Vyměnit chvějku nebo rovnou koupit novou přenosku?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bourvil
Příspěvky: 93
Registrován: 06 led 2009, 01:00

Vyměnit chvějku nebo rovnou koupit novou přenosku?

#1 Příspěvek od bourvil »

Zdravim!

Do ruky se mi dostala trojkombinace Aiwa 5300, ktera obsahuje gramofon s magnetodynamickou prenoskou AN8743. Samotna chvejka ale mela ohly hrot a tudi nehrala. Pokusil jsem se hrot narovnat a pri te prilezitosti mi vnitrni trubicka s hrotem vypadla z trubicky zasazene v umelohmotnem nastavci chvejky. Metodou pokus omyl jsem vse zase jakztakz dal dohromady a po spusteni ramenka prenoska funguje, ale zvuk je zkresleny a prenoska ma tendenci bruslit - je mi jasne, ze si to bude zadat vymenu chvejky nebo cele prenosky. A proto bych se rad zeptal ma-li smysl investovat do chvejky za 270,- s nejistou dostupnosti v budoucnu a nebo vymenit celou prenosku za jinou (napr Ortofon)? Nepodarilo se mi zjistit jake parametry ma mit ta soucasna (pritlak, vystupni napeti atd) proto nevim jake hodnoty by mela mit i nova prenoska. Nebo to nevadi pokud bude mit napeti jine?? (Vaha problem neni - nastavi se protizavazi..)

nahradni hrot je tento:
http://www.ame.cz/Gramohroty-a-gramopre ... 092300.htm

Prenoska a hrot je zde:
http://img232.imageshack.us/my.php?imag ... 288qk4.jpg
http://img232.imageshack.us/my.php?imag ... 291fn4.jpg

Za reakce informace budu moc vdecen

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Za tuhle cenu to smysl ještě má.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#3 Příspěvek od konosuke »

pokud je k sehnání origoš náhradní hrot - tak jenom tento vyměnit, je to asi 50% ceny kompletní přenosky která se jinak neopotřebovává. při správném a šetrném zacházení přehraje min.cca 2000 stran LP tedy 1000 desek. jinak, tento gramec je tangenciál ?
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
bourvil
Příspěvky: 93
Registrován: 06 led 2009, 01:00

#4 Příspěvek od bourvil »

Neni, je to klasicke bocni dvojesovite prohnute ramenko s protizavazim

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#5 Příspěvek od konosuke »

bourvil píše:Neni, je to klasicke bocni dvojesovite prohnute ramenko s protizavazim
pokud přenoska drží na 2 šroubkách 12.5mm vzdálených tak náhradou v budoucnu připasuješ jakoukoliv m-d jinou, osvědčily se typy shure M75, ortofon OM B5, audio technica AT91, JVC Z4S (všechny MM) a padesát dalších.
na citlivost a výst.nápětí se příliš nehledí, to je vcelku obdobné akorát vyvážit musíš přítlak - svislou sílu na hrot (podle doporučení výrobce - typicky 15-20 mN) a anti-skating - kompenzaci dostředivé síly
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Jestli urážíš hroty častěji, použij jako náhradu přenosku, do které není hrot dražší, než přenoska.
Například JVC Z4S jsem koupil kdysi v Olomouci za asi čtyři stovky, ale náhradní hrot Z4S-R měli nejblíž v Chamu (česky Kouba, Bavorsko) za EUR 33,50. Poslal jsem si radši zase do Olomouce pro celou přenosku.

Uživatelský avatar
bourvil
Příspěvky: 93
Registrován: 06 led 2009, 01:00

#7 Příspěvek od bourvil »

Diky vsem za rady! Pro zacatek zkusim novou chvejku.. a pak se uvidi

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“