Odporová dekáda do dlaně

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

Odporová dekáda do dlaně

#1 Příspěvek od Bernard »

Pokud by si někdo chtěl zhotovit malou odporovou dekádu, námět na řešení jsem dal na upload:

http://upload.ebastlirna.cz/index.php?a ... Konstrukce k zveřejnění&

A ještě jak vypadá:
Přílohy
ddd--png.png
(56.94 KiB) Staženo 106 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Nechci rejpat, ale při spolehlivosti těch spínačů, bych se na takové řešení vytento :evil: Dají se sehnat palcové přepínače, na Aukro byly třeba za 20 Kč/segment... dám sem fotku mých dekád, jsou ještě menší a mám i kapacitní.

Uživatelský avatar
kybl
Příspěvky: 730
Registrován: 20 lis 2004, 01:00
Bydliště: Freudenthal

#3 Příspěvek od kybl »

Sendyx píše:Nechci rejpat, ale při spolehlivosti těch spínačů, bych se na takové řešení vytento :evil: Dají se sehnat palcové přepínače, na Aukro byly třeba za 20 Kč/segment... dám sem fotku mých dekád, jsou ještě menší a mám i kapacitní.
Naprostý souhlas.Mám to taky tak udělané... :D
Roman

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#4 Příspěvek od Zirafka »

Otázka je, jak to bude se spolehlivostí těch "palcových" přepínačů. Co mám zkušenost, tak dosti šifrují...

Pokud jsou ty přepínače dobré a jsou dobře připájené odpory, nevidím důvod, proč by to mělo zlobit.

PS: Na fotkách jsou odpory 5%, takže přechodové odpory na přepínačích asi nebudou způsobovat moc velikou chybu...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Ty páčkové přepínače jsou většinou dost nespolehlivé, a ty kvalitní (Knitter, marquardt se zlacenými kontakty atd. ) stojí balík...

Palcáky se dělaly s pozlacenými kontakty, sice jen na 50mA, ale jsou dost spolehlivé, taky se dají rozebrat, vyčistit...

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od mtajovsky »

Variola píše:Otázka je, jak to bude se spolehlivostí těch "palcových" přepínačů. ... Na fotkách jsou odpory 5%, takže přechodové odpory na přepínačích asi nebudou způsobovat moc velikou chybu...
Otázka je, k čemu vlastně dekáda s 5% odpory je. Pokud to chci přesné a seženu odpory 0,1% s 25 nebo 50 ppm/st.C, tak musím dát majlant za přepínače (pokud je vůbec seženu s potřebnými parametry) nebo se s tím budu pracně vyrábět. Nakonec je to levnější koupit někde na Aukru. Pokud tam dám 5% odpory - tak to si vystačím s potenciometry a ohmetrem.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Bernard »

Já vím, že jsem vymyslel trakař, ale osvědčil se mi. Na prvním kusu jsem odpory letoval přímo na přepínače, bylo to zdlouhavé a destruktivní. Při použití plošného spoje už problém s mechanickou spolehlivostí nebyl. Vždy jsou dva kontakty paralelně, což snižuje přechodový odpor. "Nulová hodnota" je 0,15 ohm.

Proudová zatížitelnost na jednotkách ohmů je 1,2 A, dekády XL6 a L110 byly na tom hůř - tedy v tomto parametru.

Na obdobném principu - paralelní připojování - teď dělám kapacitní dekádu.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Bernard »

mtajovsky píše:Otázka je, k čemu vlastně dekáda s 5% odpory je. .....
Je to přece pro bastlení. To, co náme normáně všichni v šuplíku, jsou odpory vřadě E12, snad i E24. A když experimentuju s hodotou, nakonec tam dám rezistor, který v šuplíku mám. Já vím, dají se skládat, ale to zatím nechme tak.
Tím, že se použijí sériové a paralelní kombinace s jednou hodnotou odporu, dá se získat přesnější hodnota než 5% bez velkého odpadu. Ale vůbec netvrdím, že navrhuji proměnný normál rezistence.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

5% odpory v době, kdy jsou za pár švestek dostupné 1% ?

Co se týče dekád - krásnou prťavou jsem viděl v provedení s posuvnými přepínači 10 poloh, ale kde je vzít...

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od mtajovsky »

No, ok, je to věc zvyku. Já spíš dám trimr nebo poťák, pak ho změřím a nahradím pevným odporem nejbližší hodnoty. Pokud je to hodnota závislá na rozptylu parametrů polovodičů nebo jiných prvků, stejně se tam dá trimr. A pokud na tom jó záleží, tak odpory dobrušuju skleněným štětečkem na škrábání tuše na můstku nebo přímo v zapojení podle např. výchylky měřáku. Takovou dekádu jsem uvažoval udělat už několikrát a nakonec jsem tu myšlenku opustil.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Pravý účel dekády bych viděl v přesném rychlém a opakovatelném nastavení odporu a to i pro větší zátěže, všechny ostatní aplikace se dají nahradit tím potenciometrem jak píše Variola.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Já mám 2 dekády, jednu "velkou" v hradbě přístrojů, do 100M, a jednu malou, do dlaně. Jde o to, že někdy při rychlé práci člověk nacvaká hodnotum a rovnou vymění za 1% TR nebo kombinaci a je hotov. Ovšem v obvodech, kde záleží na rozptylových parametrech, se hodí malinká dekáda. Jinak dobrý nápad jsou dva taháče do série, třeba 1K/G + 100K/G, ocejchované primitivní stupnicí. Malé, velký rozsah a vyhovující přesnost na běžné blbosti.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“