CTV 28WHD42

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Emtee_CZ
Příspěvky: 18
Registrován: 23 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

CTV 28WHD42

#1 Příspěvek od Emtee_CZ »

Prosím tímto o radu profíky ...Relativně každého půl roku mi odchází pojistka F2A na chasis tohoto televizoru. To už jsem překousl. Asi 2x byl opravován vyhřátý spoj na prostředním vývodu tranzistoru na chladiči u VN trafa.

Nyní, bohužel, je pojistka i spoj v pořádku, ale TV se spustí, obrazovka se zapne, a krátké chvíli provozu v TV "prskne" rozsvítí se žlutá LED (jako by režim AV) a obrazovka zhasne. Prsknutí zní docela destruktivně, ale nic vyhořelého jsem uvnitř nezpozoroval.
Chystám se na kompletní výměnu všech kondenzátorů ve zdrojové části,
včetně hlavního filtru 330u/385 V.
Ovšem netuším, jestli jen toto pomůže. Překvapilo mne, oproti schematu,
že místo pojistky v sec. části je pouze rezistor cca 1,5R / 3 W.
Na nevypájeném rezistoru jsem však nenaměřil hodnotu udávanou barevným kódem.

Nesetkal se někdo s podobnou závadou ?
Díky za každý typ !!!

Emtee.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Ještě párkrát necháš prsknout a povezeš ji na sběrný dvůr. Podle dotazu nemáš valné vědomosti o funkci jednotlivých obvodů TV, doporučuji nejbližší servis.

Uživatelský avatar
Emtee_CZ
Příspěvky: 18
Registrován: 23 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Emtee_CZ »

Na sběrný dvůr samozřejmě trefím, do servisu taky, ale úplná LAMA nejsem. Znám televizní opraváře, co nedokážou naladit ani satelit, a chodí s prosíkem o radu s instalací za mnou. Nemůžeme všichni znát všechno.
Čekal jsem fundovanější radu, Jezevče. Ale i tak, díky za názor.
Vidím , že můžu šetřit na LCD...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#4 Příspěvek od kokun »

S tou LCD budeš na tom S.D. ještě dříve, než s tím OVP-éčkem :D

Evidentně se ale opravdu v TVP moc nevyznáš :!: S tím "prskáním" se raději zaměř na ten ŘKS! Sám uvádíš, že vlastně ani "neumíš" řádně odstranit studenta na tom výkoňáku :!:
Ten výkoňák mívá prostřední vývod (Kolektor!) zapájený do DPS přes dutý nýt !! Student není mezi K - d. nýt, ale mezi tím d. nýtem - DPS (pořádně odsát, očistit DPS až na holou měď, pocínovat !!! - a teprve potom zapájet (samozřejmě s dostatkem kalafuny) :!:
Takového studenta, prakticky už z výroby !!, neodstraníš tím, že tam "navalíš hroudu cínu".
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Emtee_CZ
Příspěvky: 18
Registrován: 23 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Emtee_CZ »

KOKUN:
Díky za typ s dutým nýtem - to ovšem znamená, že mi první opravu odrbal už autorizovaný servis... pokud tam ten nýtek není.
Znamená to tedy, že problém se asi opakuje právě na tom tranzistoru ŘKS ? Pokud ovšem vyměním preventivně asi po 5ti letech i Elyta ve zdroji, neměl bych tím nic pokazit.
Podařilo se mi sehnat pouze schéma CTV25HD10 .... je totožné s WHD42 ?
Nebo máte prosím někdo jiné pro konkrétní typ ?

Díky !

emteesmail@tiscali.cz

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jezevec »

Emtee_CZ píše:Na sběrný dvůr samozřejmě trefím, do servisu taky, ale úplná LAMA nejsem. Znám televizní opraváře, co nedokážou naladit ani satelit, a chodí s prosíkem o radu s instalací za mnou. Nemůžeme všichni znát všechno.
Čekal jsem fundovanější radu, Jezevče. Ale i tak, díky za názor.
Vidím , že můžu šetřit na LCD...
Správně jsi řekl, nikdo nemůže znát všechno. Satelit taky nedokážu naladit, samozřejmě bych se to mohl naučit, ale protože to nedělám, tak se do toho ne..ru. Zrovna tak se nevrtám třeba do videa, pro správnou funkci to chce nějaké zkušenosti, takže své video dávám na opravu tomu, kdo to dělá denně.
Takže jestli rozumíš satelitům, počítačům či něčemu jinému, tak dělej to co umíš. TV rozhodně neumíš, tak to dej tomu, kdo tomu hoví.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#7 Příspěvek od kokun »

Od určité doby tam výrobce OVP začal používat (pro ten K !!) dutý nýt. Já nemám tvůj TVP před sebou, abych viděl, že ho tam skutečně máš použitý - ani ty jsi to zatím nepotvrdil!
Já jen konstatuji, že tam bývá a projev závady (přesně jak popisuješ - tj. "vyhřátí až zčernání DPS" - v místě toho "K") se "donesl" až k výrobci - když na to upozorňuje i "svoji servisní síť" :!:

Také nemohu vědět, co ti "oddrbal" tvůj autoriz. servis (při první opravě) - to snad musíš posoudit sám, jak je ten "K" - včetně toho dutého nýtu !! zapájený. A pokud to nedovedeš posoudit sám, tak si k tomu někoho přizvi - nejlépe nějakého "televizáka", ať ti to rovnou opraví :!:
A měnit "bezhlavě" ellyty (přestože jsou to nejporuchovější součástky - a nejen v TV technice!) to se tady na EB "velmi nosí" - přesto ti mohu říct, že "síť. filtrační ellyt" měním tak jednou za 3 až 5 let (opravím tak 150 až 200 ks/rok). A když už ho měním, tak je většinou úplně vadný, ne jen "trochu" :o

Edit: Sch. CTV 25HD10 nepoužiješ :!: (to je totiž na OVP-100Hz tzv. 1. generace !). Na tvůj tvp "sedí" sch. CTV 25HD13 - Servismanuál č. 8 (100Hz-ovka 2. generace !!!). /Máš ho na Uploadu - sch./TV/.
Naposledy upravil(a) kokun dne 24 led 2009, 18:39, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Emtee_CZ
Příspěvky: 18
Registrován: 23 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Emtee_CZ »

Z textu to dobře nevyznělo ... samozřejmě, myslel jsem i síťový koďan,
ale spolu s ostatními ... já z praxe (ze satelitů) vím, že koďany nad 1000u,
většinou pro větší proudové odběry ze zdroje, jdou v SMPS částech nejdříve do kytek. Samozřejměm toto nepovažuju za opravu popisovaného problému, spíš jako prevenci za pár kaček.

(Rodičům sem zdroj v TV repasoval taky, a nepomohlo to ... TV se nezapíná na DO, pouze síťovým vypínačem... Že bych vynechal ten pro stálých 5V ???)

A k tomu ŘKS - já nýtek v plošném spoji skutečně nemám...
Pájet umím dobře, ale je pravdou, že tedy ten spoj od poslední
opravy tohoto, vydržel až moc :-)

PS: Jinak souhlasím - slaboproudař je kde kdo, ale PRAXE je PRAXE !!!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#9 Příspěvek od kokun »

Já jsem měl na mysli samozřejmě síť. ellyt v TVP (jsme v sekci TV !) a určitě nebudu sám, kdo ti potvrdí, že v TVP ty kondy zas až tak neodcházejí :o

K těm dutým nýtům - používaly se v TVP (dle Servismanuálu už od č. 7 !!!), proto ty úvahy - zda je, nebo není, v tvém TVP použitý :!:
Když teď nad tím tak uvažuju, tak převážně tam, kde není v budiči použito "tráfko" - tedy převážně tam, kde je ŘKS osazeno darlingtonem BU808DFI (příp. ...DFH).
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Sietovy elyt vo vsetkych spinanych zdrojoch odchadza minimalne oproti tym ostatnym elytom. Dokonca aj v PC zdrojoch som ich (tam su spravidla dva) menil len dvakrat - raz kvoli zaseknutemu ventilatoru (cely zdroj bol upeceny) a druhykrat kvoli vyrobnej vade, ked k nim boli pripojene paralelne odpory roznych hodnot.

Kazdopadne vymienat elyty, ked tam nieco prska, nie je spravny zaciatok :)

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od workhard »

No v jedné telce už jsem ten síťový elyt měnil,byl úplně bez kapacity a vážil snad jenom dva gramy :lol: telka to přežila,jenom se trochu třásl obraz a vrčel zvuk :wink:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
TomasX
Příspěvky: 630
Registrován: 12 srp 2005, 02:00

#12 Příspěvek od TomasX »

Pánové a to já jsem měnil elyt 8O v OTF( nějaká472) zrovna nedávno.
Z TV se ozvalo divné prsknutí (nebyl to výboj VN) a odešla Po a R 4R7.
Po chvíli jsem lokalizoval to prsknutí do elytu, asi se "probíjel.
Po výměně OK, tisíce děkovných dopisů. :wink:
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#13 Příspěvek od kokun »

TomasX píše:Pánové a to já jsem měnil elyt 8O v OTF( nějaká472) zrovna nedávno.
Z TV se ozvalo divné prsknutí (nebyl to výboj VN) a odešla Po a R 4R7.
Po chvíli jsem lokalizoval to prsknutí do elytu, asi se "probíjel.
Po výměně OK, tisíce děkovných dopisů. :wink:
A tak to zase jo - obdobných několik případů bylo. Ale když to tak vezmu, za ty roky - spočítal bych je na prstech obou ruk (u tvp s jednou "základní" deskou).
Něco jiného už byly Oravy řady C 416 - tam bylo někdy nutno (po letech provozu!) vyměnit oba dva :!:

A pro pamětníky - řady SALERMO, CASTELLO či třeba DUKLA a dále OLYMPIA, VIKTORIA a AURORA, ještě později SATURN/URÁN/NEPTUN - to už je stará minulost (ale oblíbená třeba naším "oblíbeným" nadporučíkem). I když já osobně do toho dělám od éry AMETYSTů, KRIVÁŇů a ještě starších ATHOSů - či jiných, z konce 50. let. (I když do r. 94 taky jen "coby hobby"). Tam bych už ty vyměněné kondy mohl počítat na kila :D
Naposledy upravil(a) kokun dne 24 led 2009, 22:46, celkem upraveno 3 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
gino
Příspěvky: 343
Registrován: 17 říj 2008, 02:00
Bydliště: Prešovský kraj, SR

#14 Příspěvek od gino »

Mne sa "sieťový" kond. podarilo vymeniť tiež len raz na Thomsone TX807. Umrel pri mojom pokuse opravovať poistku v HDS drôtikmi. Bol tam blbý kontakt, chudák kondík nevydržal tú častu zmenu napätia a odišiel do hliníkového neba. Po výmene všetko OK (už 4 roky).

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od otakarv »

Ve zdrojích série TV 416,když ztratily kapacitu ty dva válce 200uF,nebo také se na středovém vývodu +, udělal student,tak sebou vzal i BU-čko.jednou se mi ale stalo,kondy bez kapacity,na jednom středě+-vývodě student a TV vrčela,na obrazovce nic moc,ale BU-čko drželo.

Při té tvé závadě s největší pravděpodobností nepomůže i kdybys vyměnil komplet všechny kondy.Jediné,co ti radil i kokun,zaměřit se na ŘKS.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“