Brnění

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od jezevec »

milavla píše:jezevec
Stojím normálně v papučích na koberci, ale opravdu je to brnění do ruky jde jasně cítit, pokud přejíždím rukou po krytu.
A nebrní tě to taky, když to vypneš ze sítě.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#17 Příspěvek od milavla »

Záleží jak mám strčenou vidlici v zásuvce, v jedné poloze to brní v druhé ne.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od PavelFF »

to jezevec: I v papučích a přes koberec má kapacitu vůči podlaze.
Máme doma stojací lampu. Já taky nic necítím, ale moje teta v tom samém místě jako já poznala kdy do toho vede elektrika a kdy ne. Přitom neviděla, jestli je to zapnuté nebo ne. Je prostě vnímavější.

to milavla: Jaké máš číslo bot? :)

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#19 Příspěvek od milavla »

Děkuji všem za příspěvky, problém je vyřešen. Po zapojení zesilovače do sestavy kde mám i DA převodník s třížilovou šňůrou se všechny přístroje uzemnily a brnění úplně zmizelo.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od pajosek2 »

Hill píše:Proč by to mělo přestat brnět jen otočením vidlice v zásuvce?
Jak je uvnitř transformátor, má povinnost to brnět v obou polohách, když je uvnitř spínaný zdroj, tak taky.
Jen to nemusí být v každé z poloh vidlice stejné, to záleží na zapojení zdroje, jehož kapacita mezi krytem a jedním vodičem síťové dvoulinky může být větší, než kapacita mezi krytem a vodičem druhým.
Dokonce tam bývá kapacita přidaná jako součást síťového filtru.
To není úplně pravda.U většiny traf to otočení pomůže,protože se přivede fázový vodič dál od sekundáru trafa..Je to mnohokráte ověřeno.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Vakuum
Příspěvky: 75
Registrován: 28 kvě 2006, 02:00

#21 Příspěvek od Vakuum »

Hm, je to ale docela nepříjemný jev, nemyslíte? Když jsem se s tím setkal poprvé, měl jsem podezření, že přístroj probíjí a je něco špatně....
a pro jezevce: už jsi se dotkl fáze v papučích na koberci? Si to zkus :evil:
a zaručuju ti, že si to zapamatuješ. (nic proboha radši nezkoušej - nechci te mit na svedomi :roll: )

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#22 Příspěvek od Hill »

Taky netvrdím, že to bude v obou polohách vidlice v zásuvce brnět stejně. Jen to, že v zařízeních s dvojitou izolací a vodivými, i když izolovaně upevněnými, součástmi přístupnými dotyku, má to kapacitní indukce v popisu práce.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#23 Příspěvek od milavla »

Ještě bych se rád zeptal, jak je to s mírou rušení u tříd I a II. Pokud jsem tedy přístroje uzemnil, odstranil jsem brnění, ale nezvýšilo se tím rušení, protože rušivé proudy teď musí odcházet přes stínění samotných signálových kabelů?

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od jezevec »

Vakuum píše: a pro jezevce: už jsi se dotkl fáze v papučích na koberci? Si to zkus :evil:
a zaručuju ti, že si to zapamatuješ. (nic proboha radši nezkoušej - nechci te mit na svedomi :roll: )
Ani si nedovedeš představit, kolikrát jsem se držel fáze (hlavně v době TV, které neměly šasí oddělené od sítě) aniž by mi to cokoliv udělalo, stačí být odizolovaný. Ale ty to raději nezkoušej, jelikož evidentně nedokážeš posoudit kvalitu izolace.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#25 Příspěvek od Hill »

milavla píše:Ještě bych se rád zeptal, jak je to s mírou rušení u tříd I a II. Pokud jsem tedy přístroje uzemnil, odstranil jsem brnění, ale nezvýšilo se tím rušení, protože rušivé proudy teď musí odcházet přes stínění samotných signálových kabelů?
Ty proudy jsou tak nepatrné, že dobrý signálový kabel o nich ani kale neví. Daleko horší je to s vyrovnávacími proudy u zařízení třídy I, když jejich kostry sedí i na jen nepatrně rozdílných zemních potenciálech. Nebo do vstupu tuneru připojíš kabel od antény, která je uzemněná jinde (a téměř pravidelně od STA či kabelovky). O tom si ale přečti tady:
Zemni_smycka.zip

Uživatelský avatar
denwistr
Příspěvky: 158
Registrován: 08 lis 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od denwistr »

zdravim kdyz se tu tak bavite otom brneni to me dela u dvd taky ale u zarizeni se spinanym zdrojem je to casty.ja mam spise problem ze me zesak bruci kdyz se pripoji na notebook a to je dost otresnej brum

Uživatelský avatar
michalnb
Příspěvky: 537
Registrován: 27 pro 2008, 01:00
Bydliště: SR
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od michalnb »

jezevec píše:Ani si nedovedeš představit, kolikrát jsem se držel fáze (hlavně v době TV, které neměly šasí oddělené od sítě) aniž by mi to cokoliv udělalo, stačí být odizolovaný. Ale ty to raději nezkoušej, jelikož evidentně nedokážeš posoudit kvalitu izolace.
Keď sa tu už o tom bavíte... Na jednej strane sa hovorí o potenciálových napätiach, na druhej strane o fáze a nuláku a uzavretom obvode. Fyzik to vysvetľuje úplne inak ako elektrotechnik. Keď som držal na jednej prerábke fázu (inak modrý drôt- výsledok práce "home-made elektrikára") nič sa mi nestalo, kamaráta v byte v bytovke skopalo na gumolíne s absenciou akejkoľvek zeme naokolo(zo steny trčal iba fázový vodič- nulák nebol ani vytiahnutý zo svorkovnice a bolo to na chodbe ďaleko od zábradlia). Mám z toho guláš. :nevim:

Uživatelský avatar
michalnb
Příspěvky: 537
Registrován: 27 pro 2008, 01:00
Bydliště: SR
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od michalnb »

denwistr píše:zdravim kdyz se tu tak bavite otom brneni to me dela u dvd taky ale u zarizeni se spinanym zdrojem je to casty.ja mam spise problem ze me zesak bruci kdyz se pripoji na notebook a to je dost otresnej brum
Máš v poriadku tienenie? Skúšal si iný audio-kábel?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#29 Příspěvek od Hill »

denwistr mimo jiné píše:...ja mam spise problem ze me zesak bruci kdyz se pripoji na notebook a to je dost otresnej brum
A, když z noťasu odpojíš napájecí konektor, tedy pojede jen na baterky, ti to dělá co?

Uživatelský avatar
denwistr
Příspěvky: 158
Registrován: 08 lis 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od denwistr »

stineni kabelu je vpoho leze to ze zdroje pri odpojeni napajeni a provozu z baterky je klid

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“