Regulace teploty v bytě, vytápěno plynovým kotlem

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

Regulace teploty v bytě, vytápěno plynovým kotlem

#1 Příspěvek od jopein »

Mám byt 2+1, je vytápěn nástěnným teplovodním plynovým kotlem. Chci udělat samostatný teplotní režim pro 3 místnosti. Je účelné k tomu použít 3 programovatelné termostaty, které budou ovládat elektroventily pro příslušné radiátory. Nebo existuje něco, kde bych to naprogramoval všechno ? Nebo jak to udělat jinak? Jsem přístupný pro různá řešení.

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#2 Příspěvek od mety »

A čo tak si na radiator namontovať ventyle z regulatorom teploty?Mame to doma,a je to super.

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#3 Příspěvek od jopein »

mety píše:A čo tak si na radiator namontovať ventyle z regulatorom teploty?Mame to doma,a je to super.
Mají týdenní program? Pošli odkaz prosím.

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#4 Příspěvek od mety »

Nie, to su klasicke ventile z termostatom tušim ,maju stupnicu.Takže si radiator otvoriš na koľko potrebuješ.

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#5 Příspěvek od mety »

Asi až teraz som pochopil,čo chceš.Ty potrebuješ,aby sa teplota v kažej miestnosti dala nastaviť zvlašť a to behom tyždňa rôzne.Takže nechceš len konšantne teploty v miestnostiach. :idea:

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Jindra2 »

Zdravím, já bych doporučil jeden programovatelný termostat v nejčastěji používané místnosti, do dalších bych dal termostatické ventily s hlavicemi.
Na nich jde pak nastavit teplota pro danou místnost, samozřejmě musí kotel topit do referenční místnosti.
Nebo použít ekvitermní regulaci podle venkovní teploty, součastné kotle toto umí.
Jindra

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#7 Příspěvek od jopein »

Toto je jedna z možností, ale v době kdy se snažím ušetřit co možná nejvíc, mi připadá zbytečné topit v místnosti kdy např. ráno jdeme do práce, ale naše dítě vyžaduje komfortní teplotu ve svém pokoji až do jeho odchodu do školy, v kuchyni si možná ten elektronický regulátor odpustím a dám tam termostatický ventil.

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od badoch »

A co Vám pánové bude zapínat ten plynový kotel. Je třeba si uvědomit, že plynový kotel se zapíná jedním kontaktem s prostorového termostatu.

Jinak existují programovatelné hlavice což však neřeší problém zapnutí kotle.
Není to tak jednoducjé prostudujte si www.tzb-info.cz

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#9 Příspěvek od jopein »

Ty termostatické hlavice samozřejmě jen tam, kde není prostorový termostat. Pokud by byly všude, nevyhli bychom se asi použití ekvitermní regulace příp.se zásobníkem teplé vody, ale tak daleko se dostat nechci :lol:
Ale myslel jsem to tak, že termostat v v příslušném pokoji sepne kotel a elektroventil, takže se bude topit jen tam, kde je třeba. To řeší dvě relé, tam bych problém neviděl.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#10 Příspěvek od janousek »

Něco podobného prodávali, viděl jsem to někde v inzerátech, bylo to tuším pro čtyři radiátory, "spojení" ventilů s řídící elektronikou bylo myslím, po síti, když bylo třeba přitopit v místnosti, tak zapnul kotel. Může to být tak 2 až 5 let. Možná v Amáru.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

někde jsem viděl řešení, sice ne úplně stylově čisté, ale možná celkem praktické: kotel řízený prostorovým termostatem z "referenční" místnosti a na ostatních radiátorech namontované termostatické hlavice "šizené" nějakým dvouwattovým topným odporem, který může být spínaný týdenním programátorem, jednočipem nebo třeba řídicí centrálou ze staré 386. Podle vkusu dotyčného soudruha :D

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od badoch »

jopein píše:Ty termostatické hlavice samozřejmě jen tam, kde není prostorový termostat. Pokud by byly všude, nevyhli bychom se asi použití ekvitermní regulace příp.se zásobníkem teplé vody, ale tak daleko se dostat nechci :lol:
Ale myslel jsem to tak, že termostat v v příslušném pokoji sepne kotel a elektroventil, takže se bude topit jen tam, kde je třeba. To řeší dvě relé, tam bych problém neviděl.
Samozřejmě, že zapnutí kotle s každé místnosti je banální záležitost, alevzal bych vpotaz:

1, jak kudy kde budete tahat dráty,
2, náklady na další termostat-materiál estetika.....
3, cena těchto úprav a návratnost v "úspoře"plynu
4, co nato bude říkat kotel, bude se přehřívat a tudíž začne cyklovat=životnost=cena za opravu/úspora za pár kubíků plynu.....
5, jednak nato přišli odbornící a jednak jsem nato přišel po dlouhé době experimentování taky sám- velké výkyvy/útlum teplot=paradoxně zvýšení spotřeby :!:

Uživatelský avatar
tal
Příspěvky: 105
Registrován: 11 úno 2005, 01:00

topení

#13 Příspěvek od tal »

regulace poklesu o více než 2c v hor. 24h není eko.zdravim.

Návštěvník

#14 Příspěvek od Návštěvník »

Podívej se na stránky http://www.etatherm.cz/ to je asi to co potøebuješ, ale vzhledem k poøizovacím nákladùm....

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#15 Příspěvek od jopein »

Děkuju za rady na jejichž základě jsem se rozhodl takto: Prostorový termostat do referenční místnosti , do kuchyně jednoduchou termostatickou hlavici a do obývacího pokoje hlavici s týdením programátorem.
Pro Anonymní Přesně toto jsem hledal než jsem psal tento dotaz , ale na zákadě rad jsem se rozhodl jinak, ještě jednou díky všem.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“