Digitronové hodiny

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Opteron

#136 Příspěvek od Opteron »

No nìjak to nemùžu najít:(, je to samé zabudované v DCF77 øízených hodínách nebo to pracuje na složitìjším principu?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#137 Příspěvek od EKKAR »

Principiálně to samé, zkus Uja Gůůůůgla : DCF receiver.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Opteron

#138 Příspěvek od Opteron »

Takže z tohle http://www.gme.cz/cz/index.php?page=pro ... il=752-395 by to šlo vypreparovat a použít jo? Chtìl bych to prostì realizovat na 4 digitrony HH:MM a mohl by tam být i mikroprocesor pokud by byl program

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#139 Příspěvek od EKKAR »

tohle už samo má v sobě u-proc. Ten přijímač asi nebude nijak oddělenej, takže se bude těžko odpreparovávat pryč - ale v principu by to jít mělo.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Opteron

#140 Příspěvek od Opteron »

No tak to je na pytel:(, kupovat se mi to za velke peníze nechce, vidìl jsem to kdesi zapojené jako nevšední superhet, ale nevím jaká je to kvalita.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#141 Příspěvek od EKKAR »

Myslím, že se to bastlilo s TCA440 nebo něčím podobným, musel bych pohledat, určitě ten plánek mám v archívu - ale všecko je na papíru, hledání je na dlouho. Je to dlouhovlnný přijímač, s malou feritkou, napevno laděným oscilačním obvodem, výstupem je demodulovaný tón 1kHz - 100ms dlouhý "burst", označující každou sekundu. Když se to vyhladí a použije k řízení klopného obvodu, na výstupu jsou logické úrovně. V tom článku z Amára bylo i popsáno, jak je délkou "burstu" kódována informace o skutečné minutě i hodině a datu/dni v týdnu, dokonce jeden bit je určen i pro informaci, zda je vysíláno hlavním nebo záložním vysílačem. Ten článek vyšel zhruba na přelomu 70. a 80. let minulého století, myslím, že se s tím měly řídit ještě digitronové hodiny - ne už relativně moderní LED.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Opteron

#142 Příspěvek od Opteron »

No jestli to najdeš tak to tu prosím hoï, velice by se mi to šiklo, ty digitronové hodiny chci totiž zabudovat do elektronkového zesilovaèe a chtìl bych aby se to nemuselo nastavovat, vím že by mohl nastat problém u toho pøijímaèe s harmonickou 50Hz kmitoètu který bude v napájecím trafu celého zesilovaèe, ale nìjak by to odstínit jít mìlo, ty hodiny budou napájené jiným trafem takže když bude zes vyplý budou zaplé hodiny.

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#143 Příspěvek od Hop377 »

Ak potrebujes DCF, ta si kup v AVELMAKU stavebnicu a mas to komplet. Inak ak to zabudujes do zosiku tak pravdepodobne ti fungovat nebude, musel by si DCF prijimac vyviest mimo krabicu.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#144 Příspěvek od Artaban001 »

http://www.postreh.com/phprs/view.php?c ... 2008022101

u těchto hodin se mi při pokusu o doladění rozstřelí krystal. Ozve se slabé křupnutí a časová základna vysadí. Myslím si, že ten krystal je přetíženej.
z datasheetu 4060 sem vyčet, že se někdy dává sériovej odpor. Kdysi jsem měl jedny LED hodiny a ty ten odpor měly, ale už nevím jeho velikost.

Uživatelský avatar
pavoucisit
Příspěvky: 176
Registrován: 02 lis 2008, 01:00
Bydliště: Havířov

#145 Příspěvek od pavoucisit »

Dobrý den, také jsem se pustil do stavby hodin. V práci ve šrotu jsem našel panelové měřidlo hmotnosti od východoněmeckého výrobce. Nevíte prosím typ digitronu? Na skle a ani na krabici přistroje není nikde uveden.
Přílohy
digitron.JPG
(92.06 KiB) Staženo 66 x

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#146 Příspěvek od stefan31 »

Chcelo by to detailnejšie foto , hlavne elektród vo vnútri ...

Stefan31

Uživatelský avatar
pavoucisit
Příspěvky: 176
Registrován: 02 lis 2008, 01:00
Bydliště: Havířov

#147 Příspěvek od pavoucisit »

Pokusím se udělat kvalitněji foto. Jedná se mi hlavně o anodové napětí a proud. Jednotlivé vývody jsem si už otestoval přes 10k odpor při 150 V.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#148 Příspěvek od EKKAR »

Anodové napětí se příliš nebude lišit od toho, při kterém sis ty elektrody ověřil - doutnavka se chová jako stabilizační prvek napětí, takže do určitého napětí (tzv. ZÁPALNÉHO) nesvítí = nevede, pak se nastartuje výboj a napětí poklesne na provozní hodnotu, omezenou předřadným odporem. Když nenajdeš datasheet, stačí regulační trafo a jednocestné usměrnění s nějakým 10-20uF kondíkem na 350V (pro jistotu) - a "šteluješ nahoru" řekněme od nějakých 80-100V tak dlouho, až máš na elektrodách stabilní celoplošný výboj (ono to svítit začíná při nějakých 100-120V, ale není to po celém povrchu číslic). Proud je závislý od plochy číslic - neboli plochy, na které se udržuje výboj.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rampa_mekkvak
Příspěvky: 46
Registrován: 30 lis 2009, 01:00

#149 Příspěvek od rampa_mekkvak »

tak jako u Artaban001 i mně se po štelování ladícího kondíku rozstřelí krystal... je to blbééé, běžel cca tři hodiny po štelaci a pak lup a hodiny stojí... pomohlo by přeladění za vypnutého stavu i odpojeno od baterky,..?

nebo jak to řešit, nemůžu tam furt přece přepajovat krystzal :(

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#150 Příspěvek od Andrea »

Do série s vývodem 10 u 4060 dej odpor řádově nějaké kilo, zkus 2k2, jestli to bude chodit.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“