Brnění

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

Brnění

#1 Příspěvek od milavla »

Mám doma dvd přehrávač (impulzní zdroj) a zesilovač (normální trafo) a u obou nezávisle na sobě cítím brnění pokud šáhnu na něco kovovýho, třeba na kryt. Na zvuk to vliv nemá, není slyšet žádný brum. Zajímalo by mě v čem je chyba? nebo je to normální a nemusím se strachovat?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

U toho s impulsnim zdrojem to je mozny. Ale u zesilovace s klasickym trafem je to dost divny. Je to sasi uzemneny? Pokud neni, muze byt spojeny treba se zemi pres antenu. Zem anteny muze mit proti zemi v zasuvce slusnej potencial, mohl bys ho citit.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Je to kapacitní proud a pro člověka je neškodný . Při letmém dotyku je cítit jako takový zvláštní brnění. Doutnavka držena v ruce se při dotyku rozsvítí. Pokud by jsi vzal vadasku a prubnul by jsi to proti zemi, nic se dít nebude, Dělá to i u větších traf. Když je to nutný, potlačuje se to stínícím vinutím mezi primárem, nebo sekundárem (jeden neuzavřený závit měděnýho pásku, musí to realizovat výrobce trafa, dodatečně nelze). Vývod z toho vinutí se uzemní..

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Bernard »

Toto jsem zažil u notebooku DTK, takové jemné brnění, na pokoveném krytu proti zemi bylo asi 100V. Impulní adaptér s dvojitou izolací, kolík zásuvky nepřipojen, dvojžilová síťová šňůra. Po reklamaci jsem dostal adaptér s trojžilovou přívodní šňůrou, tím se to vyřešilo.
Je to kapacitní vazbou mezi primárem a sekundárem impulzního trafa, kudy proleze trochu proudu ze sítě. Bylo to pár desítek mikroampér, tak to nebylo nebezpečné, ale spíš nepříjemné.
Řešení - uzemnit kryty.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#5 Příspěvek od milavla »

U toho zesilovače jsem všechno odpojil, žádná anténa ani jinej vstup není zapojenej. Je to slušnej macek s pořádným trafem, váha 25 kilo. Šňůra je bez zemnícího kolíku...

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od zdenoeddie »

[OT]
uff nadpis vo mne evokoval ze se neco deje v Brne, ale pozeram von oknom a nic nevidim..... :lol:
[\OT]

k teme, najlepsie je to uzemnit, pokial je privod dvojzilovy, a nejedna sa o pristroj triedy II tak nahradit privod 3-zilovym. Ak to je pristroj triedy II v ziadnom pripade!

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#7 Příspěvek od milavla »

Vzadu na štítku zesilovače jsou takový dva čtverce v sobě, to je tuším označení třidy II

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Tak to je v pořádku, brnění je zcela přirozený jev, a v provedení s dvojitou izolací zaručeně neškodný. Při propojení s přístrojem, který má třížilovou šňůru (nebo s tunerem, který má přizemněnou anténu) odpadnou problémy se zemními smyčkami i to brnění.

Uživatelský avatar
Vakuum
Příspěvky: 75
Registrován: 28 kvě 2006, 02:00

#9 Příspěvek od Vakuum »

Když otočíš vidlici v zásuvce, tak to zmizí :)

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Bernard »

Mám zkušenost, že se to změní, buď k lepšímu nebo k horšímu, ale nezmizí. Není to nějakým svodem z fázového přívodu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Proč by to mělo přestat brnět jen otočením vidlice v zásuvce?
Jak je uvnitř transformátor, má povinnost to brnět v obou polohách, když je uvnitř spínaný zdroj, tak taky.
Jen to nemusí být v každé z poloh vidlice stejné, to záleží na zapojení zdroje, jehož kapacita mezi krytem a jedním vodičem síťové dvoulinky může být větší, než kapacita mezi krytem a vodičem druhým.
Dokonce tam bývá kapacita přidaná jako součást síťového filtru.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#12 Příspěvek od milavla »

Ještě doplním, že pokud propojím analogový výstup dvd se zesilovačem, tak se brnění obou jakoby sečte a oba začnou brnět dvojnásobně.
Vzadu na zesilovači je na uzemnění takový šroub, teď je otázka na co to mám uzemnit, na zemnící kolík v zásuvce? Nenachytám si tím vf rušení např. z pc do zvuku?
Naposledy upravil(a) milavla dne 17 led 2009, 10:37, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#13 Příspěvek od milavla »

Teď jsem ještě zkoušel to otočení vidlice a opravdu to má vliv!
V jedné poloze to brní (poměrně dost) i když je zesilovač vypnutý síťovým vypínačem, po zapnutí se brnění natolik zmírní, že skoro není cítit. Po otočení vidlice ve vypnutém stavu nebrní vůbec, po zapnutí brní o něco míň než v prním případě ve vypnutém stavu, ale víc než v prvním prípadě v zapnutém stavu.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jezevec »

milavla píše:Teď jsem ještě zkoušel to otočení vidlice a opravdu to má vliv.
V jedné poloze to brní i když je zesilovač vypnutý síťovým vypínačem, po zapnutí se brnění hodně zmírní, ale ještě je nepatrně cítit. Po otočení vidlice ve vypnutém stavu nebrní vůbec, po zapnutí ale brní o trochu víc než v prvním případě.
Nevím jestli nejsi jen přecitlivělý nebo si to vsugeruješ, ale pokud stojíš v obýváku na koberci nebo na PVC a nedotýkáš se ničeho uzeměnýho, nemůžeš nic cítit, i kdyby ses dotkl přímo fáze.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#15 Příspěvek od milavla »

jezevec
Stojím normálně v papučích na koberci, ale opravdu je to brnění do ruky jde jasně cítit, pokud přejíždím rukou po krytu.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“