Max délka AV kabelu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xxxe
Příspěvky: 2340
Registrován: 12 zář 2005, 02:00
Bydliště: Trutnov

Max délka AV kabelu

#1 Příspěvek od xxxe »

Jak dlouhý můžu dát kabel AV sinch?Můžu dát 35m nebo to je už moc?Nikdy jsem tak dlouhý netahal ani nezkoušel.

Díky

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od breta1 »

Pokud ho neošidíš a dáš koax a správně zakončíš (hlavně video), s případným malým útlumem si obvody poradí.

Uživatelský avatar
xxxe
Příspěvky: 2340
Registrován: 12 zář 2005, 02:00
Bydliště: Trutnov

#3 Příspěvek od xxxe »

No myslel jsem že natáhnu jen nějakou kvalitní stíněnou dvoulinku.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#4 Příspěvek od bu2520 »

řešil jsem 20m a použil jsem kvalitní anténní koax a šlape to bez problémů

Uživatelský avatar
dodik
Příspěvky: 198
Registrován: 26 lis 2008, 01:00

#5 Příspěvek od dodik »

podobne by som sa chcel opítať, potrebujem ťahať AV signál, tak max 2m, mám použiť radšej tenký klasický prepojovací cinch, alebo anténny koaxiál(75R), podobne pravy a lavy zvuk. kanal

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Na 2m stačí "klasický CINCH" - je to taky koaxiál, jen nemá přesně definovanou vlnovou impedanci jako ty anténní - pro frekvence pod (řádově) 10MHz a minimální výkon je to putna, teprve kdybys šel s frekvencemi výš nebo chtěl tahat nějaký ten Wattík výkonu už bys musel uvažovat o impedančním přizpůsobení.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Bernard »

O koaxiálech a impedančním přizpůsobení se tu nedávno diskutovalo, principy platí i pro nf. Pokud přenáším řekněme 20 kHz, perioda je 50 us. Když se na konci signál odrazí a vrátí třeba za 50 ns (1/1000 periody), zastihne vstupní hodnotu prakticky nezměněnou, takže se dá teorie vedení ignorovat. No a kdyby rychlost šíření v tom koaxe byla jen 200000 km/s, odpovídá to délce 10m tam a zpátky. U délek desítky metrů si s přizpůsobením netřeba dělat moc starosti - tedy kvůli odrazům.
Naposledy upravil(a) Bernard dne 20 led 2009, 12:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od stepa »

dodik píše:podobne by som sa chcel opítať, potrebujem ťahať AV signál, tak max 2m, mám použiť radšej tenký klasický prepojovací cinch, alebo anténny koaxiál(75R), podobne pravy a lavy zvuk. kanal
Kompozitni video z PC do TV taham obyc stinenym kabelem se cinchy 7m dlouhym...audio 10m stinenymi kabliky se cinchy. Absolutne zadny problemy, vsechno slape OK.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

U zvuku je to přizpůsobení sice dobré, ale na tuto vzdálenost spíše hraje roli kapacita kabelu v součinu s výstupní impedancí zdroje signálu, než jeho vlnová impedance.
Zato u obrazu už to může být problém: v kabelu řady RG-U se šíří signál rychlostí asi 225 000 km/s. To znamená, že na nepřizpůsobeném konci odražený signál dorazí zpět na začátek za 0,155us (řeč je o délce kabelu 35m).
V obrazu 16:9 o úhlopříčce 96 cm to máme šířku obrazu nějakých 84 cm a v ní se tento odraz projeví duchem 4,1 mm za hlavním obrysem, tedy vpravo od něj. Protože nepřizpůsobení na konci se transformuje na začátek kabelu, bude špatně přizpůsobený i ten. Dojde tím ke vzniku postupně mizících duchů, protože signál se odrazí na začátek, odtud zpět na konec (teprve tam je ho vidět), což mu trvá 2 x 0,155us = 0,31us.
Takže obrazový signál je na takovou vzdálenost nezbytně nutné přenášet přizpůsobeným vedením, což je jak u výstupů videosignálu, tak u vstupů, obvykle splněno, protože se dělají jako pětasedmdesátiohmové. Bude-li mít koaxiál také 75 ohmů, k tomuto jevu nedojde.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

A následně přizpůsobením a hlavně zakončením koaxu odporem 75ohm nastává znatelný pokles úrovně (na méně než polovinu - čistě z principu, zdroj má výstupní impedanci 75 ohm + útlum koaxu), který se projeví poklesem kontrastu či přímo rozhozením synchronizace a je nutno občas použít videozesilovač pro "buzení" koaxu. A tak se zakončovací odpor nepoužije i za cenu duchů....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Záleží na konstrukci zdroje signálu - většinou mají výstupní impedanci "dodělávanou" sériovým odporem nebo přímo danou vnitřním odporem posledního stupně a naprázdno dávají dvojnásobnou úroveň signálu (2V). Teprve při připojení na vstup dalšího zařízení klesne úroveň na požadovaný 1V.
Útlum koaxiálu v kmitočtovém pásmu do 5MHz je ještě poměrně malý: u bílého s komůrkovým středěním jádra a hliníkovým pláštěm se dá počítat s útlumem do 1,1dB/100m až kolem 16MHz. Takový útlum ještě nevadí.

To, že jsem si to nezměřil, mě vytrestalo při konstrukci videovstupu pro C110/424/429 (tady v článcích): na ten kousek kabelu jsem neřešil vstupní impedanci, jenže obvod byl přebuzený a nešel seřídit. Po dorovnání vstupní impedance paralelním odporem 82 ohmů to chodilo.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak to má být. Bohužel někteří výrobci to nechápou a mají 1Všš při nezatíženým výstupu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od mtajovsky »

ZdenekHQ píše:A následně přizpůsobením a hlavně zakončením koaxu odporem 75ohm nastává znatelný pokles úrovně (na méně než polovinu - čistě z principu....
Zakončení koaxu odporem v podstatě není žádné přizpůsobení - jen z hlediska kabelu a odrazů, ale ne z hlediska užitečné zátěže. Přizpůsobením užitečné zátěže (transformací impedance) přeneseme maximální možný signál: (z je zátěž, g je generátor)

Uz = Ug.Rz/(Rg+ Rz)
Iz = Ig = Ug/(Rg + Rz)

Pz = Uz * Iz = Ug^2 * Rz/(Rg + Rz)^2

dPz/dRz = Ug^2 * [(Rg + Rz)^2 - Rz(2Rg+2Rz)]/(Rg + Rz)^4

při maximu je Pz/dRz rovno 0:

(Rg + Rz)^2 - Rz(2Rg+2Rz) = 0

Rg^2 = Rz^2

V praktickém přenosu vf signálů tohle uplatníme vždy na straně zátěže a ne vždy na straně zdroje, protože by zdroj signálu přizpůsobení nemusel vydržet. Potom se na výstup zapojí odpor jak popisuje Hill a "přizpůsobení" je tady jen z hlediska odrazů.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Je to tak, ale výrobci obvykle počítají s propojením signálů na vzdálenost maximálně jednotek metrů.
Jen vyjímečně má vstup skutečně požadovanou impedanci, tak se to dohání paralelním odporem, aby bylo dosaženo správné úrovně signálu na vstupu, protože se předpokládá, že zdroj signálu tuto úroveň poskytne právě při zatížení předepsanou impedancí. Při tak krátkém kabelu se neřeší ani to, jakou skutečnou vlnovou impedanci má, natož, aby řešili nějaké výkonové přizpůsobení.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

To by ten návod ke kabelu či zdroji signálu taky podle toho vypadal :D Jak na obsluhu ruské ponorky....

Na druhou stranu, při správné délce koaxu nemusí člověka impedance koaxu vůbec zajímat a přesto vyrobí ideální přizpůsobení zdroj-spotřebič.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“