Měření teploty s přesností 0,1°C s použitím čidla Pt100

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#16 Příspěvek od toom »

No, kdyz uz se to takto zvrhlo, tak dobre. Jaky je rozdil mezi rozlisenim a presnosti mi vysvetlovat nemusis, ale pokud si poradne prectes toto vlakno, tak Ti mozna dojde, proc jsem napsal co jsem napsal. Problem bude totiz nekde jinde a to uz v zadani Tve Bp, z nehoz usuzuji, ze patrne studujes nejakou elektrotechnickou fakultu. Ono totiz neni nic neobvykleho, ze i Pani profesori delaj boty a to vim, o cem mluvim. Tady by to chtelo zakladni kurz materialoveho inzenyrstvi, protoze zrejme unikaji pojmy typu tepelna setrvacnost a podobne. Jinak jak pise Crifodo, mereni laboratorni teploty s takovym rozlisemim a nebo presnosti je opravdu blbost, zkus si jen dat do kazdeho rohu mistnosti jeden teplomer a uvidis, ze merit v jednom miste s takovou presnosti, kdyz nameris 4 ruzne "hodnoty" je k nicemu. Vim, ze nema cenu Ti to vymlouvat, protoze sis to zadani nevymyslel sam a vymlouvat neco svemu vedoucimu Bp je kolikrat problem (opet vim, o cem mluvim). Ale muzu Ti mozna pomoci jinak, poslal jsem Ti SZ.

Uživatelský avatar
Machna
Příspěvky: 13
Registrován: 30 srp 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Machna »

Taky se mi to zrovna nelibi ... :cry: , ale nic s tim nenadelam. Je to oficialni zadani Bakalarske prace. Nezbyva mi nic jineho, nez tohleto kriterium splnit.
S tim, ze pro mereni teploty v mistnosti jsou to prehnane (a mozna i zbytecne) naroky uplne souhlasim ... :lol:

Zivot navrhare neni jednoduchej ... :lol:

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

polynom

#18 Příspěvek od jasin »

Pro požadovanou přesnost bude asi nutné znát materiálové konstanty konkrétní PT100. Poměr R100/R0 je 1.385 jen pro naše normy. Cizí výrobky používají jiné poměry.
Zapojení: hledej nějaké schema lineárního ohmetru. :idea:

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od ViPali »

Osobne si myslím, že ak zmeriaš s presnosťou 0,1 °C, tak máš aj rozlíšenie 0,1°C.
Crifodo, toom, tú presnosť by som nepodceňoval. Keď si spravíš liaheň na krokodíly, tak rozdiel 0,3°C rozhoduje o tom, či sa ti budú liahnuť samčekovia, alebo samičky (a možno to tak isto funguje aj u sliepok).

Uživatelský avatar
MiLe
Příspěvky: 123
Registrován: 18 říj 2005, 02:00

#20 Příspěvek od MiLe »

Ahoj, dost urcite ti nijako nepomozem, len napisem svoje skusenosti a nazory:
- merat teplotu v miestnosti s presnostou na 0.1°C je podla mna blbost a moze to napadnut len cloveka "tazkeho teoretika", ved staci aby v tej miestnosti niekto dychal a uz sa tam ta teplota bude menit... ale mozno prave to chcete zistit :)
-Ked som chcel ja merat teplotu - jednoducho, pomerne presne a lacno tak som dospel k LM75. Ale pre teba je nevhodny lebo ma "malu" presnost. Viem aj o viac bitovych ako si spominal ale ta presnost fakt zdaleka nedosahuje 0.1°C.
- to co ches robit bude fakt najlepsie robit s PT ale namakas sa pri tom dost :)
VELA ZDARU ZELAM

Návštěvník

mìøení teploty

#21 Příspěvek od Návštěvník »

Asi je nejlepší je použít prùmyslové aplikace ( pøevocník PT 100/0-10 V + programovatelný monitor MT 47 PM atd.) Takové pøístroje se už pomalu likvidují v prùmyslu a v chemi, nahrazují se øídícími systémy. Pracovníci M+R urèitì mají nìco tzv"v šuplíku" dost na dnešní dobu již vyøazených komponentù. Za 300 se to dá zmáknout.

Uživatelský avatar
Bezny
Příspěvky: 215
Registrován: 08 čer 2005, 02:00

Presny prevodnik

#22 Příspěvek od Bezny »

AD693AD (Analog Devices, keramicke pouzdro). S metalickymi odpory s nizkym teplotnim koeficientem a stabilnimi viceotackovymi trimry PIHER se dosahne presnosti 0,1% (overili v metrologickem ustavu). Vzhledem k elektrickemu zapojeni nutno prevodnik umistit tesne u hlavice PT100. Vystup je na std. smycku 4/20mA (tedy napajeni po privodni smycce). Nelinearita se kompenzuje v navaznem zpracovani softwarem.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“