Nevíte někdo co je to za součástku ?

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#16 Příspěvek od BIPOLAR »

breba píše:Nemá žádné označení, prostřední packa je ulomená a rozměr je tak 3x3 mm.
Vypadá to na úzkopásmový ker. filtr, určený pro 1 předem určený kmitočet, vysílačky FM.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od otakarv »

Kdysi jsem opravoval ruský tranzistor"ORBITA".Byla v něm vadná součástka,podobná polštářkovému maličkému kondíku.Byla to ale germániová detekční dioda.
Toto tipujem spíše na ten VF tranzistor.

fero2

#18 Příspěvek od fero2 »

Mozes upresnit typ a model vysielaca?
Co to je?
Odkial to je?
....

Uživatelský avatar
breba
Příspěvky: 31
Registrován: 14 zář 2008, 02:00
Bydliště: Jihlava

#19 Příspěvek od breba »

fero2 píše:Mozes upresnit typ a model vysielaca?
Co to je?
Odkial to je?
....
Vše už jsem psal mna první stránce Je to FM vysílač na 1,5V
je tam jak rozpis suočástek tak plošňák.
Nic víc k tomu bohužel nenám.
Ale fungoval perfektně.

Uživatelský avatar
breba
Příspěvky: 31
Registrován: 14 zář 2008, 02:00
Bydliště: Jihlava

#20 Příspěvek od breba »

Koukám že už to zhlédlo dost lidí, tak se zeptám jestli to někdo z vás nezkoušel cvičně postavit s nějakým tím VF, nebo ker. filtrem.
Jestli jo tak prosím napište co jste použíli a jak vám to fachčilo dík.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od otakarv »

breba píše:
Crifodo píše:ech...
Tady jsou hodnoty jestli to pomuže.
R1 2k4
R2 2k2
R3 27k
R4 1k
R5 220 ohm
R6 30 ohn
varikap KB 213B
L1 6 závitů
a mic
Jo,ale ještě jsem neviděl,aby nějaký(a nemusí být zrovna FM)vysílač fungoval bez nějakého tranzistoru. :upset: To jsi stavěl,nebo koupil jako finální výrobek nebo odkud jsi to vlastně vyhrabal? :?:

Uživatelský avatar
breba
Příspěvky: 31
Registrován: 14 zář 2008, 02:00
Bydliště: Jihlava

#22 Příspěvek od breba »

otakarv píše:
breba píše:
Crifodo píše:ech...
Tady jsou hodnoty jestli to pomuže.
R1 2k4
R2 2k2
R3 27k
R4 1k
R5 220 ohm
R6 30 ohn
varikap KB 213B
L1 6 závitů
a mic
Jo,ale ještě jsem neviděl,aby nějaký(a nemusí být zrovna FM)vysílač fungoval bez nějakého tranzistoru. :upset: To jsi stavěl,nebo koupil jako finální výrobek nebo odkud jsi to vlastně vyhrabal? :?:
Donesl mi to kamoš ať mu to spravím.
Když to před cca 10 roky od někoho za 500Kč koupil, tak jsme to spolu testovali. Fungoval naprosto perfektně krásný a čistý příjem na vzdálenost cca 150m. Zkoušeno na autorádiu a vysílač byl v budově.
Teď to po tech letech někde našel a že to prý nefunguje.
Všechny součástky jsou opsané z tišťáku krom té jedné co má ulomenou packu a nemouh ji identifikovat.
A kdybych věděl co je to za tranzistor tak v rozpisu součástek bude a neřeším to tu. :wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#23 Příspěvek od masar »

Je to pravděpodobně vf tranzistor, který je zapojen velmi podobně jako např. tady, jen jsou některé kapacity vypuštěny a jiné nahrazeny parazitními: Obrázek

:wink:

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#24 Příspěvek od BIPOLAR »

breba píše:
otakarv píše:
breba píše: Tady jsou hodnoty jestli to pomuže.
R1 2k4
R2 2k2
R3 27k
R4 1k
R5 220 ohm
R6 30 ohn
varikap KB 213B
L1 6 závitů
a mic
Jo,ale ještě jsem neviděl,aby nějaký(a nemusí být zrovna FM)vysílač fungoval bez nějakého tranzistoru. :upset: To jsi stavěl,nebo koupil jako finální výrobek nebo odkud jsi to vlastně vyhrabal? :?:
Donesl mi to kamoš ať mu to spravím.
Když to před cca 10 roky od někoho za 500Kč koupil, tak jsme to spolu testovali. Fungoval naprosto perfektně krásný a čistý příjem na vzdálenost cca 150m. Zkoušeno na autorádiu a vysílač byl v budově.
Teď to po tech letech někde našel a že to prý nefunguje.
Všechny součástky jsou opsané z tišťáku krom té jedné co má ulomenou packu a nemouh ji identifikovat.
A kdybych věděl co je to za tranzistor tak v rozpisu součástek bude a neřeším to tu. :wink:
Nemohl by jsi raději vyfotit celý tišťák, ze kterého jsi tuto věcičku vytáhl ?Podle Tvého nákresu, je jasné že to není celé. Tipoval bych to ale na amatérskou výrobu, již jenom podle pozice varikapu.

Uživatelský avatar
breba
Příspěvky: 31
Registrován: 14 zář 2008, 02:00
Bydliště: Jihlava

#25 Příspěvek od breba »

Takže pro nevěřícího tomáše BIPOLÁRA :D
Samozřejmě že to je amatérská výroba.
Nákres byl celej jen oříznut o součástky, tady máš oskenovanej celej papír a foto plošňáku.
Součástku o které se tu bavíme jsem v zapojení nakreslil jako tranzisor a je nakreslen náhodně ! Zapojit tak určitě nepatří.
Spokojenost ?? :wink:
Přílohy
FM.jpg
(63.34 KiB) Staženo 53 x
PC201788.jpg
(87.11 KiB) Staženo 47 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#26 Příspěvek od masar »

Ale je ti jasné, že na tom nákresu máš ten tranzistor blbě, že? :wink:
Ale když se tak na to dívám, tak je tam blbě víc věcí. Např. varicap je obráceně a ani jeho místu připojení nerozumím. Není se o co opřít. :wink:

Uživatelský avatar
breba
Příspěvky: 31
Registrován: 14 zář 2008, 02:00
Bydliště: Jihlava

#27 Příspěvek od breba »

masar píše:Ale je ti jasné, že na tom nákresu máš ten tranzistor blbě, že? :wink:
Ale když se tak na to dívám, tak je tam blbě víc věcí. Např. varicap je obráceně a ani jeho místu připojení nerozumím. Není se o co opřít. :wink:
Zkus si přečíst co jsem napsal o zprávu víše, snad jsem to o tom tranzistoru napsal jasně !!!
A o tom varikapu - vím že se zapojuje obráceně, ale byl tam takhle.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#28 Příspěvek od masar »

breba píše:
masar píše:Ale je ti jasné, že na tom nákresu máš ten tranzistor blbě, že? :wink:
Ale když se tak na to dívám, tak je tam blbě víc věcí. Např. varicap je obráceně a ani jeho místu připojení nerozumím. Není se o co opřít. :wink:
Zkus si přečíst co jsem napsal o zprávu víše, snad jsem to o tom tranzistoru napsal jasně !!!
A o tom varikapu - vím že se zapojuje obráceně, ale byl tam takhle.
Omlouvám se, přehlédl jsem to.
K tomu varicapu: některé sovětské vf diody byly značeny obráceně, není to také tento případ? Jinak to nedává smysl. :wink:
A ještě: je to skutečně varicap?

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od otakarv »

K tomu varicapu: některé sovětské vf diody byly značeny obráceně, není to také tento případ? Jinak to nedává smysl. Wink
A ještě: je to skutečně varicap?

Vzpomínám na začátky a také mě mátlo u těch diod od sovětů to jejich opačné značení katod. :roll:
Někdy taká malá hračička dá více práce než oprava něčeho složitějšího. :x
Zkoušel jsi tu součástku proměřovat(diodovy test)?

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od radekrd »

Nebylo by jednodušší, než měsíc bádat nad tímto šíleným bastlem, zbastlit něco jiného? Na toto je návodů všude spousta (pokud se člověku nechce nic vymýšlet).

Odpovědět

Zpět na „Součástky“