Theremin podľa Arthura Harrisona_problem s hlasitosťou

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Neutron123

#31 Příspěvek od Neutron123 »



masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#32 Příspěvek od masar »

Neutron123 píše:
PavelFF píše:...Asi si pleteš emitor a kolektor. Napětí mezi bází a emitorem není 4,19V. Napětí mezi kolektorem a bází ano.
Tak som nakoniec ten oscilátor rozkmital, ale frekvenciu 297,2 kHz som nameral len medzi emitorom a - pólom zdroja, v spoji kondenzátorov 100p a 1n nie je žiadny VF signál, teda nie je ani na kolektore tranzistora ani na odpore 10k medzi útlmovým článkom a oscilátorom. A použil som skúšobne tranzistor KC 309 s tým 2N3906 mi to nechcelo kmitať.
Tie 1n a 100p sú úplne nové, ich odpor je vyšší ako 40 MOhm, plošný spoj nemá žiadny skrat, tak neviem prečo som nenameral nič na kolektore tranzistora.
Myslím, že PavelFF měl pravdu. Když se podíváš na schema, tak emitor Q1 a zmiňovaný spoj 100pF a 1nF jsou propojené, takže kde je ta chyba? :wink:
p.s. Pokud sis nespletl kolektor s emitorem, tak ti tam zchází na tišťáku to propojení.
Přílohy
osc.png
(9.8 KiB) Staženo 76 x

Uživatelský avatar
Neutron
Příspěvky: 131
Registrován: 08 dub 2005, 02:00

#33 Příspěvek od Neutron »

masar píše:
Neutron123 píše:
PavelFF píše:...Asi si pleteš emitor a kolektor. Napětí mezi bází a emitorem není 4,19V. Napětí mezi kolektorem a bází ano.
Tak som nakoniec ten oscilátor rozkmital, ale frekvenciu 297,2 kHz som nameral len medzi emitorom a - pólom zdroja, v spoji kondenzátorov 100p a 1n nie je žiadny VF signál, teda nie je ani na kolektore tranzistora ani na odpore 10k medzi útlmovým článkom a oscilátorom. A použil som skúšobne tranzistor KC 309 s tým 2N3906 mi to nechcelo kmitať.
Tie 1n a 100p sú úplne nové, ich odpor je vyšší ako 40 MOhm, plošný spoj nemá žiadny skrat, tak neviem prečo som nenameral nič na kolektore tranzistora.
Myslím, že PavelFF měl pravdu. Když se podíváš na schema, tak emitor Q1 a zmiňovaný spoj 100pF a 1nF jsou propojené, takže kde je ta chyba? :wink:
p.s. Pokud sis nespletl kolektor s emitorem, tak ti tam zchází na tišťáku to propojení.
To prepojenie tam je, ale signál nameriam len emitore tranzistora, teda keď paralelne pripojím merák k trimru alebo k cievke, lenže na kolektore nie je žiadny signál. Nejde mi to do hlavy, pripadá mi to ako keby ten 100 pF neprepúšťal tú frekvenciu. No nič idem sa s tým pohrať.

Ale niečo bude s tým 100 pF. Keď som ho nahradil 220pF kondenzátorom, tak som nameral VF signál aj v kolektore. Lenže ten 100pF je úplne nový.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#34 Příspěvek od masar »

Neutron píše: To prepojenie tam je, ale signál nameriam len emitore tranzistora, teda keď paralelne pripojím merák k trimru alebo k cievke, lenže na kolektore nie je žiadny signál. Nejde mi to do hlavy, pripadá mi to ako keby ten 100 pF neprepúšťal tú frekvenciu. No nič idem sa s tým pohrať...
Tak to je neskutečné :wink: . Zkusím to takhle: Keď paralelne k trimru alebo cievke pripojíš merák a nameríš tam signál, tak predsa meríš signál na kolektore a nie na emitore. :wink:

Uživatelský avatar
Neutron
Příspěvky: 131
Registrován: 08 dub 2005, 02:00

#35 Příspěvek od Neutron »

Jaaj moc sa ospravedlňujem ano je to tak :oops: :oops: :oops:
Takže naopak signál nameriam na kolektore, ale na emitore, ktorý je spojený s deličom 1n a 100p nie je žiadny VF signál. Tým pádom nie je signál ani na 10k odpore medzi oscilátorom a útlmovým článkom
Pôjdem sa s tým ešte pohrať a potom uvidím. Skúsim zameniť ten 100p za iný 100p

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“