Domácí teplovodivá pasta

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
benik3
Příspěvky: 356
Registrován: 07 črc 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Domácí teplovodivá pasta

#1 Příspěvek od benik3 »

Ahoj. Mam takovy pokus na fyziku a potreboval bych nejak tepelne lepe spojit dve soucastky, ale zase je zbytecne kupovat kvuli tomu teplovodivou pastu. Navic ani nemam cas. Znate nejake triky jak tepelnou vodivost zlepsit s pouzitim beznych domacich veci? Diky moc.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Zalezi na pozadavcich, nekdy by pomohlo i treba par vrstev alobalu. Bude to meky dost na to, aby to vyrovnalo mensi nerovnosti povrchu soucastek. Nebo poradne srovnat a vylestit obe soucastky a spojit pevne bez cehokoliv.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od pajosek2 »

Sežeň si hliníkový prášek a tím natři spoj.Můžeš ho smíchat se silikonovou vazelinou,ale to už se Ti prodraží.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Hlavně si nenamaž i vývody.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Stan3

#5 Příspěvek od Stan3 »

Nìkolikrát jsem použil obèejnou vazelínu,fungovalo to stejnì jako se silikonovou pastou. Je to jen aby nerovnosti mezi plochami byly vyplnìny materiálem s lepší tepolnou vodivostí než má vzduch.

Uživatelský avatar
echinus
Příspěvky: 80
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od echinus »

ZdenekHQ píše:Hlavně si nenamaž i vývody.
Jednou jsem znal chlapíka, který měl nový komp. Bylo to docela dávno něco kolem Pentium II, nejsem si jist, každopádně na tu dobu to nebyla levná záležitost. Tuhle jednou si řekl, že ho kompletně vyčistí.
Mno při opětovné kompletaci ho napadlo natřít procesor pastou aď to lépe chladí, no nenapadlo ho natřít procesor úplně celý.
Žádné množství pokusů nikdy nemůže dokázat, že jsem měl pravdu. Jeden pokus však kdykoliv může dokázat, že jsem se mýlil.........(Albert Einstein).

Uživatelský avatar
zyggurat
Příspěvky: 83
Registrován: 06 led 2005, 01:00

#7 Příspěvek od zyggurat »

Co sa tyka teplovodivej pasty, mne predali silikonovu vazelinu s tym ze je to teplovodive, ale co som videl v komercnej elektronike alebo v PC sa skor pouziva taka biela pasta... je ta biela pasta lepsia ? A este mam k dispozicii taku medenu pastu, vraj sa to pouziva na potrubie . . . ma taku medenu farbu a obsahuje ciastocky medi, ale pri praktickych pokusoch som si vsimol ze ma priblizne rovnaku tepelnu vodivost ako ta silikonova. Mam si zohnat teda namiesto tej silikonovej tu bielu? Je tam nejaky priepastny rozdiel v tepelnej vodivosti?
(nechcel som zakladat kvoli tomu novu temu)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Na pasty s příměsí mletých kovů bych byl opatrný, skoro všechny jsou více než méně vodivé a při napatlání tam, kam nepatří, udělají paseku.
Originální teplovodivé pasty používají buď mleté stříbro, nebo titanovou či zinkovou bělobu - kysličníky Ti a Zn.
Jiné pasty/vazelíny s kovovou příměsí slouží v průmyslu spíše jako mazací prostředky do míst s velkým tepelným zatížením, kde obyčejná vazelína steče nebo vyschne - příměs mědi, mosazi nebo bronzu má zajistit určité kluzné vlastnosti i při vypečení, tepelná vodivost je spíš sekundární vlastnost.
To, jestli má vazelína běžný parafínový základ, nebo jestli je na silikonové bázi není pro vedení tepla až tak důležité, ty silikonové mají ale lepší dlouhodobou tepelnou stálost.
Obecně - jakékoliv pasty se má nanášet jen nejmenší potřebné množství, jak přeteče někam, kde nemá co pohledávat, může i minimální svod udělat velkou paseku - příkladem můžou být pastou popatlané kontakty cache nebo násobiče na horní ploše procesorů...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
benik3
Příspěvky: 356
Registrován: 07 črc 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od benik3 »

Tuhle jsem menil chladic na procesoru a dodali m k tomu pastu mx-1. Kamos pres pocitace rikal ze je to jedna z nejlepsich,ale je hodne husta. neobsahuje ale kovove castecky-Speciální teplovodivá pasta bez metalických částic zaručuje vynikající odvod tepla mezi procesorem a chladičem, čímž zlepšuje stabilitu a spolehlivost počítače. Svými parametry a použitým materiálem minimalizuje nevodivost a maximalizuje účinnost chladiče. Navíc díky absenci kovových částic nezpůsobí zkrat nebo vážnější poškození počítače při styku s elektrickými kontakty. Další výhodou oproti silikonovým a kovovým pastám je vysoká životnost a účinnost pasty. Není tedy nutné tak často nanášet pastu znova pro zachování její účinnosti, tato pasta vydrží se stejnými vlastnostmi až osm let. Teplovodivou pastu lze použít na jakýkoli procesor, grafický procesor či čipset. V tubě se nachází 2 gramy pasty, která se aplikuje přímo na procesor v místě, kde na něj dosedá chladič. Celá tuba vystačí na několik použití.

Musim rict ze zatim teplo vede dobre ;)

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#10 Příspěvek od Cust »

hezká reklama...
že by oxid hlinitý?

Uživatelský avatar
benik3
Příspěvky: 356
Registrován: 07 črc 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od benik3 »

Tak to opravdu nevim. Je to sedy a hodne husty. Jetse jsem se chtel zeptat na takovou vec,ktera sem sice nepatri ale nechci kvuli tomu zakladat nove tema. Mam doma peltieruv clanek,jenze ten ma jaksi velmi velky odber(pres 3A) mam doma dva zdorje po 2A. Muzu je propojit paralelne? Teoreticky by mi to melo dat 4A ne?

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od stepa »

Jo reklama jako pr*se...rozdli mezi tou bilou silikonovou pastou z GESu je asi 1˚C, pokud si pamatuju na svoje pokusy spravne :)

Pokud ty zdroje maji stejne vystupni napeti, tak je paralelne dat muzes.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
benik3
Příspěvky: 356
Registrován: 07 črc 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od benik3 »

Nechtel jsem delat reklamu! jen vam rikam jaky mam zkusenosti a ten text sem zkopiroval z nejakych stranek pro vasi informaci!!!

Ty zdroje maji regulovatelne napeti,takze u nich u obou nastavim 12V a spojim paralelne. Snad to pude. Zkousel jsem ten peltieruv clanek na mym zdroji kterej ma tak 700mA a skoro sem ho po minute upek :D

Uživatelský avatar
benik3
Příspěvky: 356
Registrován: 07 črc 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od benik3 »

Co kdyby meli ty zdroje rozdilny napeti? Stalo by se neco?

Uživatelský avatar
Ragnol
Příspěvky: 232
Registrován: 09 lis 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Ragnol »

benik3 píše:Co kdyby meli ty zdroje rozdilny napeti? Stalo by se neco?
spoj je přes diody jinak mezi nima potečou vyrovnávací proudy ...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“