jak zmìøím vykon nf zesilovaèe??

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
anonymus

jak zmìøím vykon nf zesilovaèe??

#1 Příspěvek od anonymus »

chci se zeptat jak pøesnì nebo co nejpøesnìji zmìøím vykon zesilovaèe?mam k dispozici signální generátor,vykonové odpory 4 a 8 a taky drahší multimetr ktery mìøí rozsahy søídavy proud o frekvenci 1-500HZ s pøesnosti 1% voltmetr s tou samou pøesností a frekvenci.Potøebuji postup jak to zmìøit zprávnì aby mi nevyšli bludy.

Uživatelský avatar
tominekk
Příspěvky: 295
Registrován: 16 črc 2004, 02:00
Bydliště: 49°11'30.229"N, 16°35'29.415"E
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od tominekk »

Nejsem si jist jestli to bude přesné, ale dalo by se to změřit tak, že při ustáleném vstupním napětím (třeba 2V) změříš výstupní napětí. Zesílení je pak výstupní / vstupní napětí.
Chytrej člověk se učí chybama, ale jenom blbec těma svejma!

Návštěvník

#3 Příspěvek od Návštěvník »

Ja bych to meril nasledujicim zpusobem: potreboval bych zdroj sinusoveho signalu s f=1kHz a nastavitelnou amplitudou, patricne vykonove dimenzovany rezistor s R=4 nebo 8 ohm a osciloskop. Na vystup zesu bych pripojil odpor a k nemu paralelne osciloskop. Na vstup bych pripojil sinusovy generator a jeho amplitudu bych zvetsoval od minima az do okamziku, kdy zacne byt signal na osciloskopu orezany. Snazil bych se na vystupu nastavit maximalni napeti, tesne pred limitaci a z tohoto napeti pomoci vztahu P= (U*U)/R (kde R je 4 nebo 8 ohmu) vypocitat vykon P na f=1kHz.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od rezis »

bez osciloskopu to nejde zmerit. na tom multimetru nedokazes zjistit zda jiz nedochazi k limitaci
Internet - metla lidstva

Návštěvník

#5 Příspěvek od Návštěvník »

stáhni si z webu nìjaký spektrální analyzátor, s obstojnou zvukovkou to je pøesné dost a úroveò harmonických to ukáže spolehlivì. napìtí na známém odporu pak už si zmìøíš tím multimetrem.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Anonym píše:Ja bych to meril nasledujicim zpusobem: potreboval bych zdroj sinusoveho signalu s f=1kHz a nastavitelnou amplitudou, patricne vykonove dimenzovany rezistor s R=4 nebo 8 ohm a osciloskop. Na vystup zesu bych pripojil odpor a k nemu paralelne osciloskop. Na vstup bych pripojil sinusovy generator a jeho amplitudu bych zvetsoval od minima az do okamziku, kdy zacne byt signal na osciloskopu orezany. Snazil bych se na vystupu nastavit maximalni napeti, tesne pred limitaci a z tohoto napeti pomoci vztahu P= (U*U)/R (kde R je 4 nebo 8 ohmu) vypocitat vykon P na f=1kHz.
Jediný správný řešení, jen bych dodal že se v tomto případě bude jednat o tzv sinusový výkon, ten bývá nižší než hudební. To je dáno napětím na zdrojových elytech a jeich kapacitou. Pokud by bylo teoreticky napájení stabilizované, bude se sinusový rovnat hudebnímu výkonu.
..to bude jen ňákej odpůrek

anonymus

pøesnì co jsem èekal

#7 Příspěvek od anonymus »

chtìl jsem jen zmìøit vykon ale ne bludy proto radím RADILKUM CO TOMU VUBEC NEROZUMI at už nepíšou kravoviny typu spektralni analyzator z obstojnou zvukovkou a takova rada pøi které se zvukovka pøebudí ani ne 1 voltem a udìla ze sinusu PASKVIL je nade vše.mìøil jsem i denon za 7500 a taky skresloval jako prase pod 1 voltem.Jednoduše øeèeno mìrit to pøes zvukovku je kravina.

Uživatelský avatar
trancin
Příspěvky: 13
Registrován: 20 led 2006, 01:00

...

#8 Příspěvek od trancin »

Jeste bych dodal:
1) Pri zvysovani vstupniho napeti dej POZOR, at neprekrocis maximalni povolene vstupni napeti vstupu, na ktery mas generator pripojeny.
2) Napeti z generatoru na vstupu pripoj na levy i pravy kanal soucastne. Na vystupu pak zatizit opet oba kanaly a pri hledani limitace kontrolovat osciloskopem oba vystupy. Jeden totiz muze byt vcelku nezkresleny a pri tom druhy kanal uz muze limitovat.

Uživatelský avatar
tal
Příspěvky: 105
Registrován: 11 úno 2005, 01:00

měření

#9 Příspěvek od tal »

oscil. je nutný a generátor taky je nutné připojit všechny kanály a taky všechnny zatížit jen tak pznáš jestli to zvládá zdroj zdravim.

Návštěvník

#10 Příspěvek od Návštěvník »

Synku, a kdo ti øíká, že máš vstup zvukovky pøebuzovat? :lol:
že máš u mìøení na krku nasazenou hlavu se pøedpokládá a že umíš sletovat odporový dìliè, také. Mezi pøístroji, které jsi vyjmenoval, že máš k dispozici, osciloskop není. I když osciloskop máš, má definice "až uvidím že zaène limitovat" asi tak daleko k pøesnosti jako pøedvolební výzkum. Navíc jsi neuvedl, k jaké definici oznaèení "výkon" se hlásíš. Nìkdo udává jako výkon zesilovaèe stav pøi 2,5% zkreslení, high-endoví maniaci jako 0,01%, DIN zase nìco jiného. Spektrální analyzátor ukáže nasazení limitace nepomìrnì pøesnìji než "podle voka" na osciloskopu a ukáže to i numericky. Ukáže i podíl jednotlivých harmonických složek. Zvukovka právì tak jako signální generátor nemá ideální parametry, ale není problém je otestovat navzájem pøedem. Jako problém bych naopak vidìl, jestli nìkdo jako ichtyl napere do LINE vstupu nìkolik voltù a diví se, že ze sinus udìlá paskvil :lol:

Uživatelský avatar
trancin
Příspěvky: 13
Registrován: 20 led 2006, 01:00

...

#11 Příspěvek od trancin »

Co si pisatel snazi dokazat tim, ze urazi ostatni? Resi se tak nejaky jeho vnitrni problem? Ja nevim, nikdy jsem nemel tu potrebu... tak snad mi to tady nekdo osvetli. Jinak je samozrejme fajn, ze ma vecne poznamky a kazdy je tady urtcite rad uvita, ale ten pristup moc neodpovida jeho vzdelanosti.

mirecekk

#12 Příspěvek od mirecekk »

je nechte anonymuse v klidu ma špatny den :D jinak znam ho a po vypravìní o jeho mìøení se divím že ještì mu nìco neshoøelo. :wink:

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#13 Příspěvek od pole »

mi-ro: Ako je to s tym hudobnym vykonom? Co vlastne znamena?
Sinusovy je klasika Una druhu / Rzatazovacie pri realnom zdroji. Kebyze ten zdroj ma nekonecnu filtracnu kapacitu tak sa sinusovy priblizi hudobnemu vykonu?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#14 Příspěvek od mi-ro »

Tady je problém v tom že se se zátěží mění napájecí napětí-protože není stabilizovaný, příklad: zesilovač je bez buzení, napětí na elytech např. 50V, spustíš hudbu a v tuto chvílí je zesilovač schopen při napájení 50V dodat 100W, jenže napětí okamžitě klesá třeba na 40V a pokud hudba trvá nemůže být výkon 100W ale jen 80W. Takže při hudbě kde jsou přirozený pauzy se elyty stačí dobíjet a zesilovač dává HUDEBNÍ výkon. Když ho začneš testovat trvalým sinusovým signálem, bude výkon menší-sinusový. (nejsem profesor-líp to podat neumím)
..to bude jen ňákej odpůrek

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

Vypadá to, že Anonymus pustil výstup z Denona rovnou do zvukovky. Zřejmě neví, že každý osciloskop musí mít vstupní dělič. A teď se zlobí na ty, co mu to poradili. Já si naopak myslím, že rada se stažením softwarového analyzátoru a použitím zvukové karty je velmi dobrá. Já být na Anonymusově místě, tak bych se :oops:

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“