Spojení vstupů prům. teplotních regulátorů

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

Spojení vstupů prům. teplotních regulátorů

#1 Příspěvek od badoch »

Zdravím,
Chtěl bych znát Váš názor. Byl jsem zavolán k jednomu problému, a nejsem si jist zda to bylo opravdu tím.

Jedná se o "bednu, kde je 6 průmyslových regulátorů (typ už nevím) vstup na termočlánek (typ J? červený modrý), výstup na klasické solid relé a tělěso cca 300W/230V. Regulátory napajení 230V a navíc mají funkci, kdy při spojení dvou vývodů jsou schopny najet na nižší naprogramovanou teplotu, než je teplota hlavní-žádaná a to z důvodu omezení teplotního šoku a po rozepnutí kontaktu teprve začnou topit na hlavní žádanou teplotu cca300°C.

Problém nastal že těch 6 samostatných kanálů-regulačních obvodů po nějaké době cca 5 minut začlo namátkově něco ovlivňovat signál s termočlánků, kdy střídavě, i současně na různých kanálech patrně pokleslo napětí od termočlánku nebo nějaké rušení způsobilo falešný signál který vedl k tomu, že regulátory se sice chovaly jak měly, začly topit, ale ve skutečnosti teplota byla daleko vyšší než žádaná 300°C protože regulátor ukazoval cca o 40°C menší vstupní hodnotu než je teplota žádaná a regulátor se snažil dotáhnout ten rozdíl -následek přetopení trysek a dokonce pracovní úraz.

Po prozkoumání zapojení jsem zjistil, že dodavatel zařízení právě kvuli té volbě ovládání dvou teplot pomocí jednoho relé spojil vlastně všechny modré dráty od termočlánků a všech regulátorů. Toto osobně se mi nelíbí, takže za cenu že se nebude používat tzv. sušící předteplota, jsem všechny čidla a regulátory od sebe rozpojil, takže každý vstup termočlánku je pro každý kanál samostatný a údajně to je nyní v pořádku. V rámci bedny je pro spojení vstupů reg. a výstupní zásuvky použito kompenzačních vedení se stíněním a jedním koncem napojeným na PE.

Chtěl bych znát Váš názor jestli se někdo s něčím takovým (rušení signálu ) setkal a čím to bylo způsobeno. Protože si nejsem zcela jist jestli to bylo opravdu tím. Dodavatel tvrdí, že takto to běžně zapojuje, bez jakýchkoliv problémů. Ale v praxi má odzkoušeno jen zapojení čtyř kanálů, tento šesti kanálový "regulátor" byl jeho první

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od brtnik »

Je tøeba si uvìdomit, že termoèlánkový vstup je sice nízkoimpedanèní, užiteèný signál je ale jen jednotky milivoltù, mnohdy menší, než je indukované rušení. Proto se vìtšinou øeší jako diferenciální a u vícevstupových zaøízení i s galvanickým oddìlením a pøipojení èehokoliv jiného (a tedy i propojení s jinými vstupy) degraduje jeho vlastnosti. Neznám zapojení tvých regulátorù, propojení vstupù jen proto, abych získal možnost souèasného ovládání jedním kontaktem bych ale považoval za nesmysl (všichni pak tvrdí, že to tak dìlají vždycky a zrovna tady to nefunguje). Z dùvodu rušení (staèí vyrovnávací proudy èi zemní smyèka - jak jsou termoèlánky elektricky izolovány vùèi vytápìnému prostoru pøi pomìrnì vysoké teplotì...) musí být kontakty zvláš￾ pro každý regler (není problém stávajícím kontaktem spínat pomocné relé s více kontakty nebo sadu relé, dá se to dobastlit na malou destièku nebo použít prùmyslová relé na DIN lištu, a￾ je to "profi").

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od badoch »

To-Brtník

Já vím ale nebyl jsem si 100% jistý a právě proto jsem to chtěl zkonzultovat. Mě se to zapojení vůbec nelíbí, ale firma která ho dodala si ho nechala taky tučně zaplatit :D .

Já do zapojení zasahovat nebudu, (nejsem ani zaměstnancem té firmy, která toto provozuje, jen jsem byl známým požádán o pomoc)

S těmi relátky bych to udělal samozřejmě taky tak a hned při konstrukci, ale když jsem mluvil s technikem firmy, která tenhle šestikánálový přenosný regulátor vyrábí tak tvrdil, že toto zapojení běžně používají.

Budiž jim však ke cti, že jinak je to až na pár dalších drobných přehmatů celkem pěkně udělané.

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od ViPali »

Mal som takmer takú istú závadu, kde dodávateľ miesto oddelených vstupov dodal neoddelené, pričom pre zjednodušenie to zapojil presne tak isto ako u teba, všetky modré zo vstupu na vstup a na koniec na zem. Do jedného čidla sa indukovali nárazy od motorov a v dôsledku prechodového odporu na konci modrého, lietali všetky vstupy (dvíhala sa im zem, na vstupe bolo vyššie napätie a automaticky nastavoval nižšie hladiny). Porucha bola odstránená inštaláciou oddelených vstupov, a samozrejme hneď sa prejavil aj poruchový vstup, ktorý bol odtienený.
Od vtedy je všetko OK

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od badoch »

Takže to bylo opravdu tím, pomohlo "osamostatnění " všech vstupů. Smutné je natom že firma která si za toto zařízení naúčtovala několik desítek tisíc Kč, šetřila na 5 kusech relátek. Navíc se díky přehřátí trysky stala ošklivá popálenina. :cry:

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“