A/D pøevodník - je schéma OK?

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Saša

A/D pøevodník - je schéma OK?

#1 Příspěvek od Saša »

Zdravim,

mohli by mi ti zkušenìjší poradit, zda-li je toto schéma v poøádku? Rád bych si postavil A/d pøevodník pro snímání 0 - 5V napìtí na jeho vstupu. Obvod je stavìn tak, aby se pøepoèet na digital provadel automaticky po skonceni puvodniho prepoctu cca v 6kHz cyklu. Ja uz jen budu odecitat hodnoty na paralelnim portu dle uvazeni. Ty potenciometry na Vin(-) a Vref/2 jsou pro presnejsi nastaveni prevodniku - napriklad kdyz bych byl na vstupu jen 2 - 4V a ja si tak pomoci trimru nasatavil presnejsi vzorkovani.

Diky za pripominky a rady.
Přílohy
ADprevodnik.JPG
AD prevodnik
(28.94 KiB) Staženo 52 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

Podle datašítu se to samo nerozběhne, je potřeba prvotní impuls na /WR. A vstupní odpor pinu Ref/2 je cca 1kohm, tak pokud chceš s tou referencí hýbat víc než pár mV od Vcc/2, byla by vhodnější menší hodnota trimru.

Saša

#3 Příspěvek od Saša »

Dìkuji ti za rady. Na vìtev WR a INTR dam tlacitko ku zemi. Osobne jsem premyslel a regulaci pomoci trimru vynecham tak aby to byl ciste 0-5V prevodnik. Predpokladam ze pak na Vin(-) privedu zem a Vref/2 necham volny. Viz obrazek.
Přílohy
ADprevodnik.JPG
(26.46 KiB) Staženo 47 x

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#4 Příspěvek od Hop377 »

Obavam sa, ze takto ti behat nebude, podla mna potrebujes riadit aj signaly /WR, /RD, a citat /INTR.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#5 Příspěvek od Andrea »

Hop377 píše:Obavam sa, ze takto ti behat nebude, podla mna potrebujes riadit aj signaly /WR, /RD, a citat /INTR.
Nestraš, má to podle datašítu, strana 11, Self-Clocking in Free-Running Mode.

Saša

#6 Příspěvek od Saša »

Ah ani jsem si nevsiml ze toto je v tom datasheetu. To druhe schema by teda melo byt ok?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

Saša píše:Ah ani jsem si nevsiml ze toto je v tom datasheetu. To druhe schema by teda melo byt ok?
No jestli nekecají v datašítu tak jo :)
Navíc je to tak jednoduché, není na tom skoro co zkazit, kdyžtak se to předrátuje :wink:

saša

#8 Příspěvek od saša »

Dobrý den,

postavil jsem tento A/D prevodnik (podle obrázku o ètyøi pøíspìvky výše) a nefunguje. Mám ovìøeno, že na vstupu (pin. 6) mi leze napìtí 0 - 5V, což je OK. Na LPT portu mi však pøevodník nic neposílá. Schéma jsem 2x kontroloval, ale asi bude nìco špatnì. Nenapadlo by nìkoho co s tím?

Dìkuji za nápady.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

saša píše:Dobrý den,

postavil jsem tento A/D prevodnik (podle obrázku o čtyři příspěvky výše) a nefunguje. Mám ověřeno, že na vstupu (pin. 6) mi leze napětí 0 - 5V, což je OK. Na LPT portu mi však převodník nic neposílá. Schéma jsem 2x kontroloval, ale asi bude něco špatně. Nenapadlo by někoho co s tím?

Děkuji za nápady.
Nic neposílá (měřeno na datových výstupech převodníku) nebo nic nepřečteš z LPT?

Saša

#10 Příspěvek od Saša »

Mno asi jsem na to pøišel. Vref=2,5V tak 5V signal je 255. Když Vref=1V tak signal 2V je 255 ... snad chápete. Zitra to otestuji. Jinak ctu pouze hodnoty snimane na LPT. Jeste bych mel ale dotaz. Na LPT konektoru jsem vyvedl jen pin 2 - 9 (datove piny) a ostatni nechal bez konatktu ... nemam propojit jeste zem, nebo je to jedno?

Diky

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

Saša píše:Mno asi jsem na to přišel. Vref=2,5V tak 5V signal je 255. Když Vref=1V tak signal 2V je 255 ... snad chápete. Zitra to otestuji. Jinak ctu pouze hodnoty snimane na LPT. Jeste bych mel ale dotaz. Na LPT konektoru jsem vyvedl jen pin 2 - 9 (datove piny) a ostatni nechal bez konatktu ... nemam propojit jeste zem, nebo je to jedno?

Diky
No zem propojit zcela určitě, bez té to fungovat nebude.

Saša

#12 Příspěvek od Saša »

Já jsem možná øekl špatnì to s propojením zemí. Samozøejmì, zen u A/D pøevodníku mám na GND u USB kabelu. Jen mì napadlo, jetli ale nemusí být i piny u LPT konektoru (è. 18 - 25) propojené a také pøivedené ke GND USB kabelu???

Dìkuji.

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#13 Příspěvek od Hop377 »

Mas nastaveny ten LPT port na Bidirectional? Mas prepnuty register D0-D7 na citanie? Zem pripojit na aj na LPT port. To USB pouzivas na napajanie?

Saša

#14 Příspěvek od Saša »

Ahoj Hop377: LPT mám v BIOSu nastavený na EPP režim, kdy lze èíst i zapisovat na piny 2 až 9. Prepnutí registrù na èítání? Tomu pøesnì nerozumím. Mám aplikaci, která mi jen ète na pinech 1 až 9 a pøevádí na dekadickou hodnotu. Tu zem zitra propojim i na LPT piny 18 - 25. Ano, USB mám jen na napájení.

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#15 Příspěvek od Hop377 »

Tak skontroluj sondou co mas na vstupe LPT, pripadne si nastav na D0-D7 nejaku kombinaciu pomocou odporov, ci citas spravne hodnoty.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“