solar panel- otačanie

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
04peter
Příspěvky: 6
Registrován: 08 led 2009, 01:00

solar panel- otačanie

#1 Příspěvek od 04peter »

zdravim
nema niekto napady ako urobiť natačanie panelu za slnkom.? stačilo by urobiť len v jednej osi.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

strejda gůgl a heslo SOLAR TRACKER

Uživatelský avatar
04peter
Příspěvky: 6
Registrován: 08 led 2009, 01:00

#3 Příspěvek od 04peter »

no googliť som nezabudol predtym..
ale po aj toho nenahovorim moc :oops: :roll: :cry:
takže dam niečo čo som si ja nejako vymyslel či by to fungovalo---
panel na hornom rohu by boli menšie solar članky aj na spodnej časti niekde v strede.. dalej aj na druhej strane by bol jeden..
a - porovnavať tieto jednotlive napatia 1x za hodinu ... toto vyhodnocovať a krokovym motorkom sa posunuť o určeny počet krokov..

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#4 Příspěvek od cafenet »

v jedný ose to lze udělat za pomoci dvou malejch solárních panelu a motoru s převodovkou s malým odběrem není potřeba nic jinýho
http://www.e-conrad.cz/solarni-motor-s-pohonem+dp36558/
Přílohy
chace1x.jpg
(40.45 KiB) Staženo 163 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

tohle řešení má nevýhodu, že když slunce zaleze za mrak, nemusí se pak chytit a nebo když je děravá oblačnost, může se chytit na osvětlený mrak na opačné straně.

perioda 1x/h je tak velká že na to už je elektronika zbytečná, na to stačí převod s vačkou...

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#6 Příspěvek od Atlan »

no natacanie podla casu :)

Uživatelský avatar
pskvor
Příspěvky: 4
Registrován: 15 zář 2009, 02:00

#7 Příspěvek od pskvor »

zdravím,
řeším obdobný problém, který tu byl nastíněn, ale chybí tu finální rozuzlění. nastíním moji situaci a budu rád, když mi poradíte:

svépomocí připravuji fototermické panely pro ohřev TUV. jižní střecha má sklon 22°, což je málo, a protože budu vyrábět nosnou konstrukci pro panely, napadlo mě, udělat ji rovnou naklápěcí tak, aby panely byly pokud možno vždy kolmo k horizontální polose slunka. konstukce bude napklápěna 24V= zpřevodovaným motorem, který bude mít na ose výstupu upěvněny závitové tyče ("v sériiů). připojením napájení v jedné či druhé polaritě se bude panel stavět či sklápět. motor bude napojen přímo, nebo přes pomocné relé na http://www.elsaco.cz/index.php?file=./p ... 45_cbo.php .

a teď ten problém: jak snímat polohu slunce ve vertikální poloze a signál předat do http://www.elsaco.cz/index.php?file=./p ... caio12.php , které mám v CMD zapojen??? odkazované caio12 umí a zvládne zpracovat na vstupu 50 mV ÷ 10 V, nebo 1 ÷ 40 mA a nebo 5 ÷ 100 kohmů.

nejsem elektronik, takže máte-li nápad, prosím popsat po krumpáči :)

jedna z možností: napadlo mě, použít "infračervené" snímače (nevím jaké!) ve dvou (horní a dolní) skupinách (třeba jen jednen snímač v každé skupině), přičemž skupiny by byly odděleny horizontální (lesklou) přepážkou (přepážka bude kolmá k rovině absorberu panelů). program v CMD porovnával signály ze skupin snímačú tak, že budeli signál na dolní skupině snímačů větší, budou se paneli více stavět (sluníčko je nízko) a opačně. poradíte mi jaké snímače použít a jak je zapojit caio12 daly zapojit?!?!?!

druhá možnost: vzít dva fotovoltaické články, nainstalovat je opět tak, že mezi nimi bude zmíněná přepážka (kolmá k absorberu panelu) a rovina panelů bude skloněna (třeba) +/- 30° od roviny přepážky. caio12 by tentokrát porovnávalo přímo napětí na obou článcích a podle toho ovládalo motor. jaké články by jste doporučili?!?!

další možnost a návrhy:?!?!?!

PS: napadl by vás vhodnější a dostupnější stejnosměrný motor, než ze stěračů náklaďáku?
Přílohy
schematický obrázek.jpg
schematický nákres jak je doposud vymyšleno provedení naklápění motorem a orientace snímačů
(21.75 KiB) Staženo 119 x

Návštěvník

#8 Příspěvek od Návštěvník »

No to je poøádnej kanon na vrabce, vzhledem k tomu, že sluníèku trvá pøelézt z jedné krajní polohy do druhé pùl roku. A protože množství pochycené energie je dáno kosinem úhlové odchylky od smìru ke slunci, tak odchylka 10° se prakticky nepozná. Staèí tedy úhel naklopení panelù zmìnit párkrát za rok. Klidnì ruènì nìjakou klièkou s pøevodem na tu závitovou tyè. Aby toho totiž ty PLCèka, sbìrnice, senzory a motory za rok nesežraly víc, než kolik se tím naklápìním získá.

Uživatelský avatar
pskvor
Příspěvky: 4
Registrován: 15 zář 2009, 02:00

#9 Příspěvek od pskvor »

á je to tu. přesně toho jsem se obával. přijde pan "moudrý" (který se ani nepřihlásí) a bez jakéhokoli kontextu a povědomí bude mít snahu vše potopit.

můj zájem o seriózní nápady či návrhy řešní trvá.

celková investice a spotřeba energie na řízení bude malá. ono totiž CMD je již instalováno a řídí vytápění a ohřev celém domečku a kapacita pro řízení solár je zajištěna. a taky naklápění panelů je určeno i pro sklopení panelů při nepříznivých povětrnostních podmínkách a když panely nebudou využity (IZT je nahřán na max, nebo sluníčko nemá dostatečný osvit) pak postavení solárů a vypnutí čerpadla povede k jejich vypuštění, bude totiž proveden drain-back-system.

Návštěvník

#10 Příspěvek od Návštěvník »

Nevím z èeho usuzuješ, že se vyjadøuju bez jakéhokoliv kontextu a povìdomí a že jsem pan "moudrý". Že ty nevíš kdo jsem nic neznamená. A já na rozdíl od tebe vím, že úhel naklopení panelu se dá spoèítat z aktuálního datumu, s dostateènou pøesností staèí dokonce jen mìsíc, a nepotøebuju nic snímat. Takže asi tak, ty pane chytrej.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#11 Příspěvek od fero7 »

pskvor nenadavaj na anonyma, pretoze jeho typ nie je taky zly ako sa Ti na prvy pohlad zda.
Tvoj problem si vyzaduje nastudovanie velkeho mnozstva informacii ktore s tym priamo ale aj NEPRIAMO suvisia.
Uvedom si, ze to cele musi fungovat stale a dlhodobo. Co ak sa nieco zasekne, zhrdzavie, ...?
Natacanie sa robi velmi malokedy.
Natacanie sever-juh (podla rocneho obdobia) je podla mna uplne dostacujuce rucnym sposobom. Samozrejme to zavisi aky mas pristup k panelom. Napriklad stacia 2-3 pevne polohy.
A aj tie su velmi otazne. Prevazne sa poloha nastavi pre jar-jesen.
V lete budes mat prebytok tepla aj bez dokonaleho nastavenia (kolmo na slnecne luce). Mnohi (ak nevyhrievaju bazen) pustaju teplo do nadrzi 1000-2000litrovych. Alebo ohriatu vodu vypustaju do kanalizacie. Takze nie idealny sklon v lete moze byt aj vyhodou.
Natacanie vychod-zapad je zaujimavejsie, ale konstrukcne zlozitejsie. Realizovat to na malych modeloch nie je problem. Ale na velkych paneloch? Samozrejme ak sa tu nebavime o profesionalnych rieseniach.
Novsie typy trubicovych panelov svojou konstrukciou zachytavaju slnecne luce dostatocne, tak natacanie ani nepotrebuju.
Ak chces elektricke nacanie, tak casove natacanie je jednoduchsie a istejsie.
Ale ak velmi chces, tak Ti dam este jeden tip.
Natacanie iba pomocou hydrauliky. 2x valec naplneny hydraulickym olejom ktory vytlaca kovovu tyc.

Uživatelský avatar
heldybeldy
Příspěvky: 488
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Spišská Belá

#12 Příspěvek od heldybeldy »

Dve male solarne baterie zapojene proti sebe, pripojime na motorcek s prevodovkou (napr. z grilu). Ak budu clanky rovnako osvetlene vysledne napatie bude nulove, motor stoji. ak prevalada osvetlenie na jednom z nich, rozdiel napati potoci motor az sa napatia vyrovnaju a motor zastane. Netreba ziadne externe napajanie a funguje to pomerne spolahlivo...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

na webu (většinou anglosaských stránkách, my tu jen tak naprázdno žvaníme a nic nevyprodukujeme) je toho spousta, včetně konkrétních provedení pro inspiraci.



V SZ máš nějaký odkazy.

Uživatelský avatar
pskvor
Příspěvky: 4
Registrován: 15 zář 2009, 02:00

#14 Příspěvek od pskvor »

heldybeldy píše:Dve male solarne baterie zapojene proti sebe, pripojime na motorcek s prevodovkou (napr. z grilu). Ak budu clanky rovnako osvetlene vysledne napatie bud...
tuším, že popisuješ sledovač slunce TRAXLE. uvažoval jsem o tom :).

Uživatelský avatar
pskvor
Příspěvky: 4
Registrován: 15 zář 2009, 02:00

#15 Příspěvek od pskvor »

pro Crifodo - děkuji za odkazy. už jsem do toho ponořil.
ale stejně bych se rád vyhnul výpočtům v CMD a jen porovnával hodnoty a korygoval dle nich náklon a to z toho důvodu, že
- když budu soláry "parkovat" (proti větru), nebo "vypouštět" (proti přehřátí nádrže či proti zamrznutí) musel bych náročnějším způsobem dopočítávat kam, okamžiku požadavku na ohřev (nádrž není nahřátá a slunce dostatečně svítí), panel přesně natočit
- CMD ( http://www.svepomoci.info/redaction/art ... V-CMD.aspx ) by muselo neustále "vědět" kam jsou panely natočeny, tedy použít krokové motory a nebo "vědět" o kolik úhlových stupňů se panel natočí za určitý časový úsek.

pro fero7 - ještě nevím zda použiji hliníkové profily a nerezové šroub-tyče, nebo bude vše jen pozink (plechy časem natřené a šroubovice vždy namazané), ale na zareznutí budu dávat pozor.
přebytek tepla mě nebude trápit, když budu soláry vypouštět (drain-back-system).
nepůjde o profi řešení, ale řešení DIY jak u panelů, tak i natáčení. přímé náklady na 1 m2 budou do 3000,- Kč/m2. vím že trubicové panely (kór vakuové) ledacos řeší, nicméně koukni na jejich cenu :(.
natáčení východ-západ by bylo prima, ale dokážeš si ho představit na naší jižní střeše koukni na http://www.svepomoci.info/redaction/art ... batek.aspx ? já moc ne :(.
do hydrauliky raději neeeejdu.

nechtěl bych jenom tlachat, ale penez není privela a rád bych je investoval do do-myšleného řešení
každopádně díky moc za podněty a pochopení :)

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“