nastavuju potenciometrem. U přímožhavenek mám uzemněný přibližný střed žhavicího vinutí na trafu.
Jo a ještě je možná důležité, že nemám trafo na 4 V, tak jsem to vyřešil připojením vinutí 1,5 V k vinutí 6,3 V v protifázi (je to zapojené správně, nepřežhavuju).

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od pajosek2 »

Můžeš mít napařenou emisní hmotu na G1.Ověř to jinak Zapoj na anodu napětí G1 dej přes odpor m1 proti zemi a do katody dej odpor. Nemám po ruce katalog,le spočítáš ho podle Ug1/Ia.Pokud se v tomhle zapojení na odporu vytvoří správné napětí,tak to máš O.K. Jsi si jistý těmi údaji,co jsi uvedl?
EDIT: doufám,že jsi na tu G1 přivedl mínus 4V.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Lukas-Peca »

pajosek2 píše:Můžeš mít napařenou emisní hmotu na G1.Ověř to jinak Zapoj na anodu napětí G1 dej přes odpor m1 proti zemi a do katody dej odpor. Nemám po ruce katalog,le spočítáš ho podle Ug1/Ia.Pokud se v tomhle zapojení na odporu vytvoří správné napětí,tak to máš O.K. Jsi si jistý těmi údaji,co jsi uvedl?
Údaji si jsem jistý. Ta RE144 má katalogový list tady: http://tubedata.itchurch.org/sheets/105/r/RE144.pdf . Zkusil jsem dát do katody odpor 2k a předpětí bylo 5 V, čili v pořádku (má být 4 V), navíc u lampy s wolframovým vláknem by těžko vznikla mřížková emise (jaksi není z čeho). U RE034 jsem použil odpor 520 ohm, napětí na něm bylo 2 V. Katalog zde: http://tubedata.itchurch.org/sheets/105/r/RE034.pdf

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od pajosek2 »

Tak to je O.K.V tom případě nechápu oč jde. Nebo jsi poprvé špatně měřil?

Co se týká té mřížkové emise,tak si nebuď tak jistý. Já už jsem vyléčený z těchhle jistot.Párkrát už se mi stali,že se mi tahle emise projevila i tam,kde bych to nečekal.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Lukas-Peca »

Asi špatně měřil. No hlavní je, že lampy fungujou, pořádně si je změřím později na nějakém onačejším stroji, než je trafo, doutnavka, čtyři odpory a dvě diody rozhozené na stole. Kdoví jestli mi to nakonec nekmitalo. Díky všem za rady.
S tou mřížkovou emisí si jistý nejsem, ale nevím jak by k ní v té RE144 došlo, když tam na katodě není žádná emisní vrstva, která by se mohla rozprašovat a usazovat na mřížce. Jen dožluta rozpálený wolfram. :wink:

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Myslím , že zvýšený proud lampou by mohlo způsobit horší vakuum v systému .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“