Životnost zelené furtsvítící doutnavky?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tovos
Příspěvky: 11
Registrován: 01 led 2009, 01:00

Životnost zelené furtsvítící doutnavky?

#1 Příspěvek od tovos »

Že u mrazničky nevydrží svítit často ani celou záruku, jsem si už všiml. U nové Candy ale svítila čím dál míň a už po dvou měsících zhasla beze zbytku. Prkotina, co? Je to v záruce, ale nová by asi nevydržela dýl. Dávají tam odpor 150 k a docela to i hřálo (0,3W tam psali a měli pravdu). Tak jsem tam vbastlil superzelenou LED, krabička s předřadníkem tam ještě vlezla (odpor, kondenzátor a můstek z diod, ať to nebliká 50 Hz) a je to na furt! Taky by stačil jenom odpor a dvě LED antiparalelně. Těm kvalitním LEDkám stačí tak málo, že to žere míň než ta doutnavka (a svítí dle libosti i víc).

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Doutnavka černá zevnitř - čím má menší baňku, tím se na jejích stěnách víc usazuje materiál vypařený z elektrod. Znám to z mrazničky - taky to vydrželo jen asi rok a půl.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Jestli tam musí být zelená, tak se asi nedá nic dělat než LED. Obyčejná doutnavka ve sporákovém vypínači mi doutná od roku 1990 trvale zapnutá. Ta ale mrká. :wink:

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

U plynovýho kotle DAKON jsem měl stejný problém, vyřešeno LED.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

To je ten problém - výboj v doutnavce obsahuje příliš málo zelené barvy na to, aby to skrz zelený filtr bylo vidět. Tak do ní napereme větší proud, ať vidět je aspoň nová. Že nemá ráda proudy přes 1,5mA a odpaří se ještě v záruce? Však on si toho časem málokdo všimne.
Paradoxně z toho pak vyjde zelená LEDka jen o trochu hůř - sice potřebuje nejméně 5x větší proud než doutnavka, ale zase je ji skrz ten zelený filtr líp vidět a není třeba ji tlačit až k mezním hodnotám.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#6 Příspěvek od Zmije »

Pokud se to napájí 230V, tak bude mít LED s předřadným odporem strašně mizernou účinost, doutnavka je na větší napětí (velká impedance) a proto jí při stejném světelném výkonu teče malý proud (P=U*I), zatímco LED (malá impedance) potřebuje cca 1,5V a pro stejný světelný výkon větší proud, ty ztráty budou vznikat na předřadném odporu, kde musí být zbývající napětí do 300V a poteče jím stejný proud jako LED (alespoň 10mA), asi by to celkem řešil AC-DC down konvertor (v nejhorším případě malé trafo s diodou).

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

a co luminiscenční fólie s kapacitním předřadníkem.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#8 Příspěvek od mi-ro »

Tady to není prostor pro nějaký složitý elektronický obvody. Je pravda že 10mA udělá za rok 20kWh!! ale já bych to řešil ne předřadným odporem ale předřadným kondem+pomocné R, jalovinu elměry neměří, změří jen skutečně spotřebovaný výkon, tedy 10mA x 2V = 0,02W. Nebo obvod s diakem a LED nechat blikat. To má taky spotřebu 0,0-nic.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

to je pravda, všechna tahle "užitečná" indikace a standby sežerou ve výsledku obsah pár ostře hlídaných vlaků do Temelína.
Proto musí přijít direktiva od evropských nadsoudruhů, kdo má svítit do kdy s jakou žárovkou :roll:

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#10 Příspěvek od kevin_mitnick »

Ono je hlavne problem, ze dneska na kvalitu s.re pes. Zelena doutnavka v mrazaku Calex (vyrobeno anno domini 1982) vesele doutna dodnes stejne jako doutnavka v mrazaku Gorenje koupenem nekdy v roce 1991. Zato na mrazaku Whirlpool u tchana starem ani ne rok a pul je misto zeleneho signalu jen smutna tma...

Ad Crifodo: zrovna indikaci na mrazaku bych z vlaku do temelina neobvinoval. Na mem mrazaku ma odber 0,15W...

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#11 Příspěvek od PLV »

Zajímavé je, že na starém sporákovém vypínači u otce, doutnavka vesele doutná padesát let bez jakéhokoliv zčernání a snížení svítivosti a bez jakéhokoliv vypínání. Sice je červená ale má tedy odsvíceno přes 400000 hodin. :)
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
tovos
Příspěvky: 11
Registrován: 01 led 2009, 01:00

#12 Příspěvek od tovos »

Hill píše:To je ten problém - výboj v doutnavce obsahuje příliš málo zelené barvy na to, aby to skrz zelený filtr bylo vidět. Tak do ní napereme větší proud, ať vidět je aspoň nová. Že nemá ráda proudy přes 1,5mA a odpaří se ještě v záruce? Však on si toho časem málokdo všimne.
Paradoxně z toho pak vyjde zelená LEDka jen o trochu hůř - sice potřebuje nejméně 5x větší proud než doutnavka, ale zase je ji skrz ten zelený filtr líp vidět a není třeba ji tlačit až k mezním hodnotám.

Víš, jak funguje zelená doutnavka? Svítí ZELENĚ. V baňce je luminofor. Proto má taky jinou náplň, než běžná doutnavka, aby mohla vyzařovat UV, které se v tom luminoforu přemění na zelené světlo. Proto zřejmě taky odchází dřív.
Je pravda, že tak před 15 lety se pod zelené sklíčko cpaly oranžové doutnavky. To ale pak nesvítilo zeleně, ale tak nějak "hnědě", nic moc.

Kdes vzal ten 5x větší proud? Moderní LED mají takovou účinnost, že při 1 mA ss udělají doutnavku neviditelnou. Před tu zelenou LED jsem dal ještě rozptylovou fólii, jinak má úzký úhel a dívat se do ní nedá. Jo, a mám to přes kondík 22n 1000V (přemostěný vybíjecím odporem 1,5M a do série přes 220R proti špičkám, pro šťouraly)

Uživatelský avatar
tovos
Příspěvky: 11
Registrován: 01 led 2009, 01:00

#13 Příspěvek od tovos »

PLV píše:Zajímavé je, že na starém sporákovém vypínači u otce, doutnavka vesele doutná padesát let bez jakéhokoliv zčernání a snížení svítivosti a bez jakéhokoliv vypínání. Sice je červená ale má tedy odsvíceno přes 400000 hodin. :)
To byly "věčné" doutnavky. Kdysi se používaly hodně. Obsahovaly údajně trochu rtuti. Výboj má víc nádech do modra oproti běžným neonkám a svítivost je nižší. Mám jich pár doma, dělaly se i s paticí E14 a bajonet, ve dvou velikostech a na 110 nebo 220V (pokud je někde ještě prodávají, tak jsou to už normální neonky, navíc upravené tak, že svítí jenom dopředu).

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#14 Příspěvek od jasin »

Když je tam zelené sklíčko, šlo by použít bílou vysocesvítivou LED, která dobře svítí i na zlomek mA. Připojit ji by šlo nejen přes odpor, ale i přes kondenzátor, který při tom proudu nevyjde moc velký. Samozřejmě dvě diody a malý elyt aby neblikala.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

Je na místě si položit otázku, jak moc je na lednici ta kontrolka nutná. Když odejde motor, rozběhové relé, nebo uteče chladivo, je vypovídací hodnota jejho svícení nulová. Stejně se na to přijde až po otevření dvířek.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“