ESR merač

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mira2830
Příspěvky: 238
Registrován: 05 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#61 Příspěvek od mira2830 »

chce to odzkouset, ten 10k pouzit urcite muzes, ale rek bych, ze se snizi rozliseni, takze mozna by vyhovel lip ten mensi treba v serii se zvetsenym R19

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#62 Příspěvek od PavelFF »

chce to odzkouset, ten 10k pouzit urcite muzes, ale rek bych, ze se snizi rozliseni, takze mozna by vyhovel lip ten mensi treba v serii se zvetsenym R19
Je to normální potenciometr na nastavení maximální hodnoty na měřidle. Zkratuješ vstupní svorky a nastavíš na měřáku nulu ohmů (ve skutečnosti plnou výchylku). Pokud tam budeš mít málo, musíš zmenšit pevný odpor R19 v sérii s potenciometrem R22 a naopak. Při R22 10kOhm bude nastavování "hrubé" , při 2k2 jemné. Taky záleží pochopitelně na vlastnostech měřidla.

EDIT: Taky přidám fotku své varianty. Trochu jsem změnil rozsah, aby to ukazovalo v lepším rozlišení menší hodnoty ESR. Mám tam takové kontaktní destičky na rychlé měření vypájených kousků. Je to rychlejší a přesnější, než pomocí kablíků a krokodýlků.
Stupnici jsem maloval od ruky(pochopitelně provizorně, ale nakonec natrvalo) a krabičku použil z jiné konstrukce, proto má víc zdířek, než by se slušelo.
Měřáček mi poslal Pavel1953, za což mu ještě jednou děkuji!
Přílohy
Meric ESR KE 01_2004 s.35 LQ.jpg
(86.1 KiB) Staženo 295 x

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#63 Příspěvek od SMITH »

Tak aby som sa aj já pochválil mojou verziou meraèa ESR z KE :D
Přílohy
Meraè esr.jpg
(69.05 KiB) Staženo 186 x
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#64 Příspěvek od Devo70 »

Urobil som merač ESR z KE 1/2004. Pomeral som vyduté kondy menené v PC zdrojoch, ale napriek polovičnej kapacite oproti udávanej, výchylka ručičky je 80%. Trochu moc, ne?

Priznám sa, že niektoré súčiastky boli pre nedostupnosť alebo z iných pohnútok (snahu ušetriť) nahradené inými ekvivalentami.
IO1: TL084 -> TL074
D3: 1N4148 -> KA206 (TESLA)
R8: 12K 1% metalizovaný -> 12K 5% uhlíkový TR212 (skutočná hodnota 12,35K)
R10, R12: 22R -> 20R

Ten uhlíkový čo najskôr vymením. Podľa autora, jeho hodnota je kritická pre správnu funkčnosť. IO1B mi kmitá na 127kHz (má byť 100kHz, môžem upraviť zmenou R5). Striedu signálu neviem či mám 1:1, lebo nemám osciloskop. :(

http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... ak_521.gif

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#65 Příspěvek od jandu »

Presnosť R8 nie je podstatná - ako autor píše: odpory R6 až R8 sú dosť kritycké, pretože vzhľadom k vlastnostiam tranzistorov T1 a T2 môžo ovplivniť striedu...", čo znamená, že jednak vlastnosti tranzistorov a druhak hodnoty /nie tolerancia/ rezistorov sú podstatné. Takže ak merať striedu nevieš, tak ti dodržanie tolerancie R8 nepomôže odstrániť prípadnú nesymetriu.

A čo sa hodnoty ESR na vydudých kapacitách týka, tie môžu byť dobré, ale C sak sú vyduté, tak ich treba súrne vymeniť. Oni až po čase prevádzky strácajú ESR.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#66 Příspěvek od PavelFF »

Náhrady jsou v pořádku. Že to kmitá o 30% rychleji taky příliš nevadí.
V jednom ohledu je to dobře (měří to líp i malé kapacity) ale zas to víc nestíhá operák.

80% výchylky nevypovídá nic o skutečném odporu. Musíš to ocejchovat různými odpory a udělat si vlastní převodní tabulku. Původní tabulka v návodu neplatí, pokud máš jiné hodnoty součástek, než měl autor, což máš. Navíc nemáš osciloskop a nemůžeš korigovat střídu.

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 262
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: Most

#67 Příspěvek od Jindra »

Jen pánové váš názor pøípadnì zkušenosti s ZK 4 viz.http://www.solutron.cz/

Jindra :wink:

Uživatelský avatar
Titan3
Příspěvky: 7
Registrován: 19 lis 2005, 01:00

#68 Příspěvek od Titan3 »

Ahoj,koupil jsem si ESR merak od zajice a pri mereni kapacity vetsi jak 330uF (kondenzatory zkousim nove koupene)zhasnou diody a merak se vypne,to same je ikdyz zkratuju privodni kabliky(vyndane od multimetru) a pritom by mela svitit cervena dioda ne?Jak merak funguje?Stisknu pri mereni tlacitko nebo ho drzim pri mereni?Diky za info

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#69 Příspěvek od helios »

Titan3 píše:Ahoj,koupil jsem si ESR merak od zajice a pri mereni kapacity vetsi jak 330uF (kondenzatory zkousim nove koupene)zhasnou diody a merak se vypne,to same je ikdyz zkratuju privodni kabliky(vyndane od multimetru) a pritom by mela svitit cervena dioda ne?Jak merak funguje?Stisknu pri mereni tlacitko nebo ho drzim pri mereni?Diky za info


Skontoluj si, či nemáš niekde v zapojení chybu. Pri skratovaní svoriek má svietiť červená Led skratu, ale merák sa nesmie vypnúť. Nastavil si trimer na skrat tak, ako je v návode? Porovnal správnosť indikácie pomocou meracích odporov?
Zapnutie merača sa robí krátkym stlačením tlačítka, vypína sa to samo, keď cca 2 minúty nemeriaš.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#70 Příspěvek od rnbw »

Slaba bateria?

Uživatelský avatar
Titan3
Příspěvky: 7
Registrován: 19 lis 2005, 01:00

#71 Příspěvek od Titan3 »

Ahoj,baterku budu mit novou pred obedem,ale pro kontrolu ten programator ATTiny15L ma zapojeni jake,mam na nem jen u jedne nozicky takovy dulek,tam je vyvod 1?Na ty odpory to nereaguje,jen pri otaceni potenciometru to preskakuje mezi diodami az k posledni ktera zacne blikat.Prikladam obrazek.
Přílohy
P1000522.JPG
(177.83 KiB) Staženo 212 x

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#72 Příspěvek od helios »

Ano dulek je jednotka.
Podľa toho, čo popisuješ, meracia časť asi funguje, keď to reaguje na trimer. Pripadá mi to ako skrat na vstupe okolo výkonových diód, skontroluj, či na plošáku nemáš skrat, vyber jednu z diód, vyskúšaj, potom druhú. Je málo pravdepodobné, že by niektorá z nich bola v skrate, ale kto vie...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Titan3
Příspěvky: 7
Registrován: 19 lis 2005, 01:00

#73 Příspěvek od Titan3 »

Dekuji za veskere rady.Bylo to slabou baterii,ted vse funguje.
Jinak jsem dostal ve stavebnici HT7550 misto HT7150,je v nich nejaky rozdil,asi jenom ve spotrebe ne?Zapojeni maji stejne,to jsem si nasel.

Mam jeste jednu otazecku,na jakem principu meri multimetr MY-64 kondenzatory,meri kapacitu nebo vnitrni odpor ESR.
Na tomto odkazu je co vse meri.
http://shop.emos.cz/soubory-ve-skladu/K ... -M2064.pdf

Uživatelský avatar
byKiVi
Příspěvky: 76
Registrován: 02 zář 2007, 02:00
Bydliště: Zvolen

#74 Příspěvek od byKiVi »

Tak takto vyzera moj cerstvy "bastl" KE 01/2004. Este poriesim stupnicu, popisky a skusim vymysliet, ako vyuzit druhu stranu krabicky :D .

Prajem vsetkym do noveho roka vela osobnych a pracovnych uspechov.
Obrázek
Přílohy
RIMG0659.JPG
(73.28 KiB) Staženo 171 x

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#75 Příspěvek od cabernet »

Mam teda ESR merac od Zajice. Dnes som opravoval zdroj z DVD Sencor. Zavadu sposoboval elyt 220 mikro pri optoclene na sekundarnej strane zdroja. Problem je vsak taky, ze som meral spominanym meracom vsetky elyty v zdroji. Vsetky sa podla merania javili ako dobre. Potom som ich postupne zacal vyberat z DPS az som prisiel k spominanemu elytu, ktory zapajkovany ukazoval hodnotu ESR 0.3, po vybrati 30.
Toto nie je moja prva skusenost, kedy ma ten merac sklamal.
Ako to vidite vy majstri?

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“