Fázová regulace jasu žárovky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Krida
Příspěvky: 21
Registrován: 28 pro 2008, 01:00
Bydliště: Savín
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Krida »

zouzel1 píše:A co takhle sinusovku usměrnit a do zátěže pouštět jenom patřičný počet půlvln, spínaných v nule. Rušení žádné, žárovkám ty vyseknuté díry vadit nebudou a očím taky... žoužel
jo to je taky možnost, ale to je problém softwaru, já tady momentálně řešim jak zapojit ten FET aby to fungovalo

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#17 Příspěvek od Andrea »

Krida píše:právě nevim když napojim optočlen mezi gate a kolektor jestli nebude vadit že na gatu je pulzující napětí
Takhle budeš mít docela velkou spotřebu optočlenů a IGBT. Co ten trandík dát emitorem na - a žárovky mezi kolektor a + ?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#18 Příspěvek od Crifodo »

někdy mám pocit, že procesorizace jde ruku v ruce s elektrotechnickým analfabetismem... nic ve zlém, nemyslím to konkrétně.

žárovky 100W neúnosně mrkají už při jednocestném usměrnění, při víc než 1 vynechané půlperiodě už je to optický telegraf :twisted:
to se dá použít u trouby s topnou tyčí s 30sec. setrvačností.

Křída, dej si tu pohovořit od jisté praktikující pedagožky o kvazirezonačním měniči, bude to moderní i funkční.

Krida
Příspěvky: 21
Registrován: 28 pro 2008, 01:00
Bydliště: Savín
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Krida »

Crifodo píše: žárovky 100W neúnosně mrkají už při jednocestném usměrnění, při víc než 1 vynechané půlperiodě už je to optický telegraf
já sem nepsal vynechávat celé pulperiody, proč by to muselo byt jendocestně usměrněny, mám v pláně dat tam diodové mustek

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od Sendyx »

Tyčové halogenky 500W zřetelně mrknou, když do nich pouštím semotamo jednu půlvlnu, abych je měl předžhavené, co teprv 100W.

Jestli chceš, aby to fungovalo dobře, tak si kup hotový dimmer, nebo se nauč odrušovat + dimenzovat díly + jištění (co udělá žárovka ve chvilce odchodu na věčné časy ?), nebo postav dimmer s pwm obvodem, nebo si ode mne kup starý SK6 (6x2,5kW Divadelní technika).

Krida
Příspěvky: 21
Registrován: 28 pro 2008, 01:00
Bydliště: Savín
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Krida »

Jinak tady je nějaky to schéma té vykonové části, kdyžtak mně nadéte co je špatně :)
http://kubanec.borec.cz/images/schema.png

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#22 Příspěvek od Crifodo »

Sendyx píše:(co udělá žárovka ve chvilce odchodu na věčné časy ?)
Jestli je to novodobá klasika E14/40W, tak tě uvrhne do tmy s jakýmkoliv jističem a buď tě vyžene na ulici k nožovkám na baráku (když máš doma staničák), nebo našmátráš mobil a voláš Nissan s oranžovým E-čkem na dveřích :twisted:
Naposledy upravil(a) Crifodo dne 28 pro 2008, 20:59, celkem upraveno 1 x.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#23 Příspěvek od Andrea »

Krida píše:Jinak tady je nějaky to schéma té vykonové části, kdyžtak mně nadéte co je špatně :)
http://kubanec.borec.cz/images/schema.png
Už jsem ti psala, že takhle budeš mít velkou spotřebu součástek. Víš kolik vydrží ten IGBT napětí mezi gatem a emitorem a jaké Uce vydrží ten optočlen?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#24 Příspěvek od Sendyx »

Andrea píše: Už jsem ti psala, že takhle budeš mít velkou spotřebu součástek. Víš kolik vydrží ten IGBT napětí mezi gatem a emitorem a jaké Uce vydrží ten optočlen?
No a ? Je třeba přejít na stranu prodejců součástek, nastupuje nová generace konstruktérů, mládí vpřed, načase žít z rabatů, už jsme si dokázali, že umíme. Je třeba začít bohatnout :lol:

Krida
Příspěvky: 21
Registrován: 28 pro 2008, 01:00
Bydliště: Savín
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Krida »

Andrea píše:
Krida píše:Jinak tady je nějaky to schéma té vykonové části, kdyžtak mně nadéte co je špatně :)
http://kubanec.borec.cz/images/schema.png
Už jsem ti psala, že takhle budeš mít velkou spotřebu součástek. Víš kolik vydrží ten IGBT napětí mezi gatem a emitorem a jaké Uce vydrží ten optočlen?
ok to bych eště stihal a včil jak zapojit ten optočlen

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Crifodo »

Sendyx píše:
Andrea píše: načase žít z rabatů, už jsme si dokázali, že umíme. Je třeba začít bohatnout :lol:
Ještě prozraď vhodné investory :twisted:

Pořád mi nikdo nevysvětlil, v čem je strmé rozpínání obvodu v síti přínosnější pro rušení než spínání triakem.
připadá mi to jako Bursík se svým řepkovým olejem do ropy.

Krida
Příspěvky: 21
Registrován: 28 pro 2008, 01:00
Bydliště: Savín
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od Krida »

Crifodo píše:
Sendyx píše:
Andrea píše: načase žít z rabatů, už jsme si dokázali, že umíme. Je třeba začít bohatnout :lol:
Ještě prozraď vhodné investory :twisted:

Pořád mi nikdo nevysvětlil, v čem je strmé rozpínání obvodu v síti přínosnější pro rušení než spínání triakem.
připadá mi to jako Bursík se svým řepkovým olejem do ropy.
tady ten borec něco piše o tym že triakem to regulovat je proti jakémsi EMI
http://kubanec.borec.cz/images/Phase84_V0.jpg

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#28 Příspěvek od Sendyx »

Pšššt, přečte si to tajemník nějakého europoslance a co nevidět nejen, že nekoupíme žárovku, ale budem smět jen zapínat a vypínat v nule, do každého vypínače jeden procík, SSR a hrst součástek. Přece nechceš, aby výrobci elektroniky neměli co žrát :twisted:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#29 Příspěvek od Crifodo »

Andreo, už začínám tušit, jak asi o přestávkách potřebuješ trojitý fernet :twisted:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#30 Příspěvek od Andrea »

Krida píše:tady ten borec něco piše o tym že triakem to regulovat je proti jakémsi EMI
http://kubanec.borec.cz/images/Phase84_V0.jpg
EMI je ElectroMagnetic Interference - elektromagnetické rušení
To co chceš dělat ty, bude rušit prakticky stejně jako ten triak.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“