GY120 - co to je?

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tovos
Příspěvky: 11
Registrován: 01 led 2009, 01:00

GY120 - co to je?

#1 Příspěvek od tovos »

Ahoj, náhodou jsem objevil tohle fórum a vidím, že to tady docela žije. Tak třeba bude někdo vědět.
Dostal jsem další přírůstek do nepřeberné zásoby bezcenných starých součástek.
Diody GY120, asi 20 fungl nových kousků. Vypadají moc pěkně a na netu není o nich ani zmínka. Tipuju germaniové usměrňovačky z produkce NDR. Pouzdro je podobné někdejšímu tyristoru (KT701 a spol), mají ale větší základnu a k anodě (nahoře) přivařený dlouhý praporek rovnoběžně se základnou, asi na šroubek, určitě se nesmí pájet. Závěrné napětí tipuju tak 20V, při 30 už tam cosi teče.
Pokud jsem si odpověděl sám, co se dá dělat, ale docela by mě zajímal max. proud a povolená teplota u takových kousků, pokud se s tím někdo setkal. Díky!

Jo, a ještě něco. Tranzistory IW 8429, výrobce SGS, taky nikde zmínka. Ty už nejsou tak zajímavé, asi jako obyč kácéčka v plechu, ale taky nepoužité. Měřením se zdá, že jsou NPN a betu mají 20 - 70. Že by se to k něčemu hodilo, to asi ne, ale rád řeším záhady.

Dnes jsem třeba zjistil, že M53290P od Mitsubishi je normální 7490. A to ho mám doma asi 20 let a ještě loni jsem o něm nenašel nic. Potěší, ne? :D

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od stepa »

Nesmis taky vsechno hledat na internetu, ale treba v katalozich :wink:

Vitezslav Striz - Rocenka AR1973 - Katalog tranzistoru a diod vybranych svetovych vyrobcu

GY120 - germania, If 10A pri 0,6V Uf, Ur=20V, Ifsm=70A, Tc=35˚C, vyrobce RFT
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
tovos
Příspěvky: 11
Registrován: 01 led 2009, 01:00

#3 Příspěvek od tovos »

Díky, to jsem potřeboval! Té historické literatury opravdu moc nemám a abych kvůli tomuhle obíhal knihovny, takový nadšenec zas nejsem.
Jinak 10A nic moc na tu velikost, ale 0,6V, dobrý. Asi trochu lepší než selen. Můžu vyzkoušet, kolik vydrží, mám jich dost :wink:

Odpovědět

Zpět na „Součástky“